Loty marszałka Kuchcińskiego. Część dokumentów została zniszczona? Posłowie PO wnioskują o kontrolę NIK w Kancelarii Sejmu

Dokumenty na temat ponad stu lotów Marka Kuchcińskiego, które dostali posłowie PO, obejmują tylko ostatnich 16 miesięcy. Reszta została zniszczona - pisze "Rzeczpospolita".

"Kto latał z drugą osobą w państwie na trasie Warszawa - Rzeszów i z powrotem, czy Służba Ochrony Państwa po locie z osobą postronną sprawdzała maszyny pod kątem kontrwywiadowczym i pirotechnicznym, dlaczego dokumenty lotów marszałka za lata 2016-2017 zostały już zniszczone? - to tylko kilka pytań, jakie nasuwają się po lekturze 400 stron dokumentów, które zdobyli posłowie PO w ramach interwencji poselskiej w Bazie Lotnictwa Transportowego, które realizowało loty na zlecenie Kancelarii Sejmu" - czytamy w "Rz".

Według dziennika nie wiadomo, dlaczego tylko trzy loty na ponad sto od marca 2018 do lipca 2019 r. posiadają listy pasażerów. "Nie ma informacji, kto wsiadł na zadysponowany na konto marszałka Sejmu lot. Te dane powinien posiadać szef Służby Ochrony Państwa i Kancelaria Sejmu - nie wiadomo jednak, czy SOP takie dowody ujawni, a gabinet marszałka milczy" - podkreśla "Rz".

Loty marszałka Kuchcińskiego. Dlaczego zniszczono dokumenty?

Nie wiadomo też, na jakiej podstawie część dokumentów dotyczących lotów Marka Kuchcińskiego została zniszczona. "Oczywiście zapytaliśmy, dlaczego, na podstawie jakich przepisów? Okazało się, że taki okres przyjęto w dowództwie" - mówi cytowany przez dziennik poseł PO Marcin Kierwiński.

W poniedziałek posłowie PO ogłosili, że wnioskują o nadzwyczajną kontrolę w Kancelarii Sejmu. Przeprowadzić miałaby ją Najwyższa Izba Kontroli. - Kontrola ma dotyczyć po pierwsze legalności i celowości wydatkowania środków na loty marszałka Kuchcińskiego. I druga bardzo ważna kwestia, która musi w trybie pilnym zbadać NIK, to kwestia archiwizacji dokumentów Kancelarii Sejmu - wyliczał poseł Mariusz Witczak.

- Z mediów dowiadujemy się, że być może dokumenty z lat 2015-2017 były niszczone. To jest sytuacja bulwersująca i skandaliczna. Przypomnę, że polski podatnik musi przechowywać dokumenty podatkowe przez pięć lat, a tutaj dowiadujemy się, że nie możemy otrzymać dokumentów sprzed dwóch-trzech lat, które dotyczą milionów złotych polskiego podatnika - dodał.

Kwestia lotów marszałka Sejmu jest od ponad tygodnia jednym z głównych tematów politycznych dyskusji i zainteresowania mediów. Klub parlamentarny PO-KO złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji. Według doniesień mediów, którym zaprzeczała Kancelaria Sejmu, w okresie 2018-19 Marek Kuchciński latał rządowym samolotem na rodzinne Podkarpacie ponad sto razy, w tym wielokrotnie zabierając na pokład pasażerów, również członków najbliższej rodziny. 

W tym tygodniu posłowie mają otrzymać inne dokumenty, jakimi dysponują baza transportowa i dowództwo, które realizuje loty najważniejszych osób w państwie.

W piątek (9 sierpnia) zaplanowano sejmową debatę i głosowanie ws. wniosku o odwołanie Kuchcińskiego ze stanowiska. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Loty marszałka Kuchcińskiego. Część dokumentów została zniszczona
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  "dlaczego dokumenty lotów marszałka za lata 2016-2017 zostały już zniszczone?"- głupie pytanie. Może lepiej zapytać, dlaczego nie wszystkie zostały zniszczone?
  Biedny nadprezes, tyle kłopotów przez głupie latanie. A on (nadprezes znaczy) nadal przecież męczy się nad wyjaśnieniem "zamachu" pod Smoleńskiem (bo chyba nie zaprzestał, skoro nie ma oficjalnych informacji) i oszczędza, żeby dać elektoratowi (który grzecznie zapomniał, że przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi wyjaśnienie "zamachu" było priorytetem).
  A Kuchcińskiego sam nadprezes zwolni, zamknie w szafie i wyciągnie po wyborach- na pewno nie ukrzywdzi.

 • gblo

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bajzel, kontrola instytucji kontrolującej . Paździeż nie państwo

 • pn-ski

  0

  Szefowa kancelarii sejmu latała z członkiem. Więc nie ma co się dziwić, że kancelaria kłamie. Wszyscy są umoczeni w to latanie.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  0

  Swiete prawa kazdego marszalka to:
  1. Latac samolotem o statusie Head - z drogi sledzie bo Krol jedzie
  2. Zalatwic mieszkanie dla syna - bo nam sie qrva nalezy
  3. Dac zonie polatac samolotem - w koncu jest zona Marszalka a nie jakas sprzataczka. Swiadczy o tym koszulka ze sztucznym lampartem (symbol rodu krolewskiego)

 • getz54

  0

  Byc moze samoloty rządowe były wykorzystywane przez marszałka Sejmu do uprawiania seksturystyki. Moze nie osobiście przez Kuchcińskiego, ale uzyczane mafii podkarpackiej. Ten gościu mógł byc szantazowany taśmami z udziałem nieletnich dziewczynek z Ukrainy, jak twierdzi były agent CBA i mafia zrobiła z niego głównego sutenera
  na Podkarpaciu. Coś mi się wydaje, ze poseł Marek rozstanie się ze swoją laską, a nawet dwoma. Jedną zostawi w Sejmie, druga wróci do Ratusza. A 4 miliony zeta będzie spłacał nucąc sobie pod nosem, ....miałeś chamie złoty róg.

 • mgrstepien

  0

  Dymisja i kontrola NIK. Nie ma innego wyjścia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX