Dotknij sztuki

Wystawa dla dzieci, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 01/06-20/10/2019

Otwarcie: sobota, 01/06/2019, 12:00. Wernisaż tłumaczony na Polski Język Migowy.

Artyści: Alicja Bielawska, Norbert Delman, Zuzanna Hertzberg, Bartosz Kokosiński, Agata Królak, Mateusz Kula, Robert Kuśmirowski, Ania Panek, Krzysztof Topolski, Justyna Wiśniowska.

Kuratorki: Joanna Rentowska, Anna Szary.

Koordynatorka: Joanna Saran.

Wstęp bezpłatny.

Wystawa sztuki współczesnej może być przestrzenią do eksperymentowania i zabawy. I to nie tylko dla artysty, ale także dla widzów. Na rozpoczynającej się 1 czerwca, w Dzień Dziecka, wystawie "Dotknij sztuki" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do dzieł sztuki można wejść, dotknąć obrazów z miękkiej gąbki albo zwyczajnie przesunąć je w inne miejsce.

Wszystko zaczęło się od warsztatów z dziećmi przeprowadzonych w ubiegłym roku w U–jazdowskim przez grupę młodych artystek i artystów. Uczestniczyły w nich przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym, które miały wpływ na to, jak ostatecznie dzieło wygląda. Efektem tych spotkań są prace, których będzie można doświadczyć na wystawie Dotknij sztuki. Doświadczyć, czyli dotknąć, posłuchać, sprawdzić, z czego są zrobione. Obiekty są wykonane w rozmaitych technikach, z różnych materiałów, i mają działać na wszystkie zmysły. Nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Ta nietypowa wystawa to okazja do wspólnego odkrywania sztuki. Obala stereotyp, że sztuka współczesna jest nieprzystępna, a wizyta w galerii ją prezentującej to zwykle coś nudnego i niezrozumiałego. Jej przestrzeń wypełniają kolory, dźwięki, faktury i zapachy. Dotknij sztuki pokazuje, że sztuka współczesna to inspirujący świat doznań. Stwarza okazję do zabawy, leżenia, nasłuchiwania, przytulania, używania, wąchania. Można przesuwać obrazy na kółkach, przejść się i dotknąć korytarza z gąbek, poczuć, jak wibruje podłoga, wejść do tajemniczego labiryntu z drewna czy pochlapać się wodą. To zaproszenie do zmysłowego odbioru, skierowane do każdego, niezależnie od wieku, umiejętności, wiedzy czy sposobu postrzegania świata. W galerii przez cały czas obecni będą animatorzy, którzy przekazują „instrukcje obsługi” poszczególnych dzieł, a także opowiedzą ciekawe historie z nimi związane.

Wystawa, towarzyszące jej działania i powstała przy tej  okazji Ulotka do działania to próba poszukania przez zabawę odpowiedzi na fundamentalne pytania: Czym jest dzieło sztuki? Na czym polega tworzenie?

Działania twórcze na wystawie: Iga Fijałkowska, Anna Kierkosz, Aleksandra Rajska.

Organizator: Storyteller Museum. Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie.

Współorganizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy warsztatów: Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej.

Partnerzy medialni: TOK FM, „Co Jest Grane 24”, AMS, „K Mag”, „Aktivist”, „Kosmos dla dziewczynek”, ladnebebe.pl

Więcej informacji: https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/dotknij-sztuki

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny