Naukowiec rozprawił się z wiarą w nadprzyrodzone zjawiska. "Budzi nas z naiwnego snu"

- Ludzie łatwo dają się nabrać, zaczynają wierzyć w jakieś nadnaturalne zjawiska - mówił w TOK FM dr Paweł Grabarczyk, który przetłumaczył książkę poświęconą temu, jak oszukuje nas nasz własny mózg.

"Tunel Ego. Naukowe badanie umysłu a mit świadomego ja" to książka filozofa Thomasa Metzingera, w której opisano fascynujące eksperymenty, których przedmiotem był ludzki mózg. Pokazały one, jak można manipulować naszymi doznaniami. W swojej książce Metzinger pokazuje, że zjawiska, które często interpretujemy jako nadprzyrodzone, można wyjaśnić dzięki zrozumieniu mechanizmów działania ludzkiego mózgu.

- Ludzie łatwo dają się nabrać, zaczynają wierzyć w jakieś nadnaturalne zjawiska. Często słyszy się o podróżach astralnych albo, że ktoś, leżąc na stole operacyjnym "wyszedł z siebie" - mówił w TOK FM dr Paweł Grabarczyk, tłumacz książki Thomasa Metzingera.

Skąd więc bierze się u niektórych ludzi przekonanie, że ich dusza opuściła ciało? - Mamy w naszych umysłach mapę otoczenia i możemy sobie je zwiedzać we własnej wyobraźni. To, co dzieje się podczas eksterioryzacji (to wrażenie opuszczenia własnego ciała - red.)  polega na tym, że nasz mózg uruchamia tę wewnętrzną mapę, ale nie informuje nas, że zwiedzamy tylko swoją wyobraźnię, ponieważ ta funkcja jest wtedy uszkodzona. A nam się wydaje, że zwiedzamy świat niecielesnym ciałem - tłumaczył dr Grabarczyk.

Mózg można łatwo oszukać

Jak dodał gość TOK FM, książka Metzingera rozwiewa wiele złudzeń. - Budzi nas z naiwnego snu, że widzimy rzeczywistość taką, jaka jest. Filozofowie mówili o tym już dawno, ale to, co jest u Metzingera nowe, to jest to, że potrafi to pożenić z neurobiologią - zauważył.

W książce opisany jest m.in. klasyczny eksperyment, którego uczestnicy doświadczyli sztucznej części ciała jako własnej. Badani obserwowali leżącą przed nimi na biurku gumową rękę, a ich własne ramię zostało zasłonięte. Sztuczna oraz prawdziwa ręka były następnie synchronicznie dotykane. Po chwili doświadczyli "iluzji gumowej ręki" - odczuwali gumową rękę jako swoją. Co więcej, czuli całe "wirtualne ramię" - czyli łączność fałszywej ręki z ramieniem.

- Nasze poczucie tego, kim jesteśmy, nasze poczucie siebie, jest powiązane z czymś, co w filozofii umysłu nazywane jest mapą ciała. Nasza mózgi tworzą takie mapy. (...) Każde zwierzę powinno mieć świadomość, gdzie się zaczyna i gdzie kończy, żeby wiedziało, czy coś, co się dzieje, jest dla niego groźne. Ten eksperyment pokazuje, że mózg można oszukać i sprawić, że zaliczy do swojej mapy coś obcego - tłumaczył dr Paweł Grabarczyk.

Czytaj też: Marzysz o podróży wehikułem czasu? Twój mózg daje taką możliwość [fragment książki "Mózg. Władca czasu"]>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (66)
Naukowiec rozprawił się z wiarą w nadprzyrodzone zjawiska. "Budzi nas z naiwnego snu"
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 10 razy 8

  "Mózg uruchamia tę wewnętrzną mapę, ale nie informuje nas" - kim zatem jesteśmy "MY"?

 • przyganiacz

  Oceniono 20 razy 8

  "Tunel Ego. Naukowe badanie umysłu a mit świadomego ja" to książka filozofa Thomasa Metzingera,

  Nadprzyrodzonych zjawisk nie ma, z Bogiem włącznie. Mózg (umysł) to interaktywny system przetwarzania informacji, którego działanie uwzględnia sygnały odbierane przez liczne receptory. Funkconowanie receptorów
  a także odbiór tego funkconowania może zostać zaburzony i wtedy jedzie się do nieba i z niego wraca...

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 6

  Srebrny kryształek beztrybowy codziennie demonstruje jak łatwo jest oszukać mózgi suwerena. Suweren nie chce wiedzieć że to co dostaje jest tym co mu zabrano, pomniejszone o prowizję dla oszustów.

 • elasp

  Oceniono 8 razy 4

  Jeżeli oszukuje nas własny mózg, skąd wiadomo, że nie oszukał i Grabarczyka?

 • Oceniono 3 razy 3

  Nadprzyrodzonym zjawiskiem to jest to jak Rydzyk potrafi zdobyć monetę??, oraz w jaki sposób prezes wszystkich prezesów w sposób haha prawny wybudować sobie srebrne wieże

 • didja

  Oceniono 4 razy 2

  Poczucie wyjścia z ciała podczas narkozy nie jest niczym nadprzyrodzonym - to zwykła dysocjacja, tym bardziej że stosowane anestetyki to dysocjanty. Zjawisko znane od lat, więc mówienie o "rozprawieniu się" jest dość zabawne.
  Natomiast nie mózgiem się manipuluje, ale mózg manipuluje, jeśli można tak określić, bo zjawisko to jest najbardziej biologiczną neurofizjologią, niezależną od woli, świadomości.

 • carolina_reaper

  Oceniono 4 razy 2

  W zwiazku z tymi tlumaczeniami mozna uznac, ze caly poczet swietych to wierutna bzdura

 • miszogun

  Oceniono 6 razy 2

  Trzeci rodzaj prawdy.

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  gumowa reka.....od lat wiadomo,ze poddajac mozg dzialaniu silnego pola magnetycznego mzoemy wywolac wszystkie znane efekty .Bedzie sie nam wydawac ,ze ktos nas obserwuje,ze ktos stoi za nami,jakas sila majaca zle zamairy.Bedziemy doznawac wrazenia ze opuscilismy wlasne cialo i unosimy sie gdzies w przestworzach patrzac na siebie samego i tak dalej i dalej. Mozg jest niezmiernie skomplikowany i wiemy ile potrafi ,gdy przypomnimy sobie wlasne sny.Wiele osob jest wrazliwych na silne i zmienne pola magnetyczne ,i takie soby czesto bedac w miejscach "tajemniczych" i cichych,jak stare domy polozone wlasnei w miejscu podwyzszonej aktywnosci,moga miec wizje i objawienia.Widzec obce istoty,duchy przeniakjace sciany i podlogi itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX