Za protest przed TVP spadła na nią fala krytyki. Podleśna: "Wiadomości" to źródło, z którego potem tryskają brunatne rzeki

- Jeżeli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda atak fizyczny i naruszenie przestrzeni osobistej, to niech sobie obejrzy film z protestu na moście, a nie film, na którym pani Ogórek posyła nam buziaczki - mówiła w TOK FM Elżbieta Podleśna.

Aktywistka Elżbieta Podleśna jest  jedną z osób, której wizerunek i dane upubliczniła TVP w materiale dotyczącym protestu przed siedzibą stacji. Chodzi o wydarzenia, podczas których samochód dziennikarki telewizji publicznej Magdaleny Ogórek, został zablokowany i oklejony naklejkami. Grupa protestujących przed siedzibą TVP przeciwko manipulacjom telewizji publicznej krzyczała m.in. "kłamczucha" i "zatrudnijcie dziennikarzy". Ogórek twierdzi, że jej samochód został opluty.

Protesty przed TVP były następstwem tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W jej kontekście mówiło się o tym, że mógł jej sprzyjać poziom debaty publicznej w Polsce.  

Jak mówiła Podleśna, po publikacji jej wizerunku musi mierzyć się z ogromnym hejtem, a nawet groźbami śmierci. Dodała, że za publikację jej danych nie odpowiadają jedynie “Wiadomości” TVP.

- Nie można tego ograniczać tylko do anteny TVP. “Wiadomości” zainicjowały publikowanie naszych wizerunków, ale potem one przechodzą przez wszystkie możliwe inne programy TVP. Są udostępniane przez portale prawicowe. Moje miejsce pracy znalazło się w ogromnej liczbie mediów, podobnie jak wizerunek moich przyjaciół i mnie samej. “Wiadomości” to źródło, z którego potem brunatne rzeki tryskają w różnych kierunkach. Generują swoje własne zasięgi hejtu, zasięgi gróźb, obrzydliwych reakcji - opisywała.

- Chwilami mam takie wrażenie, że ludzie nie rozumieją co się dzieje. Nie mogą ogarnąć wyobraźnią efektów takiego, zdawałoby się, bezszkodowego działania, bo przecież jesteśmy działaczami, jesteśmy znani. Tak, my nie chodzimy w kominiarkach, tak jak osoby, które znajdują się po drugiej stronie politycznej barykady. Chociaż nie wiem, czy “politycznej” to dobre słowo - mówiła.

Elżbieta Podleśna na co dzień zajmuje się psychoterapią. Jak mówiła najbardziej bolesne są dla niej sugestie, że może kierować się swoimi poglądami w życiu zawodowym, w prowadzeniu pacjentów. Taką sugestię usłyszała w TVP i zapowiedziała pozew w stosunku do osoby, która ją wygłosiła.

Gruchnięto mną o posadzkę

Elżbieta Podleśna opisała też, jak wyglądało usunięcie protestujących z budynku TVP podczas jednego z protestów. Ochroniarze upuścili ją na ziemię, była opatrywana w karetce pogotowia. Zrezygnowała z wizyty na SOR ze względu na obowiązki w pracy następnego dnia. - Gruchnięto mną o posadzkę. Leżałam - abonentka - w progu TVP. Nade mną przechodzili szeregowi pracownicy Telewizji Polskiej. Skierowano do mnie wcześniej zarzut, że sprawiam im dyskomfort. Kiedy leżałam w progu, też sprawiałam dyskomfort, bo trzeba było nade mną przechodzić. Mówię to z bierną agresją, bo zdaję sobie sprawę, że to jedyna broń, która mi została - stwierdziła.

To nie pierwszy protest, podczas którego Elżbieta Podleśna doznała fizycznych obrażeń. Była jedną z 14 kobiet, które stanęły na trasie przemarszu Marszu Niepodległości z transparentem „Faszyzm stop”. Zostały oplute i pokopane. Sprawę umorzono.

- To jest moment, w którym stwierdzasz, że jesteś wyjęta spod prawa. Ale nie jako przestępca, tylko jako ofiara. To trudny moment do zniesienia - wyznała.  - Jeżeli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda atak fizyczny i naruszenie przestrzeni osobistej, to niech sobie obejrzy film z protestu na moście, a nie film, na którym pani Ogórek posyła nam buziaczki - dodała.

Media proszą o kąsek

Forma protestu pod TVP została potępiona przez wielu dziennikarzy. Elżbieta Podleśna podkreśliła jednak, że przed organizowanymi przez siebie wydarzeniami, często słyszała od mediów pytania o to, czy “będzie co pokazać, czy będzie kąsek”.

- Jako aktywistka cały czas spotykam się z czymś takim. Mówi się nam z jednej strony, że ma być coś fajnego wizualnie, ale z drugiej strony “nie przekraczajcie granicy”. A gdzie jest ta granica? “To już państwo sami musicie wiedzieć, my wam powiemy po fakcie. Najlepiej, jak ustalimy już z kolegium. Starszyzna, która wie, jak protestować, bo przecież ma za sobą 80 i 81 rok, nam powie”. Starszyzno, my jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Między innymi dlatego, że w roku 80 i 81 nikt nie wysyłał wam dziennie 100 gróźb śmierci i naruszenia ciała.  Nie wiecie, podobnie, jak my nie wiemy, Więc nie doradzajcie nam - apelowała.

- Mam dosyć wyższościowego gęgania. Podsuwacie nam rozwiązania, które ja już dawno sprawdziliśmy. Myśmy już tam dawno byli, gdzie wyście nie byli. Moi przyjaciele i ja próbowaliśmy robić rzeczy, które byłyby salonowo akceptowalne - zwróciła się do dziennikarzy.

Aktywistka tłumaczyła też, że organizacjom, które organizują protesty, trudno jest wypracować zasady, bo to jak “partia szachów z kimś, kto rzuca ci figurami szachowymi w oko”.

Powieliliście fałszywe informacje

Elżbieta Podleśna zarzuciła też dziennikarzom, że formułując oskarżenia pod jej adresem, nie sprawdzili, co wydarzyło się naprawdę.  - Przedstawiali fałszywe informacje. Powielali fejki, informacje wymyślone przez Magdalenę Ogórek. Wycofali jakiekolwiek zaufanie do mnie - mówiła.

Aktywistka nie szczędziła dziennikarzom gorzkich słów. - Tamą dla fali hejtu były do tej pory media demokratyczne. (...) W którymś momencie ta tama została podniesiona przez dziennikarzy tych mediów. I dlaczego ja mam teraz nie wymienić ich nazwisk, skoro oni wywoływali mnie po imieniu i po nazwisku? Ale nie zrobię tego.(...) Rozumiem, że są sytuacje konsternacji (...) Ale rolą dziennikarza jest to, co zrobił Piotr Pacewicz. Zadzwonił do mnie, zapytał, czy mogę rozmawiać, czy opowiem, jak było - relacjonowała Podleśna. Dodała, że z wyjątkiem Piotra Pacewicza, po wydarzeniach pod TVP nie skontaktował się z nią żaden dziennikarz.

Sposób, w jaki media opisały protest pod TVP oburzył aktywistów miejskich. Grupa osób protestowała w tej sprawie w piątek siedzibie Agory. Wydarzenie transmitowane było na żywo przez fanpage Video-KOD. Protestujący oskarżyli część dziennikarzy “Gazety Wyborczej” o stanięcie w “pierwszej linii ataku na aktywistów i aktywistki, które protestowały pod siedzibą TVP”.

- Nikt nie został wyrzucony, Jarosław Kurski zaproponował protestującym miejsce na łamach “Wyborczej”. Może to jest pierwszy krok do debaty, okrągłego stołu dla aktywistów i mediów - pytała prowadząca audycję Hanna Zielińska.

Elżbieta Podleśna przyznała, że taka debata jest potrzeba. Zaznaczyła jednak, że sama obecnie nie miałaby siły do niej dołączyć.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (89)
Ewa Podleśna. Za protest przed TVP spadła na nią fala krytyki. "Mam dosyć wyższościowego gęgania"
Zaloguj się
 • 55kris

  Oceniono 23 razy 17

  Dla tvpis dzień bez obrzucenia kogoś kaczym kałem to dzień stracony. Panie Qrwski - jak pan może patrzeć w lustro? Tak tylko, z ciekawości, pytam....

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 15

  miałem niestety podobne uczucia. słowa oburzenia ze strony np. wielowieyskiej były dowodem na to, że media niezależne od pis nie mają narzędzi do przeciwstawiania się kłamstwom i manipulacjom pis. Nie mają też instynktu, który powinien im podpowiadać, że pis jest wyspecjalizowane w robieniu z siebie ofiary i budowaniu na tym swojej tożsamości. Że tymi ofiarami nie są wiemy już od wielu lat. To wchodzenie w rolę ofiary zawsze wiąże się z wyprzedzeniem ataku i jego celebrowaniem. Z tych działań pisu wywodzi się przecież też symetryzm. Szczerzę radzę więcej dystansu do pisowskiej narracji. Najpierw sprawdzić, a nie odcinać się od ludzi, którzy jako nieliczni wyraźnie sprzeciwiają się - dodajmy biernym oporem - podłości pisowskiej. Jesteśmy w takim momencie naszej historii, że walka trwa o wolność słowa i demokrację, wolność sądów, prawa człowieka. PiS zrobiło z panśtwa prywatny folwark i traktuje z buta wszystko i wszystkich, kto nie jest bierny albo im się nie wysługuje. Należy się temu wyraźnie sprzeciwiać.
  Popieram państwa, których stać na odwagę i mówić głośno, w twarz takim oportunistom jak ogórek, że nie mają przyzwolenia na takie działanie.

 • wujojano

  Oceniono 18 razy 12

  Też byłem zaskoczony tym solidarnym sprzeciwem z prawa i lewa wobec rzekomego "przekroczenia granicy". Jakoś mało kto pofatygował się sprawdzić, ile w tym przekroczeniu było faktów, a ile konfabulacji pani Ogórek.

 • damtek

  Oceniono 15 razy 11

  W imieniu ludzi ulicy chcielibyśmy gorąco podziękować Pani Hannie Lis @hanna_lisowa za wsparcie w ostatnich dniach, przede wszystkim za WIARĘ w nas i w to co robimy, a szczególnie w to czego NIE zrobiliśmy.

  Dziękujemy .

  Lotna Brygada Opozycji

 • antonikarcz

  Oceniono 17 razy 9

  Metody rządu PiS są kalką działań służb bezpieczeństwa z czasów PRL.
  PRLowscy oprawcy podobnie szkalowali opozycję rozsiewając plotki w miejscu zamieszkania, w pracy,
  robili ze zwykłych ludzi przestępców, ujawniali ich nazwiska, powiązania rodzinne, tworzyli wizje tzw. pasożytów
  powiązanych ze światem przestępczym, bogactwem, itp, a dalej plota robiła swoje.

 • norman67

  Oceniono 21 razy 9

  Brawo dla odważnej kobiety!

 • damtek

  Oceniono 12 razy 8

  Ważny News!
  @SamPereira_, który dziś zarzuca innym kolportowanie nieprawdy przez wiele lat sam to uprawiał w Social Media. W dodatku niby-anonimowo. Przyznał się na łamach @wirtualnemedia, że to on prowadzi hejterski profil, którego celem jest niszczenie opozycji. Do dziś.
  Mikołaj Nowak media/twitter

  Chodzi o TVN48 i Depeshe 48.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 8

  Sądząc po ilości trolli na forum - już wiadomo, na co idzie miliard złotych ukradzionych podatnikom i przekazanych Kur.Vizji przez pisowskich złodziei.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX