Strajkujący nauczyciele nie dostaną wynagrodzenia? Zapewnienia były inne, miasta szukają rozwiązań

Ze słów minister edukacji wynika, że nauczyciele, którzy biorą udział w strajku, nie otrzymają wynagrodzeń. Co innego słyszeli jednak wcześniej od samorządowców.

Minister Zalewska, powołując się na stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej, poinformowała w środę, że nauczycielom nie należą się pieniądze za okres, w którym strajkują. Dla nauczycieli jest to zaskoczenie, bo wcześniej słyszeli inne zapewnienia.

Tak było np. w Lublinie. W ubiegłym tygodniu prezydent wysłał do szkół pismo, w którym zapewniał, że „budżety poszczególnych szkół nie będą ograniczone z powodu jakiejkolwiek formy protestu”. To samo mówili radni. – Nie bójcie się tego, że utracicie swoje wynagrodzenia za czas strajku – apelował do nauczycieli radny Michał Krawczyk (PO).

Dla nauczycieli sygnał był jasny. – Uznaliśmy, że nikt nam żadnych pieniędzy nie potrąci. Słyszeliśmy głosy, że w tym celu podniosą nam dodatki motywacyjne. A teraz co? – pyta pani Ewa, jedna ze strajkujących.

Informację o tym, że nauczyciele będą musieli czas strajku jednak odpracować, dyrektorzy szkół usłyszeli w poniedziałek, na specjalnym spotkaniu z wiceprezydentem i szefostwem Wydziału Oświaty.  – To zostało powiedziane wprost. Nie ma takiej opcji, aby ci, którzy strajkują, dostali pieniądze po prostu za strajk – mówi nam jeden z dyrektorów (prosi o anonimowość).

Wypłata za czas strajku? "Nie ma możliwości prawnej"

Potwierdza to odpowiedzialny za edukację wiceprezydent Lublina, Mariusz Banach. – Powiedzmy sobie szczerze, nie ma możliwości prawnej, żeby zapłacić nauczycielom za strajk, bo tutaj przepisy prawa są ewidentne. Nie możemy sobie ot tak, po prostu, z dobrego serca postanowić, że zapłacimy - tłumaczy Banach. Jak twierdzi, płacenie za „nicnierobienie” byłoby też niemoralne. – Dlatego szukamy rozsądnych rozwiązań prawnych, ale też – rozwiązań słusznych moralnie. Bo strona etyczna też ma duże znaczenie – tłumaczy nasz rozmówca.

Wiceprezydent dodaje, że nauczyciele mogliby odpracować czas strajku na jakichś zajęciach dodatkowych. – Pomysły na zajęcia dodatkowe mogą być bardzo różne, ale zapewne będą to godziny, które nauczyciele spędzą ze swoimi uczniami, nadrabiając podstawę programową – dodaje Banach.

Stanowiskiem miasta zaskoczone są władze lubelskiego ZNP. Szefowa związku, Celina Stasiak poprosiła prezydenta o pilne spotkanie w tej sprawie. – Zdumiewa nas to, co teraz słyszymy, bo zapowiedzi były inne. Będziemy to jednak wyjaśniali – mówi Celina Stasiak. – W naszym odczuciu i w odczuciu naszych prawników są podstawy prawne, aby umorzyć dług wobec nauczycieli i my te rozwiązania wskazujemy. Chodzi o artykuł 59 ustęp 1 Ustawy o finansach publicznych oraz o Uchwałę Rady Miasta z 2010 roku – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Warszawa pracuje nad uchwałą

Jak tę kwestię rozwiąże Warszawa? Pomysł władz jest taki, żeby decyzję o wypłatach pozostawić w gestii dyrektorów.

- Prawo tak stanowi, że powinniśmy potrącić za dni strajkowe. Decyzją prezydenta Trzaskowskiego w tej chwili procedowany jest projekt uchwały, która wnosi, że pieniądze zaoszczędzone, których dyrektor nie wydał na pensje, zostaną w budżecie szkoły i to dyrektor w formie dodatku motywacyjnego będzie mógł przekazać nauczycielom. Do jego decyzji będzie należało, czy pieniądze trafią do nauczycieli strajkujących bądź niestrajkujących. Pieniądze zostawiamy w budżecie szkoły - tłumaczyła w TOK FM Joanna Gospodarczyk, dyrektorka Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

W Ciechanowie zapłacą nauczycielom

Pieniędzy wypłaconych za czas strajku mogą się spodziewać nauczyciele z Ciechanowa. - Kilka dni przed strajkiem spotkałem się z dyrektorami szkół w mieście i przedstawiłem im opinię prawną, z której wynika, że za strajk mogą zapłacić nauczycielom w ramach porozumienia podpisanego z ZNP - mówił w TOK FM prezydent miasta Krzysztof Kosiński. - Praktycznie wszyscy dyrektorzy szkół w Ciechanowie podpisali te porozumienia i nauczyciele za strajk będą mieli zapłacone - podkreślił.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (156)
Strajkujący nauczyciele nie dostaną wynagrodzenia? Zapewnienia były inne, miasta szukają rozwiązań
Zaloguj się
 • haritka

  Oceniono 29 razy 13

  przy takim społeczeństwie jak teraz mamy nigdy nie doszłoby do obalenia komuny, wstyd ludzie wstyd, nauczyciele nie walczą tylko siebie.i

 • zomzom

  Oceniono 12 razy 8

  Zaskoczenie... generalnie te liczne zapowiedzi po prostu dawały niewielką nadzieję, ale większość (jeśli nie wszyscy) brała pod uwagę, że nic za to nie dostaniemy. I pomimo to strajkujemy.

 • sparky6

  Oceniono 7 razy 5

  Broniarz, ten upolityczniony kacyk Platformy Obywatelskiej przegiął pałę na całego! W związku z odbywającymi się podczas strajku nauczycielskiego egzaminami powiedział: Nawet pedofil może mieć uprawnienia pedagogiczne, pomyślał, odchrząknął, teraz zdał sobie sprawę co powiedział

 • sparky6

  Oceniono 5 razy 5

  "Wszyscy broniarze biorący udział w sabotażu egzaminów powinni być od jutra wywaleni z zawodu na zbity pysk. Znów mnie wku...a biernością kolejne ministerstwo, tym razem Edukacji. Kumulacja marazmu i zaniechań rządu doprowadzi wreszcie do katastrofy. Demokracja, to nie anarchia."

 • sparky6

  Oceniono 5 razy 5

  Nie udało się z egzaminami, mają plan, jak upie**olić uczniów.
  (Materiał z telewizji @tvn24 )

 • slade1972

  Oceniono 9 razy 5

  Strajk godziny otwarcia:
  Poniedziałek 10-14
  Wtorek 10-14
  Środa 10-14
  Czwartek 10-14
  Piątek 10-12:30
  Sobota wolne
  Niedziela wolne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX