"To polski skandal". Francuska minister ostro sprzedaży mięsa chorych krów

Francuska minister do spraw europejskich skomentowała sprawę nielegalnego uboju w rzeźni w miejscowości Kalinowo na terenie powiatu ostrowskiego. Mówiła wprost o "polskim skandalu", polegającym na sprzedaży mięsa chorych krów.

Chodzi o proceder zabijania na mięso chorych krów, do którego dochodziło w nocy bez udziału weterynarza. Sprawę ujawnili reporterzy "Superwizjera" TVN. Mięso - poza Polską - do 13 innych krajów unijnych - w tym właśnie do Francji. Łącznie tamtejszym zakładom sprzedano 800 kilogramów wołowiny.

Francuska minister do spraw europejskich Nathalie Loiseau podkreślała w wywiadzie dla stacji RTL, że Unia Europejska musi przejąć odpowiedzialność za kontrole żywności. - To polski skandal. To jeszcze jeden powód by chcieć bardziej skutecznej Europy. Od dłuższego czasu domagamy się utworzenia unijnej inspekcji sanitarnej. Francuzi i Europejczycy mają prawo wiedzieć co trafia na ich talerz – mówiła Loiseau.

Francuzi zlokalizowali już całą partię mięsa z chorych krów, które trafiło do nich z Polski.  - Ostatnie 145 kilogramów, których do tej pory nie mogliśmy zlokalizować, zidentyfikowano w partiach mięsa sprzedanych hurtownikom, rzeźnikom lub restauracjom - powiedział minister rolnictwa Didier Guillaume - Cześć tego mięsa można jeszcze wycofać z rynku, ale jest to proces skomplikowany, bowiem mięso z Polski zostało zmieszane z inny - dodał. 

Minister wyjaśnił, że 500 kg mięsa z Polski zostało już zniszczone, natomiast 150 kg, które trafiło głównie do rzeźni, zostało w porę wycofane z rynku, dzięki czemu nie trafiło do konsumentów. - To straszne oszustwo, oszustwo gospodarcze, oszustwo zdrowotne w polskiej rzeźni - mówił w piątek Didier Guillaume.

W poniedziałek do Polski przyjeżdżają eksperci, którzy na polecenie Komisji Europejskiej mają zbadać sprawę nielegalnego uboju. Kontrole mają trwać do piątku.

Ubojnia w Kalinowie została zamknięta. Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz zapewniał w TOK FM, że mięso zostało wycofane z rynku.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Mięso z chorych krów z Polski. Francuska minister mówi o skandalu
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 3

  Polak, musi być trzymany pod knutem !

  Warcholstwo i prymityw intelektuany,

  jest naszym kodem genetycznym ! ! ! ! !

 • oberschl

  Oceniono 3 razy 1

  Ostrowia mazowiecka.....kalka RP wsch..... tak się byznesuje w kolonii watykańskiej ….

 • krytek-7

  Oceniono 4 razy -2

  Juz TV Info analizuje,na czyje zlecenie TVN24 nakrecil ten reportaz,zeby oslabic polska gospodarke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX