Prezydent Rzeszowa zdejmuje spektakl z wątkiem pedofilii w Kościele. "Co to jest za tryb?"

- Nikt z nami nie podjął rozmowy na żaden temat. Po prostu została przekazana informacja, żeby pogonić tych artystów - mówił w TOK FM reżyser spektaklu "#chybanieja" Paweł Passini.

Przygotowywany w rzeszowskim teatrze spektakl "#chybanieja" porusza temat przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży. W sztuce pojawia m.in się postać córki kardynała Degollado, która dowiaduje się, że jej ojciec jest biskupem, ma inną żonę i dzieci, które były molestowane.  Prace nad nim zostały wstrzymane na dwa tygodnie przed premierą w Warszawie.

- "Teatr Maska w Rzeszowie odwołuje na polecenie prezydenta Rzeszowa premierę spektaklu #chybanieja mówiącą o sprawach, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Mówią, że to po interwencji kurii. Pracujemy od 1,5 miesiąca bez umów i dowiedzieliśmy się, że mamy już sobie iść" – napisał na Facebooku Artur Pałyga, autor scenariusza.

- Tę radykalną cenzorską decyzję podjęto bez obejrzenia spektaklu i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami - czytamy w oświadczeniu Oświadczenie twórców spektaklu "#chybanieja".

Rzecznik ratusza poinformował nas, że urzędnicy przyjrzeli się sztuce pod wpływem interwencji mieszkańców i uznali, że zawiera ona treści, które mogą obrazić uczucia Żydów i katolików.

Reżyser spektaklu Paweł Passini mówił na antenie TOK FM, że takie tłumaczenie go dziwi, bo nikt nie miał dostępu do tekstu. - Instytucje kulturalne mają swoją autonomię. Nie są zarządzane ręcznie przez prezydentów miast. Dyrektor instytucji odpowiada za swoje decyzje, może zostać zwolniony, ale nie ma takiej prawnej możliwości, żeby ktoś kazał komuś nagle dokonywać jakichś zmian w scenariuszu, do którego dostęp miał w sposób bezprawny, w dodatku do spektaklu, który nie miał jeszcze premiery. My jeszcze nie zdecydowaliśmy się, czy to upublicznić. Nie było wypowiedzi, do której można by się odnieść  - relacjonował.

- Co to jest za tryb? Nikt z nami nie podjął rozmowy na żaden temat. Po prostu została przekazana informacja, żeby pogonić tych artystów. Dostaliśmy informację : “tego spektaklu w Rzeszowie nie będzie” - dodał.

Jak mówił Passini, dyrekcja teatru została wezwana w sprawie spektaklu do prezydenta miasta. Oficjalnym powodem odwołania spektaklu jest fakt, że szczeciński teatr zajmuje się spektaklami dla dzieci.

Reżyser przytoczył też pogłoski, z których wynika, że interwencja urzędników jest efektem “telefonów z kurii”.

Przedstawienie miało wejść do repertuaru rzeszowskiego teatru, a wcześniej miało mieć przedpremierę na festiwalu w Warszawie - 9 i 10 marca. Obecnie stoi ona pod znakiem zapytania.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Prezydent Rzeszowa zdejmuje spektakl z wątkiem pedofilii w Kościele. "Co to jest za tryb?"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 7 razy 5

  Prezydent z Rzeszowa z błogosławieństwa prezesa? Tak tylko pytam...

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 4

  .
  taaaa.... całe szczęście, że biskup nie kazał mu skoczyć z mostu do Wisłoka....

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Bo Rzeszów to PiS-olandia czy jak mówią inni Czubkolandia. Mieszkańcy tamtej Polski to jakby zywcem wyjęte postacie z obrazu Chełmońskiego ,,Bociany,, Ten poczciwy lud zamieszkuje zyzne lessy i czarnoziemy wzdluz Bugu.
  Od Rzeszowa przez Lublin do Białegostoku. Genetyczni dewoci i bigoci, to stamtąd pochodzi większośc pracowników z Miodowej i funkcjonariuszy kościoła katolickiego. Tam przydrozna kapliczka ma większe znaczenie niz szkoła, muzeum, filharmonia, kino, teatr. To słoiki stamtąd po cięzkiej pracy w Warszawie, Łodzi,
  Gdańsku idą napic się piwa z puszki i posłuchac disco polo. Polecenie wielebnego to prawo boze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -6

  Skala i zgranie tego w czasie tego wskazuje na duze pieniadze i spory wklad ludnosci pochodzenia eskimoskiego, poza wszytkim ma to posmak klasycznych kampanii antykoscielnych w latach 34-35 W niemieckiej rzeszy czy ZSRR, roznica jest w tym iz panstwo zastepuje niezalezne wolne obywatelskie spoleczenstwo eskimowskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX