Łukasz Schreiber (PiS) pytany o marsz Piotra Rybaka: To nie wina rządu, że ktoś wykrzykuje takie haniebne bzdury

Piotr Rybak przed bramą obozu Auschwitz krzyczał w niedzielę, że "czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę". - Służby wykazywały się wszelkim zaangażowaniem - ocenił w TOK FM Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM.

W niedzielę odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. 

Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko marszowi protestowało kilkuosobowa grupa z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela.

Marszowi narodowców przewodził Piotr Rybak, prawomocnie skazany za spalenie w 2015 r. na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda. Mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę. Jak relacjonowała krakowska "Gazeta Wyborcza", Rybak miał pytać uczestników marszu: "Czy my jesteśmy krajem niepodległym?"; "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić".

Dominika Wielowieyska mówiła w Poranku Radia TOK FM, że niedzielne wydarzenia wyjątkowo ją dotknęły. - Dyskutowałam wczoraj na Twitterze z ministrem Brudzińskim, który uważa, że policja zrobiła wszystko, co mogła. Nie do końca wiem, co - bo minister nie napisał co - z mediów wiemy, że jakaś reakcja policji była - mówił dziennikarka.

Dziennikarka oceniła, że przy zabezpieczeniu miesięcznic smoleńskich policja wykazywała się dużą skrupulatnością, a tutaj tego zabrakło. - Policja legitymowała nawet osoby, które krzyczały "Lech Wałęsa". Chyba dla państwa jest oczywiste, że taki okrzyk jest dość neutralny w porównaniu z okrzykiem "precz z żydostwem". Aż się wstydzę, że dokonuje takiego porównania. Pan minister napisał mi, że przecież nie będzie zamykał antysemitów przed uroczystościami. Chcę powiedzieć, że przed Marszem Niepodległości policja zajęła się ekstremistami i działała prewencyjnie - przypomniała Wielowieyska.

Marsz Rybaka

Gospodyni Poranka Radia TOK FM, o niedzielne wydarzenia, pytała Łukasza Schreibera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - To nie jest wina rządu, że ktoś wykrzykuje takie haniebne bzdury. Służby wykazywały się wszelkim zaangażowaniem. Zejdźmy z tego poziomu absurdu, nie przypisujmy wszystkiego rządowi - mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Podchodźmy do sprawy poważnie, nie rzucajmy oskarżeń. Jeżeli zgromadzenie było nielegalne, to działania służb mogą się zacząć dopiero wtedy, gdy do niego doszło. Nie podgrzewajmy emocji, bo to niczemu nie służy - apelował Łukasz Schreiber.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (127)
Łukasz Schreiber (PiS) pytany o marsz Piotra Rybaka: To nie wina rządu, że ktoś wykrzykuje takie haniebne bzdury
Zaloguj się
 • kotkluska2016

  Oceniono 35 razy 29

  Zero refleksji po ostatniej tragedii. Znowu pozwala się na marsze nienawiści.Cynizm pislandii poraża.

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 20

  "Prawdziwi Polacy i katolicy" depczą pamięć upodlonych, bestialsko zamordowanych ludzi wielu narodowości. Wszystkie ofiary Oświęcimia przeszły przez takie samo piekło, a tu się okazuje, że po wielu latach od zagłady można na ich tragedii pokazywać swój "patriotyzm".
  Patriotyzm to nie tylko sztandary i okrzyki, marsze doskonale zorganizowane i chronione- to obraz, jaki przesyłamy o naszym kraju w świat.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 19

  PiS żyje z wzniecania nienawiści - a teraz rewolucja pożre swoje dzieci ...

 • def11

  Oceniono 17 razy 13

  Oczywiście panowie Brudziński i Schreiber, to wina Tuska.

 • marywil2012

  Oceniono 16 razy 10

  tak? no to niech przejrzy sobie działania prokuratury ministra ziobry, wobec rybaka i jego środowiska. Nawet nie wiem, czy to nie podpada pod artykuł karny co mininister robi w tej sprawie. Bo tego co robili podlegli prokuratorzy ziobry nie można nazwać z pewnością zniechęceniam do łamania prawa przez rybaka i pozostałych bandytów. Gdy się czyta materiały na ten temat powstaje pytanie: czy pis tak bardzo rozpaczliwie poszukuje głosów prawicy, że jest w stanie paktować z diabłem i z putinem? WIadomo, że środowiska wspierające pis są silnie infiltrowane przez moskwę. Niektórzy politycy tej partii mają w swoim cv dziwne kontakty z rosją. Pomijam, że największy antysemita-celebryta Rydzyk ma niewyjaśnione kontakty ze służbami rosyjskimi w sprawie nadajników radia w ROsji. Niech no kto tu przekonująco zaprzeczy, że tu nie ma współpracy. Uścisk miłosny pis i antysemitów nie jest przypadek, TO jest jedna z najmroczniejszych spraw tego rządu. Tylko nienawiść do innych trzyma pis przy władzy. A pis sobie teraz definiuje inność. WYbór jest szeroki, bo elektorat jest od wieków ogłupiały, a i lata PRL nie nauczyły go dystansu wobec bajek władzy. Jakiejkolwiek władzy. Ale im bardziej nachalna propaganda jak teraz, tym suweren, bardziej wczuwa się w swoje emocje. A kwestia żydowska w Polsce to była zawsze pożywka dla wszelkich szarlatanów, w rodzaju kaczyńskiego i rydzyka.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy 10

  To nie jest wina rządu. Ale to ewidentnie wina Ziobry. Rybak to jego ziomek. Kempie, Jakiemu i Ziobrze robił ostatnią kampanię parlamentarną.

  To jest wina Ziobry, bo Rybak jako dobry ziomek Ziobry czuje się całkowicie bezkarnie.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 8

  Psychika rybaka mnie nie dziwi skoro Schreiber z PiS, "umywa ręce", jak Piłat. Panie Sch, rzecz nie działa się w Bangladeszu, ni na Seszelach, tylko w Polsce pod waszymi "zarządem nad nierządem". Nie zna pan Rybaka, szkoda, że pan taki zagubiony, pewnie panu GPS w głowie wysiadł. Tak, tak, "to nie wina rządu" rząd zainteresowany jest Kaczyńskim, wygraniem wyborów, PANOWANIEM nad wszystkim co się rusza w Polsce i nad ubezwłasnowolnieniem całego NARODU. Czy to nie była "sterowana prowokacja" pamiętając ustawę o IPN?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX