Wystawa Vanessy Winship "she dances on Jackson"

Vanessa Winship, z cyklu 'she dances on Jackson'

Vanessa Winship, z cyklu 'she dances on Jackson' (mat. pr.)

Wernisaż: 21.11.2018, godz. 18.00. Wystawa: 22.11.2018-31.01.2019. Galeria JEDNOSTKA, ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa

W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się wystawa cenionej brytyjskiej artystki Vanessy Winship. “she dances on Jackson” będzie pierwszą prezentacją dzieł fotografki w Polsce. Jak zauważają organizatorki to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się twórczości jednej z najciekawszych artystek, która od lat konsekwentnie realizuje projekty długoterminowe dotyczące natury człowieka, funkcjonowania grup społecznych oraz zmieniającego się krajobrazu, historii indywidualnych i zbiorowych.

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy z udziałem artystki, który odbędzie się 21 listopada 2018 roku, o godz. 18:00, w Galerii JEDNOSTKA.

Artystka o cyklu “she dances on Jackson”:

“Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Chociaż wiedziałam, że pod tym metonimicznym pojęciem kryje się coś, czego pożądają ludzie na całym świecie, zastanawiałam się, co leży u jego podstaw. Być może to, co można uznać za idealne szanse i możliwości? Odbyłam zatem dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze.

Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą – jak się nam wydaje – znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym – jak się okazywało – nic nie widziałam.

Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi – wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych.

Ten cykl to – tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie – moja notatka z tamtego okresu.”

Vanessa Winship

Brytyjska fotografka światowej sławy, dla której fotografia to proces czytania i pisania, droga do zrozumienia. Jej twórczość bada delikatną naturę społeczeństwa, krajobraz oraz dziedzictwo zbiorowej i indywidualnej historii.

Studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie w latach 1984-1987. Mieszkała i pracowała przez kilka lat w Turcji i okolicach, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku była pierwszą kobietą, która wygrała nagrodę
Fundacji Henri Cartier-Bressona. Inne wyróżnienia to Sony I'iris d'or World Photography Award, National Portrait Gallery Godfrey Argent i World Press Photo.

Jej prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery.

Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych: „Schwarzes Meer (Morze Czarne)”, „Sweet Nothings”, „she dances on Jackson”, „And Time Folds”.

WSTĘP WOLNY!

Autorki i koordynatorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Fundacja JEDNOSTKA
Partnerzy wystawy: Fujifilm, E. Wedel
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Patronat medialny: Artinfo.pl, CoJestGrane24, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, warszawawarsaw.com


www.wszyscyjestesmyfotografami.pl
www.jednostka.com

Zobacz także
  • Psychiatra dr Krzysztof Klementowski [zgodził się na publikację danych osobowych, nie zgodził się na publikację wizerunku - red] stanął przed sądem. Na zdjęciu z obrońcą Katarzyną Politańską-Torz Nazwał czarnoskórą dziewczynę "małpką", teraz mówi, że żartował. Proces psychiatry oskarżonego o mowę nienawiści
  • Oscary Nominacje do Oscarów. Kiedy dowiemy się, czy "Zimna wojna" powalczy o nagrodę?
  • Prezydent Iranu Hasan Rouhani "Teheran Times": Irańczycy nie zapomną Polsce wielkiej zdrady

DOSTĘP PREMIUM