"Granica" w kinach od 22 lutego

Porywająca adaptacja opowiadania "Granica" ze zbioru "Papierowe ściany" Johna Ajvide Lindqvista, autora słynnej powieści grozy "Wpuść mnie"

Wyróżniony główną nagrodą sekcji Un Certain Regard podczas 71. MFF w Cannes, nowy film jednego z najciekawszych duńskich reżyserów młodego pokolenia, Alego Abbasiego. Film jest szwedzkim kandydatem do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„Granica” to porywająca adaptacja opowiadania pochodzącego ze zbioru „Papierowe ściany” Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”.

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajna love story… Na pewno nie.

W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego „Rebecka Martinsson”, znana polskim widzom z kinowych thrillerów „Stado” i „Hipnotyzer”.

Prasa o filmie:

Im mniejsza wiedza o tegorocznym zwycięzcy sekcji Un Certain Regard przed seansem, tym lepiej dla widza. Z drugiej strony twist, który przygotował nam szwedzki reżyser, jest z gatunku tych karkołomnych pomysłów fabularnych, którymi zachęca się znajomych do zobaczenia filmu - Krzysztof Bogumilski, Filmaster

Ekscytujący i inteligentny miks romansu, nordyckiego noir, kina społecznego i nadprzyrodzonego horroru. Już teraz można stwierdzić, że to będzie film kultowy - Alissa Simon, Variety

Fascynuje swoją początkową osobliwością i rozwija się w złożoną, w pełni satysfakcjonującą opowieść, której wszystkie pozornie postrzępione, niezgrabne elementy ostatecznie pasują do siebie idealnie - Allan Hunter, Screen International

Przejmujący dramat, głównie dzięki obojgu odtwórcom głównych ról, którzy doskonale sobie radzą pod sugestywnymi silikonowymi maskami wymagającymi czterogodzinnego makijażu - Stephen Dalton, Hollywood Reporter

Trzymający w napięciu romans z dreszczykiem - Sophie Monks Kaufman, Sight and Sound

Ali Abbasi – przyszedł na świat w 1981 roku w Teheranie. Zanim chwycił za kamerę, tworzył historie na papierze, ale nie na potrzeby kina, lecz pisząc krótkie opowiadania dla rozmaitych irańskich magazynów. W trakcie studiów na teherańskiej Politechnice wyjechał w 2002 roku do Europy i osiadł w Sztokholmie, gdzie ukończył architekturę. Następnie złożył podanie do Duńskiej Szkoły Filmowej, której dyplom uzyskał w 2011 roku. Jego pełnometrażowy debiut, horror „Shelley”, miał premierę w sekcji Panorama na MFF Berlinale 2016. Drugi film, „Granica”, na motywach opowiadania Johna Ajvide Lindqvista, wygrał sekcję Un Certain Regard na tegorocznym MFF w Cannes.

Filmografia:

2018 Granica / Gräns

2016 Shelley

2011 M for Markus

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny