Cimoszewicz o taśmach Kaczyńskiego: Repolonizację Pekao SA sprowadzono do obsługi finansowej jednej partii

W sprawie "taśm Kaczyńskiego" najważniejsza jest rola banku Pekao SA - mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Na opublikowanych we wtorek przez "Wyborczą" nagraniach słychać, jak szef PiS-u negocjował budowę wieżowców na warszawskiej Woli. Inwestycję o wartości ponad miliarda złotych miało skredytować Pekao SA, a zaangażowany w tę sprawę miał być prezes banku, Michał Krupiński. To właśnie rola Pekao SA - jak przekonywał w Wywiadzie Politycznym TOK FM były premier Włodzimierz Cimoszewicz - jest najważniejsza w ujawnionych taśmach.

- Raptem ten bank obsadzony przez  polityków PiS ludźmi zaufanymi i dziećmi ludzi zaufanych - wiemy, że jednym z dyrektorów jest syn pani Przyłębskiej - ten bank udziela promesy kredytowej braciom Karnowskim na 300 mln zł na zakup Radia Zet, ten bank gotów jest udzielić kredytu na 300 mln euro na inwestycję spółki Srebrna... To wygląda po prostu fatalnie. Tutaj prawdopodobnie - gdyby prokuratura była niezależna, a nie kierowana przez polityka z tej samej partii - byłoby co analizować z prawnego punktu widzenia - ocenił Cimoszewicz.


- Warto też zauważyć, że ten bank został zrepolonizowany za koszmarne pieniądze (...). Mam wrażenie, że przepłacono, w porównaniu z ceną jaką uzyskano sprzedając go kiedyś, o wiele miliardów. Po to, żeby zrealizować szczytne hasło repolonizacji, sprowadzającej się raptem do obsługi finansowej jednej partii politycznej - dodał.

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że taśmy Kaczyńskiego nie budzą żadnych kontrowersji, a wręcz pokazują szefa partii rządzącej w dobrym świetle. Jednak zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza, taśmy pokazują nieetyczne zachowanie Jarosława Kaczyńskiego.

- Chodzi o poważne rzeczy, chociaż może nie ma tam aż tak ciężkiego ładunku kryminalnego. Wiele robiliśmy w Polsce w latach 90. żeby odseparować politykę od biznesu, bo ten styk jest korupcjogenny i wiedzieliśmy, że jeżeli będziemy to tolerowali, to do polityki zaczną płynąć brudne pieniądze. Stąd całe ustawodawstwo o finansowaniu partii politycznych i o osobach pełniących najważniejsze funkcje w państwie - przypomniał.

- W tym przypadku dochodzi do pozornej działalności figurantów, którzy formalnie kierują spółką o nazwie Srebrna. Obracają bardzo dużymi pieniędzmi, są współwłaścicielami nieruchomości o bardzo dużej wartości, w sytuacji w której realnym decydentem jest ktoś inny - zauważył.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Cimoszewicz o taśmach Kaczyńskiego: Repolonizację Pekao SA sprowadzono do obsługi finansowej jednej partii
Zaloguj się
 • molibden01

  Oceniono 6 razy 2

  tak czy owak, nawet jeśli ziobro zastraszy sędziów, przegra sprawę przed sądem austriackim. Bo austriacki architekt ma pełne prawo zwrócić się do krajowego wymiaru sprawiedliwości. I wtedy dopiero będzie dym na cały świat!

 • skandy5

  Oceniono 5 razy 1

  Przestańcie się czepiać! SKOKi wydojone, więc skąd teraz mają brać?

 • pn-ski

  Oceniono 4 razy 0

  "Repolonizacja" polega na przejęciu banku państwowego przez prawdziwych Polaków, czyli takich, za których Ojciec Deweloper zaręczy, a jak mówi Mateusz Krzywogęby, którzy kochają Ojczyznę trochę więcej.
  Przez wiele lat zastanawiałem się, jaki program polityczny ma prezes Kaczyński, i teraz zaczyna mi się rozjaśniać nieco.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -4

  Blagam odejdzcie wszyscy wszyscy won jak mowil Cejrowski wynocha i dosc, tego nie mozan dluzej tolerowac to uwlacza godnosci europejskiego panstwa to hanci przede wszystkim dauni elektorat postpeerelowski ale to rowniez rzuca cien i na nas, to hanbi polska flage to hanbi nasze godlo to jest niegodne i nikczemne zeby ci ludzie nadal wystepowali na scenie politycznej.
  Ja juz moge im darowac i nie czytali w zyciu zadnej ksiazki o niczym tak naprawde nie maja pojecia, to bym im wybaczyl tylko jedengo nie moge wybaczyc, ze nie milcza ze nie kokrzystaja ze swojego demokratycznego prawa do nic niemowienia.
  Przepraszam za emocjonalny wpis ale tej naftaliny dluzej nie daje sie tolerowac, przepraszam rowniez admina bo mus ie dostanbie ze nie usunal wpisu, ale nie moglem inaczej Dobranoc

 • 2bxornot2b

  Oceniono 11 razy -7

  Kilka cyatatow dnia
  Wobec PiS-u trzeba stosować taktykę polowania na mamuty przez ludzi pierwotnych. Oni sobie szli i walili w tego mamuta kamieniami. Jeden kamień go nie powali, ale suma Kaminski
  ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

  Przypomnę trochę strasznie dawne czasy. To jest wtedy, kiedy jeszcze dinozaury były, a ludzie nie mieli żadnych strzelb, nie mieli nowoczesnej broni, która pozwoliłaby ich zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura. Wiadomo, że od jednego rzucenia kamieniem, ten dinozaur na pewno nie padł. Ale jeśli przez miesiąc, dwa miesiące rzucali tymi kamieniami, to na tyle go osłabili, że mogli go pokonać
  Kpacz
  ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

  Przez 27 lat tym krajem rzadzili ludzie na poziomie ulicznego kibla, tenj sracz przez 27 lat decydowal o losie 37 mln narodu w centrum Europy, nigdy wiecej nigdy wiecej nigdy wiecej tego bardaku.

 • tomaselli

  Oceniono 18 razy -14

  Znowu ten "ekspert" od wszystkiego. Zrozumcie, ze nikogo nie interesuje co mowi ten pan !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX