"Czyż nie dobija się koni?" w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

- Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się zupełnie komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów - mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

"Czyż nie dobija się koni?", film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkracza na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFA. W 1970 r. Oscara za rolę Glorii odbiera Jane Fonda, najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

Opowiadanie Horace’a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, a od września tego roku dyrektor częstochowskiej sceny, przyznaje: "O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!".

Próby rozpoczęły się w październiku - równolegle - na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O’Clock!

Ameryka, lata 30., czas wielkiego kryzysu - biedy, głodu i marazmu. Show-biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood - fabryki marzeń - przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria - młoda dziewczyna marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice - prowincjonalna aktorka stylizująca się na Marilyn Monroe, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów - ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda - 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie! Diabelska zabawa trwa! "Witamy w tańcu przeznaczenia, panie i panowie".

- Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się zupełnie komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów - mówi Magdalena Piekorz i dodaje: - To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną!.

"Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya

spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Przekład: Zofia Zinserling, adaptacja: Krzysztof Knurek, reżyseria: Magdalena Piekorz, asystent reżysera: Krzysztof Knurek, scenografia:Martyna Kander, choreografia: Jakub Lewandowski,asystent choreografa: Kinga Duda

a także Zespół Five o'Clock Orchestra oraz tancerze

Premiera: 12 stycznia 2019 r.

Obsada: Gloria - Hanna Zbyryt, Robert - Adam Machalica, Rocky - Adam Hutyra, Alice - Sylwia Warmus,George - Waldemar Cudzik, Ruby - Marta Honzatko, James - Maciej Półtorak, Lucy - Teresa Dzielska, Marynarz- Antoni Rot, Pani Lauden - Czesława Monczka, Pani Higby - Małgorzata Marciniak, Pani Witcher - Agata Ochota, Rosemary - Iwona Chołuj, Maxwell - Michał Kula, Geneva - Sylwia Karczmarczyk, Basil - Sebastian Banaszczyk, Sędzia, Policjant 1 - Robert Rutkowski, Duchowny, Policjant 2 - Bartosz Kopeć, Mary, Tancerka - Agnieszka Łopacka, Nickie - Marek Ślosarski, Pielęgniarka - Celina Putro

Inspicjent/sufler - Mariusz Korek

Horace McCoy, przekład: Zofia Zinserling, adaptacja: Krzysztof Knurek, reżyseria: Magdalena Piekorz, asystent reżysera: Krzysztof Knurek, scenografia: Martyna Kander, choreografia: Jakub Lewandowski, asystent choreografa: Kinga Duda

 
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny