Warszawski Goethe-Institut rozmawia o wspólnej Europie. Nowy cykl wydarzeń rozpocznie się na początku marca

Ach Europa!

Ach Europa! (mat. org.)

Wieczory filmowe oraz dyskusje z lingwistami, socjologami, dziennikarzami i artystami to propozycje Goethe-Institut, który przygotował nowy cykl wydarzeń zatytułowany "Ach Europa!". Tematem przewodnim spotkań będzie promocja wspólnej Europa - z jej zaletami i niedoskonałościami. Wstęp wolny.

Nazwa cyklu „Ach Europa!” nawiązuje do zbioru reportaży o tym samym tytule autorstwa Hansa Magnusa Enzensbergera z 1987 roku.

- Goethe-Institut na wiosnę tego roku promuje wspólną Europę, nie zapominając przy tym o niedoskonałościach tej konstrukcji – wyjaśnia dr Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut. - Zarówno po polsku, jak i po niemiecku „ach” może wyrażać różne emocje: rozdrażnienie i nudę lub radosne zaskoczenie. Może poprzedzać zdanie „dajcie spokój z tą Europą!”, ale też „Europa to nasza ostatnia nadzieja” – dodaje Bartmann.

Cykl rozpocznie się 9 marca (piątek, godz. 18:00) od wykładu i dyskusji „Różnorodność językowa w Europie”. Według Art. 22 KARTY PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową. Czy różnorodność języków faktycznie nas wzbogaca? Czy wielojęzyczność to utopia? Czy nie jest potrzebny jeden wspólny europejski język? A jeśli tak, to jaki? Spotkanie poprowadzą lingwiści: prof. dr Waldemar Czachur i prof. dr Franciszek Grucza.

Kolejnym marcowym spotkaniem będzie rozmowa dotycząca politycznej i społecznej sytuacji w Europie w kontekście takich pojęć, jak populizm i demokracja (16 marca, piątek, godz. 18:00). Jednym z bardziej niepokojących fenomenów w Niemczech i Europie w obrębie zmian społecznych jest rosnący w siłę prawicowy populizm. Czym jest populizm i jak można poznać populistę? Ten używany w walce politycznej termin zrobił w Europie ogromną karierę. W rozmowie udział wezmą: Sighard Neckel – Universität Hamburg i Karolina Wigura – Kultura Liberalna.

Miesiąc zakończy się trzema wieczorami z filmami dokumentalnymi autorstwa Stanisława Muchy, podczas których swoją obecność zapowiedział również sam twórca. Urodzony w 1970 polski reżyser od połowy lat dziewięćdziesiątych mieszka w Niemczech. Tworzy filmy o Europie. Znany jest jako autor, który dowodzi, że Europa staje się coraz większa i coraz bardziej chaotyczna. W jego filmach pojawia się wiele osobliwych postaci i dziwnych historii. Europejska trylogia Muchy to swego rodzaju barometr nastrojów społecznych na początku XXI wieku. 22 marca (czwartek, godz. 18:00) zobaczymy film zatytułowany „Środek Europy” z 2004 roku. Jest to niezwykłe sprawozdanie z podróży, studium europejskiej mentalności. Mieszkańcy kilkunastu miejscowości oddalonych od siebie nawet o 2000 kilometrów twierdzą, że ich miejsce zamieszkania to jedyny prawdziwy środek kontynentu. Wprowadzenie: Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna. Następnego dnia (23 marca, piątek, godz. 18:00)  pokaz „Absolutu Warhola” z 2001 roku. Film pokazuje miejsce pochodzenia pop-artowego artysty, Andy’ego Warhola, znajdujące się na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim. Wprowadzenie: Ewa Szabłowska. Pokazy filmów dokumentalnych Muchy zakończy obraz zatytułowany „Gdzieś w Europie. Czarnomorska odyseja” z 2014 roku. Film inspirowany jest wygnańczą poezją Owidiusza, prowadzi przez siedem krajów: Ukrainę, Rosję, Abchazję, Gruzję, Turcję, Bułgarię i Rumunię. Trasa przebiegała tam, gdzie Europa graniczy z Azją, gdzie swoje początki mają cywilizacja i barbarzyństwo. Wprowadzenie: Ludwika Włodek, Gazeta Wyborcza.

Wśród wydarzeń kwietniowych znajdą się: wykład i dyskusja „Jak migracja zmienia język” (13 kwietnia, piątek, godz. 18:00), spotkanie poświęcone działalności organizacji „Reporterzy bez Granic” (20 kwietnia, piątek, godz. 18:00) oraz rozmowa „Ach Europa!” wieńcząca i podsumowująca cały cykl, w której udział wezmą dziennikarze: Adam Krzemiński i Thomas Schmid. Prowadzenie: Kaja Puto.

Pełen harmonogram wydarzeń cyklu „Ach Europa!”:

9 marca (piątek), g. 18:00
Różnorodność językowa w Europie. Wykład i dyskusja
www.facebook.com/events/377171892754989/

16 marca (piątek), g. 18:00
Populizm i demokracja. Polityczna i społeczna sytuacja w Europie
www.facebook.com/events/173268766730460/

22-24 marca (czwartek-sobota), g. 18:00
Stanisław Mucha. Pokazy filmów i spotkanie z reżyserem
www.facebook.com/events/504547046606460/

13 kwietnia (piątek), g. 18:00
Jak migracja zmienia język. Wykład i dyskusja
www.facebook.com/events/1879261879031628/

20 kwietnia (piątek), g. 18:00
Reporterzy bez Granic. Wykład i dyskusja
www.facebook.com/events/803597139828742/

26 kwietnia (czwartek), g. 18:00
Ach Europa! Spotkanie z Adamem Krzemińskim i Thomasem Schmidem
www.facebook.com/events/335198900309199/

Wszystkie wydarzenia cyklu „Ach Europa!” odbywać się będą w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Spotkania i filmy zostaną zaprezentowane z tłumaczeniem na język polski. Więcej informacji wraz z pełnym programem wydarzeń: http://bit.do/d8i82. Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Radio TOK FM. Wstęp wolny.

Zobacz także
  • Puszcza Białowieska. Patrole Obozu dla Puszczy i Fundacji Dzika Polska w ciągu ostatniego tygodnia udokumentowały siedem miejsc prowadzenia wyrębów w Nadleśnictwie Browsk Puszcza Białowieska znowu poszła pod topór? Przyrodnicy alarmują, a Lasy Państwowe tłumaczą
  • Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i kard. Kazimierz Nycz. Posłanka Scheuring-Wielgus zaprosiła kard. Nycza na konferencję o pedofilii księży. "Spuścił głowę"
  • CBA zatrzymała Marka Chrzanowskiego, byłego szefa KNF (zdjęcie poglądowe) Chrzanowski musi zostać w areszcie. Adwokat: To sytuacja ekstremalna. Wierzymy, że ją zniesie

DOSTĘP PREMIUM