Po Marszu Równości powstała strona "Ujawniamy lewackich terrorystów". Prokuratura umarza śledztwo

Prokuratura Rejonowa Lublin Południe umorzyła postępowanie z zawiadomienia reporterki TOK FM w sprawie Marszu Równości. Już po marszu na Facebooku pojawił się profil pod nazwą "Ujawniamy lewackich terrorystów i tęczowych prowokantów".

Na facebookowej stronie opublikowano zdjęcia i nazwiska kilku osób związanych ze środowiskiem lewicy i osób LGBT.

Wpisy, które znalazły się na profilu, zawierały zdjęcia i dane osób, które – jak pisano – powinny ponieść konsekwencje za organizację i udział w Marszu Równości w Lublinie. Nazwisk było kilka, ale zapowiadano, że będą kolejne. Strona przez jakiś czas była aktywna, po czym zniknęła.

Jedną z osób, które znalazły się na profilu, był Krzysztof Markowski z Wrocławia, działacz partii Razem. Co prawda w Marszu Równości w Lublinie nie brał udziału, ale twórcy profilu napisali, że był i że powinien za to odpowiedzieć.

- Można było traktować te wpisy jako groźby. O mnie napisano, że poniosę konsekwencje. Jak te słowa odebrać? Poczułem, że ktoś chce mi zrobić krzywdę i w tym celu publikowane jest moje zdjęcie i moje dane – mówi nasz rozmówca. Nie zawiadomił prokuratury, bo jak mówi, od początku był przekonany, że to nie ma sensu, bo ta i tak sprawę umorzy. - Już wcześniej próbowałem takie rzeczy załatwiać i też były umorzenia. A trzeba na to poświęcić dużo czasu. To jest walka z wiatrakami - ocenia.

Krzysztof Markowski nie wyklucza, że złoży zażalenie na decyzję o umorzeniu (formalnie jeszcze jej nie dostał), choć potrzebuje prawnika, który mógłby w tym pomóc.

Śledczy z Lublina prowadzili to postępowanie w kierunku nawoływania do nienawiści, ale uznali, że brak jest znamion przestępstwa. Co prawda, udało się ustalić dwóch pokrzywdzonych, których wizerunki znalazły się na profilu założonym najprawdopodobniej przez środowiska związane ze skrajną prawicą, ale zapadła decyzja, że w tej sprawie pokrzywdzeni mogą co najwyżej wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia (z art. 216 paragraf 1 Kodeksu Karnego, czyli za znieważenie).

Swój wizerunek na portalu społecznościowym, na profilu "Ujawniamy lewackich terrorystów i tęczowych prowokantów" zobaczył również Adam Witczak, działacz LGBT, członek zarządu Stowarzyszenia "Stan Równości" w Bydgoszczy. - Nie ukrywam, że byłem w szoku. Bo przecież jeśli człowieka gdzieś tam pokazują, piszą, że mieszka w Bydgoszczy, to mają w tym jakiś cel. A nie są to mili w obejściu ludzie; nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Dlatego gdzieś był we mnie ten lekki strach – przyznaje nasz rozmówca.

Pan Adam był zdziwiony, że umieszczono go na profilu, bo ani nie organizował Marszu Równości w Lublinie, ani na nim nie był (choć organizuje marsze w Bydgoszczy). – Prawdopodobnie złożę zażalenie na decyzję o umorzeniu, bo jednak warto o to walczyć – mówi. I dodaje, że nie rozumie podejścia śledczych na zasadzie "nie można nic z tym zrobić". Zwłaszcza po tym, co się stało w Gdańsku.

Kontakt z autorką tekstu: problem@tok.fm

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (52)
Po Marszu Równości powstała strona "Ujawniamy lewackich terrorystów". Prokuratura umarza śledztwo
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 26 razy 24

  Przecież nic złego się nie dzieje.
  TVP ujawniła dane uczestników ogórkowego protestu - spoko, to nic złego. Nic się nie dzieje.
  Brudziński się nie oburza, nie ma problemu.
  Wiecie co robi reżim Putina z opozycjonistami? Wcale nie musi na nich nasyłać FSB albo GRU. Szczuje na nich "patriotycznych" Rosjan. Bojówki cerkiewnych bractw i byłych żołnierzy WDW gnoją i atakują działaczy LGBT, "oburzeni obywatele" i "nieznani sprawcy" atakują niepokornych dziennikarzy i blogerów. A władza nie robi przecież nic złego.
  Już wiecie skąd wzorce?

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 20

  Ależ wszystko w najlepszym porządku, o wiele poważniejsze wczorajsze wydarzenie z p. Ogórek w roli głównej. Tu już służby stanęły na wysokości zadania. A ta strona... sama się zrobiła, przypadkiem, tyle przypadków w tych internetach przecież.

 • cmochall

  Oceniono 15 razy 15

  Panie Biedron , Opozycjo zrob wszystko aby tych ludzi pozbawic wladzy.Tak na marginesie -strach przed utrata stanowiska lub chec awansu potrafil upodlic niejednego czlowieka .

 • fury11

  Oceniono 12 razy 12

  A spodziewał się ktoś innej reakcji? "Gorszy sort" ma zamknąć pyski, pokornie znosić kopanie po plecach, opluwanie, wyzwiska, wieszanie portretów i upokarzanie przez internetowe bojówki "ludzkich panów".

 • 2kotunia1

  Oceniono 12 razy 12

  Obłuda tzw. "prokuratury" sięga zenitu! Bezwzględnie należy sie odwoływać. Do skutku. Trzeba zamęczyć tych "towarzyszy z pod znaku zera" . Dziwne podejście do sprawy. Jak wczoraj warzywko postraszyli to napad i wrzask a tu?co ? go owno!!!

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Faszystowska prokuratur Zbigniewa Zero

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Prokuratura Ziobro to prokuratora przestępcza jak ta w Ruandzie która kryła tamtejszych późniejszych ludobojcow.

 • arius9

  Oceniono 12 razy 10

  I co ciekawe, to durne prawactwo to jeszcze gorsze pedalstwo od LGBT. Do spolki ze zboczencami w sutannach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX