Poznajcie medialne tajemnice Kremla!

Arkadij Ostrowski - 'Rosja, wielkie zmyślenie'

Arkadij Ostrowski - 'Rosja, wielkie zmyślenie' (mat. wyd.)

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Arkadija Ostrowskiego "Rosja. Wielkie zmyślenie" opisująca fantastyczne wolty, wielkie kryzysy i to, w jaki sposób rosyjska mediokracja stworzyła i namaściła na władcę Władimira Putina.

Rosja to kraj idei, a media odgrywają w nim wyjątkowo istotną rolę.

Jak powiedział kiedys? Silvio Berlusconi: „To, czego nie ma w telewizji, nie istnieje”. Putin poszedł o krok dalej: „To, co nie istnieje, moz?e dzie?ki pote?dze telewizji stac? sie? realne”.

W 1918 roku Iwan Pawłow, wielki rosyjski fizjolog znany ze swojej pracy nad odruchami warunkowymi, wygłosił wykład w zmagającym się z głodem Piotrogrodzie. Twierdził w nim, że choć zadanie każdego umysłu polega na dokładnym zrozumieniu rzeczywistości, w Rosji „interesują nas przede wszystkim słowa i nie zwracamy szczególnej uwagi na rzeczywistość”. Być może właśnie dlatego Rosją w XX wieku rządzili literaci (taki właśnie zawód miał wpisany w paszporcie Lenin) i poeci (Stalin za młodu pisał przecież wiersze).

Arkadij Ostrowski opisał historię najnowszą Związku Radzieckiego i Rosji właśnie z perspektywy literatów, inteligentów i tych, którzy przejęli ich rolę po upadku ZSRR – ludzi mediów i magnatów medialnych. Opisuje fantastyczne wolty, wielkie kryzysy i to, w jaki sposób rosyjska mediokracja stworzyła i namaściła na władcę Władimira Putina.

Arkadij Ostrowski – dziennikarz, moskiewski korespondent „Financial Timesa”, obecnie redaktor pisma „The Economist”. Za książkę „Rosja – wielkie zmyślenie” otrzymał w 2016 roku Nagrodę Orwella.

Zobacz także

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów