Wyborcy opozycji nie lubią sympatyków PiS bardziej, niż odwrotnie. Co jeszcze odkryło Centrum Badań nad Uprzedzeniami?

Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeanalizowało postawy zwolenników i przeciwników PiS, żeby sprawdzić, która z grup ma bardziej negatywne odczucia w stosunku do oponentów. Okazuje się, że negatywne emocje wyborców opozycji są silniejsze. To nie jedyny ciekawy wniosek z badań.

Z opracowania "Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?" przygotowanego przez Paulinę Górską z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że postawy zwolenników partii opozycyjnych w stosunku do zwolenników PiS są bardziej negatywne, niż odwrotnie. Wyborcy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia, w większym stopniu dehumanizują i mają mniejsze zaufanie do zwolenników Zjednoczonej Prawicy.

Autorka badania tłumaczyła w TOK FM, że metodologia badania była zgodna ze standardami, a podobne wnioski wyłaniają się też z wcześniejszych opracowań.

- Podobną postawę zaobserwowaliśmy w roku 2013. Osoby, które nie podzielały przekonania, że w Smoleńsku był zamach, miały bardziej negatywne postawy wobec osób przekonanych o zamachu - powiedziała Paulina Górska.

Kolejny ciekawy wniosek z badania jest taki, że wyborcy partii opozycyjnych uważają, że to oni są bardziej nielubiani przez zwolenników PiS.

- Jednym z wyjaśnień jest kontakt. Okazuje się, że zwolennicy partii opozycyjnych rzadziej rozmawiają ze zwolennikami PiS, niż na odwrót, a przynajmniej tak deklarują - wyjaśniała autorka badań. Tłumaczyła, że bez kontaktu obraz innych można wyrobić sobie np. na podstawie przekazów politycznych albo komentarzy w internecie.

Złość z bezsilności?

Paulina Górska zgodziła się też z prowadzącą audycję Agnieszką Lichnerowicz, że wyniki badań mogą zależeć od tego, kto akurat jest w opozycji - bo to jej wyborcy czują, że mają mniejszą siłę sprawczą niż zwolennicy partii rządzącej.

- Może być coś na rzeczy. W wielu badaniach z zakresu psychologii społecznej okazuje się, że grupy, które w danej hierarchii są niżej, są bardziej nieufne wobec grup zajmujących wyższą pozycję - powiedziała.

- Widać, że konflikt polityczny rozlał się ze strefy politycznej i medialnej do ludzi - podsumowała Paulina Górska. Zaznaczyła, że jej badanie nie ma wartości dowodowej. - Taką wartość ma dopiero kilka badań, których wyniki są syntezowane ilościowo - zastrzegła.

Wyniki badania komentował też na antenie TOK FM socjolog Adam Ostolski. - Uważam, że główna teza tego raportu jest trafiona i dość dobrze uzasadniona oraz zgodna z wcześniejszymi badaniami - przekonywał.

Podał przykład badań fokusowych realizowanych w 2010 roku na zamówienie jednej z partii politycznych, których wynik był podobny. - Opowiedziano mi anegdotę, że gdy jeden z polityków PiS zapoznał się z wynikami, powiedział “cholera, nawet w tym są od nas lepsi” - dodał.

Kogo wolno nie lubić?

Ostolski przedstawił też swoją hipotezę, jak wyniki badań interpretować z socjologicznego punktu widzenia. -  Mobilizacja do bycia zwolennikiem opozycji w dużo większym stopniu oparta jest na dużo bardziej negatywnym obrazie nie tylko partii rządzącej, ale również jej zwolenników, niż odwrotnie - zauważył.  

W badaniu zbadano też postawy zwolenników i przeciwników PiS względem “grup tradycyjnie nielubianych”, czyli Żydów, muzułmanów, uchodźców, osób homoseksualnych i transpłciowych. Zwolennicy PiS mają wobec zwolenników partii opozycyjnych podobnie negatywne postawy jak wobec wymienionych grup. U zwolenników opozycji, niechęć do sympatyków PiS jest znacznie większa, niż do grup “tradycyjnie nielubianych”.

-To jest bardzo ciekawy wynik i dosyć jasno pokazuje, co się dzieje po obu stronach. Wśród zwolenników PiS, tendencja do posiadania negatywnych uczuć czy dehumanizowania oponentów politycznych, będzie wynikać z tendencji do posiadania w ogóle negatywnych uczuć wobec różnych grup wykluczonych. Oponenci polityczni się specjalnie nie wyróżniają się w stosunku do uśrednionej niechęci. Natomiast w przypadku zwolenników partii opozycyjnych, (...) można powiedzieć, że mechanizm jest taki: Jest pewna praca kulturowa wskazująca, że “tych już nie wolno nie lubić, a tamtych nawet trochę trzeba lubić”, ale kogoś wolno nie lubić. Gdzieś ta potrzeba posiadania negatywnych emocji wobec kogoś znajduje ujście  - interpretował Ostolski.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (87)
Wyborcy opozycji nie lubią sympatyków PiS bardziej, niż odwrotnie. Co jeszcze odkryło Centrum Badań nad Uprzedzeniami?
Zaloguj się
 • tcas

  Oceniono 17 razy 9

  Lata indoktrynacji, "prania mózgów" przez Radio M. miesięcznice i wypowiedzi czołowych polityków dojnej zmiany - zrobiły swoje.

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 6

  A wystarczy die polubić i wysłać Kaczyńskiego w kosmos. Zająć się życiem praca. Przyglądać pięknu świata, patrzeć na przyrodę.

 • praskiso

  Oceniono 8 razy 4

  Wyborcy PIS nikogo nie lubią. Uwielbienie Kaczyńskiego wyklucza jakiekolwiek sympatie.

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 4

  PiS to homo sovietikus. Nie da sie tego lubić.

 • ostjan

  Oceniono 8 razy 4

  Trudno, by było inaczej. W stosunku do każdego okupanta większość okupowanych żywi negatywne odczucia. Badacze popełnili błąd metodologiczny. Nie uwzględnili faktu okupacji Polski przez PiS. To zmienia całkowicie wydźwięk badania.

 • grygiel_m

  Oceniono 7 razy 3

  Ci ludzie zwłaszcza ze wsi, powinni iść siedzieć lub płacić odszkodowania w milionach za to co wygadują o opozycji i każdym kto nie popiera PISu! To jest Państwo teoretyczno-radykalne!

 • miqlec

  Oceniono 7 razy 3

  Wyborcy PiS nie lubią nikogo. Przy czym "nie lubią" to eufemistyczne określenie.

 • tinnman

  Oceniono 7 razy 3

  Jeśli autorzy piszą, że "metodologia badania była zgodna ze standardami", a nie podają ilości osób poddanych badaniom, czasu badania, czy była to grupa reprezentatywna, to takie badanie nie jest naukowe. To tylko publicystyka.

 • machnik53

  Oceniono 4 razy 2

  Czytelnicy GW kochają zaś wyborców PiS :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX