Emerytura obywatelska Biedronia miałaby wynosić 1600 zł. Doradca polityka wyjaśnia, skąd wziąć na to pieniądze

Robert Biedroń chce, by każdemu - niezależnie od samodzielnie odłożonych środków - przysługiwała emerytura obywatelska w kwocie 1600 zł. Skąd jednak wziąć na to pieniądze i jak to miałoby działać? Tłumaczył w TOK FM szef doradców polityka, ekonomista Dariusz Standerski.

Robert Biedroń zdradził na antenie TOK FM, że jednym z punktów jego programu będzie emerytura obywatelska dla wszystkich w wysokości 1600 zł. - Żeby wyrównywać szanse. To minimalna emerytura, jaką każda Polka i Polak będą dostawali. (...) Mamy wyliczenia i źródła finansowania, które będziemy pokazywali. To są realne oszczędności, które przyniosą seniorzy państwu – deklarował polityk.

Dariusz Standerski, szef doradców Biedronia i ekonomista, przekonywał w TOK FM, że emerytura obywatelska to konieczność.

- Jak podaje OECD, najniższej emerytury w przyszłości mogą się spodziewać obywatele Meksyku i Polski. Dostaniemy średnio od 25 do 30 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia. Dla większości Polek i Polaków jest to poniżej 1000 zł. Mamy dwa wyjścia. Możemy albo czekać z założonymi rękami, aż wszyscy przejdziemy na minimalną emeryturę, albo zrobić to po swojemu, żeby móc przygotować się na te wyzwania i zapewnić obywatelom i obywatelkom gwarantowaną emeryturę minimalną (nie mniej niż 1600 zł - red.) - mówił.

Emerytura obywatelska według Biedronia będzie dzieliła się na dwie części. Pierwsza część to 1600 zł finansowane z budżetu państwa. Druga część to kwota, jaką odłożyliśmy samodzielnie w planach emerytalnych (ich wybór miałby być większy niż obecnie). Składka emerytalna również będzie podzielona na dwie części.

Koszt takiego rozwiązania analitycy Roberta Biedronia szacują na niecałe 7,64 mld zł rocznie. Skąd wziąć na to pieniądze? Standerski przekonywał, że np. sama transformacja elektroniczna urzędów związana ze zmianą da ogromne oszczędności. - ZUS przeznacza miliard złotych rocznie na usługi pocztowe i bankowe. I takich instytucji mamy w Polsce blisko 100 - zauważył.

 - Dziś w całej Polsce mamy 9 milionów seniorów. Ta liczba będzie się zwiększać, będzie się zmieniała proporcja między pracującymi i niepracującymi. Nie możemy sobie pozwolić, żeby za 20-30 lat osoby, które przez pół życia były zatrudnione na śmieciówce i nie odprowadzały składek, były skazane na tragiczny los - podkreślił szef doradców Roberta Biedronia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
Obywatelska emerytura Biedronia. Skąd wziąć na nią pieniądze i jak to miałoby działać?
Zaloguj się
 • larsek

  Oceniono 16 razy 12

  Skąd pieniądze? Np. polski budżet płaci bardzo dużo watykańskiej korporacji oraz na pensje za naukę religii. Wole żeby starsi i inwalidzi dostali pomoc niż Watykańczycy na swe czary i pałace!

 • ubrana_prawda

  Oceniono 16 razy 10

  Tak trzymać ! Macie moje bezwarunkowe poparcie ! W Polsce mnóstwo grup społecznych dostaje pieniądze: dziecioroby: patologia społeczna: uprzywilejowani emerytalnie, młodzi ludzie... Rodziny i kumple polityków siedzą na synekurach, gdzie kasują po kilkadziesiąt tyś PLN/ mc za to, że maja protekcję a inni nie. Normalny człowiek w tym kraju też coś powinien otrzymać, szczególnie na stare lata.

 • pogadaniec

  Oceniono 11 razy 7

  Panstwo lozy rocznie na Kosciol katolicki 19 mld.zl. Te pieniadze pomoga nam rozwiazac problem emerytur obywatelskich.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 11 razy 3

  To ja pójdę dalej. Ustalmy tak zwany dochód gwarantowany (obywatelski) który dostaje każdy kto skończył 18 lat nie będąc zmuszonym pracować. Proponuje jego wysokość ustalić na 2500 zł netto. Zlikwidujemy bezrobocie i biedę. Kto za?

 • zibbey

  Oceniono 14 razy 2

  I to jest propozycja, którą poprę. Ten Biedroń jest całkiem mądrym człowiekiem.

 • 1maruti1

  Oceniono 1 raz 1

  Chwila, moment... Biedroń chce zaoszczędzić 8 mld zł na znaczkach w Poczcie Polskiej, gdy łączne przychody poczty to 6 mld zł? Czy doradca ekonomiczny Biedronia nie pomyślał sprawdzić coś tak prostego?

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Cytat: "Nie możemy sobie pozwolić, żeby za 20-30 lat osoby, które przez pół życia były zatrudnione na śmieciówce i nie odprowadzały składek, były skazane na tragiczny los"

  Szanowny pan doradca raczył NIE ZAUWAŻYĆ, że ci zatrudnieni na normalnych umowach o pracę mają o blisko 20% NIŻSZE pensje od tych ze "śmieciówek", bo właśnie tyle odprowadzają ze swojej puli do ZUS, tytułem składki emerytalnej. :-))

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  a przeciez wystarczy skasowac podatek Pit,ktorego udzial w dochodach panstwa to tylko ok. 15 %.Pozbawieni zmory kontroli i wezwan ludzie ruszyliby na zakupy,firmy do inwestycji i produkcji,PKB Polski skoczyloby do neiba i kasy z samego VAT starczyloby na wszystko.Ale dla naszych politykow to za trudne i nie do pojecia.szkoda,ze nie ma jzu rakowskiego ani Wilczka,oni wiedzieli,jak wyzwolic umiejetnosci Polakow

 • bosman64

  Oceniono 7 razy 1

  Biedroń ma racje. Polska jeśli chodzi o emerytury bardzo specyficznym krajem, przez ostatnie dziesięciolecia bardzo dużo ludzi pracowało na umowach śmieciowych. Oni się o to nie prosili ale sytuacja na polskim rynku pracy ich do tego zmusiła. Za kilka kilkanaście lat będziemy mieli w Polsce katastrofę biedy wśród seniorów. Pieniądze na taką podstawową emeryturę nie trudno znaleźć, wystarczy przestać finansować sukienkową czarną mafie i opodatkować ich nieruchomości tak samo jak wszystkie inne w kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX