Wiosna chce jednolitej płacy minimalnej w UE i tańszego transportu między krajami. "Dlaczego mamy tego nie zrobić?"

Krzysztof Gawkowski mówił w TOK nowych pomysłach Wiosny Roberta Biedronia. Są nimi m.in. wprowadzenie płacy minimalnej równej dla całej Unii Europejskiej oraz znacznie tańsze przejazdy między krajami Wspólnoty.

Płaca europejska miałaby być zunifikowaną płacą minimalną obowiązującą na terenie UE. - Chodzi o podstawę. To my dzisiaj w Polsce musimy równać do takich standardów, jakie są we Francji, w Niemczech. (...) W UE pojawiają się głosy, że gdybyśmy nałożyli pewien pakiet na następne 5 lat, żebyśmy doszli do płacy minimalnej 1000 euro, to to jest do zrobienia - przekonywał w TOK FM Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna.

- To oznacza, że płaca minimalna w Polsce musiałaby wzrosnąć o 100 procent w ciągu 5 lat - zauważyła prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz.

- I dlaczego mamy tego nie zrobić? Bo ktoś pokazuje, że to jest nie do zrobienia? (...) O wielu programach realizowanych dziś przez PiS, wcześniej przez PO, mówiło się, że się nie da - przypomniał polityk.

Gawkowski podkreślił też, że temat płacy minimalnej jest już w UE obecny. - Sam Biedroń Unii Europejskiej nie wywróci do góry nogami, ale może być takim “pierwiosnkiem”, który przyniesie projekt i powie “usiądźmy do stołu i porozmawiajmy”. (...) W UE już się toczą rozmowy na ten temat. Frakcja socjalistów i demokratów rozmawia o takim projekcie, on został odłożony, bo jest rok wyborczy. Ale w ramach kampanii, kandydat na szefa Komisji Europejskiej z ramienia socjalistów i demokratów Frans Timmermans mówi o projekcie, który będzie łączył się z europejską minimalną płacą - podkreślił.

Obniżyć ceny transportu

Krzysztof Gawkowski zauważył też o tym, że ceny transportu pomiędzy państwami Unii powinny zachęcać ludzi do podróżowania, a nie ich odstraszać. Działacz Wiosny mówił o ustawodastwie na poziomie Parlamentu Europejskiego, które unifikowałoby ceny transportu na terenie UE, wspomniał też o bezpłatnych przejazdach.

- Nie chodzi o to, że my mówimy, że cały transport ma być za darmo i w całej UE mamy podróżować za darmo. Ale znowu - gdybyśmy obniżyli standardy do tego, żebyśmy wiedzieli, że przejazdy mogą być tańsze, to nie kosztowałyby innej kwoty w Niemczech, a innej w Polsce - tłumaczył.

Ostatni sondaż stworzony przez pracownię IBRiS wskazuje, że Wiosna może liczyć na 16 procent poparcia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (44)
Nowe postulaty Wiosny: jednolita płaca minimalna w UE i tańszy transport między krajami
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 10

  Ktoś, kto jest pewien że nie będzie samodzielnie rządził po wyborach, może obiecać wszystko i jeszcze więcej
  z czystym sumieniem, bo nikt go nie będzie rozliczał.
  Taka Wolska.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 8

  Jednolita płaca minimalna w całej Unii ? Biedroń to bardzo miły człowiek - ale albo jest populistą, albo idiotą ...

 • emkra

  Oceniono 9 razy 5

  Świetnie! W ostatnich wyborach "linkersi" niemieccy (die Linke) zapowiadali 1200EUR minimalnej emerytury. Chyba za mało bo - kurcze - nie wygrali tych wyborów.

 • tulius

  Oceniono 4 razy 2

  Wspaniała idea, z tym że to dopiero początek, następnie wprowadzi się jednolitą płacę maksymalną w całej Europie w wysokości dwóch płac minimalnych, potem zrezygnuje się z płacy w ogóle, każdy będzie dostawał talony, które będzie można wymienić na żywność, ubranie, sprzęt gospodarstwa domowego, dla każdego jednakowe, żeby była idealna równość.

 • lilicziczi

  Oceniono 4 razy 2

  Trudno to nawet skomentować, jeżeli ktoś ma jako takie pojęcie o ekonomii.

 • tacx

  Oceniono 4 razy 2

  Po Biedroniu i jego kampanii do rozdania zostaną jedynie Inflanty

 • jerzykkur38

  Oceniono 1 raz 1

  Towarzyszu Gawkowski.Przecież jeszcze przed chwilą,był pan sekretarzem generalnym SLD. Obecnie Biedroń boi się słowa "lewicowy",jak diabeł święconej wody.Czy zna pan znaczenie słowa "lojalność".

 • jerzykkur38

  Oceniono 1 raz 1

  To jest prawdziwy obłęd.Biedroń jest w polityce od dwudziestu lat.Był adiutantem Palikota ,jak również wieloletnim członkiem SLD.I co z tego wynika.Przecież mógł Polakom stworzyć raj na ziem.Dlaczego mam teraz uwierzyć w tysiące jego obietnic i senne marzenia.To,że potrafi jeżdzić na rowerze,nie czyni z niego geniusza ekonomicznego i że wszystko,czego się dotknie,zamienia się w złoto.Więcej rozwagi i spokoju.Nie wystarczy przez kilka godzin ,prezentować szeroki uśmiech i w niezwykłej euforii machać rękami.W świecie realnym,nie istnieje cudowne "stoliku nakryj się."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX