Wystartował Latarnik Wyborczy. Czy tym razem odpowiedzieli wszyscy?

Według sondażu CBOS frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu 13 października wyniosłaby 73 proc. Jest to rekordowo wysoki poziom zainteresowania wyborami. Nie zmienia to faktu, że duża część z nas nie zna programów wyborczych komitetów, na które chce głosować, a politycy nie chętnie się nimi dzielą i wolą skupić się na bieżącej walce politycznej. 23 września Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz 10 uruchamia latarnikwyborczy.pl - narzędzie, które pomaga porównać deklaracje komitetów wyborczych z naszymi poglądami i podjąć świadomą decyzję, na kogo głosować.

Latarnik wyborczy to narzędzie internetowe, które w kilka minut pozwala porównać własne poglądy polityczne z deklaracjami (a nie analizą programów) komitetów startującymi w wyborach do parlamentu. Aplikacja składa się z 20 stwierdzeń dotyczących kluczowych kwestii: polityki, spraw społecznych oraz gospodarki. Dodatkowo oprócz porównania poglądów, pozwala uzyskać informacje na temat najważniejszych zagadnień dotyczących ustroju i funkcjonowania państwa. Zaproszenie do udzielenia odpowiedzi na pytania Latarnika Wyborczego otrzymały wszystkie zarejestrowane komitety wyborcze.

Czy tym razem wszyscy odpowiedzieli?

Pamiętamy, jakim echem w mediach i opinii publicznej odbił się brak odpowiedzi na pytania Latarnika Wyborczego od Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Tym razem odpowiedzi udzieliły wszystkie czołowe ugrupowania. W tym: KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość i KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni.

- Cieszymy się, że wszystkie komitety odpowiedziały na pytania Latarnika Wyborczego. Pamiętamy jak wyborcy zareagowali na brak odpowiedzi ze strony Koalicji Europejskiej. Jak duże to były emocje. Nasze narzędzie jest skuteczne tylko wtedy, gdy komitety z nami współpracują. Chcemy jak najlepiej informować wyborców o tym, co planują politycy - żeby to zrobić, musimy te plany poznać - tłumaczy Jędrzej Witkowski, Prezes Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warto podkreślić, że Latarnik wyborczy jest jedyną aplikacją stworzoną na podstawie deklaracji komitetów, a nie analizy programów - dodaje Witkowski.

Latarnik wyborczy jest narzędziem neutralnym politycznie, nie promuje żadnego komitetu wyborczego ani poglądów. Promuje jedynie udział w wyborach. - Naszym zdaniem to istotne, aby Polacy - zanim oddadzą głos - odpowiedzieli sobie na te same pytania, na które wcześniej odpowiedziały nam komitety wyborcze - mówi Jędrzej Witkowski, Prezes Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. - Zależy nam także, żeby z narzędzia korzystały osoby mniej zainteresowane polityką, u których świadomość poglądów poszczególnych komitetów jest mniejsza - dodaje Witkowski.

Jakie tematy porusza Latarnik Wyborczy?

Witkowski podkreśla, że komitety w tej edycji Latarnika Wyborczego w zdecydowanej większości odpowiadały "zgadzam się" i "nie zgadzam się", rzadko korzystały z odpowiedzi "nie mam zdania". To zdecydowanie działa na korzyść wyborcy - bo otrzymuje konkretne odpowiedzi i może dokonać bardziej świadomego wyboru przy urnie. Wśród 20 stwierdzeń Latarnika, na które odpowiadały komitety znajdziemy na przykład pytania o:

· zakres kompetencji samorządów terytorialnych;

· niezależność władzy sądowniczej od parlamentu i rządu;

· o związki partnerskie osób tej samej płci;

· ustawę antyaborcyjną;

· o to, czy węgiel powinien zostać podstawowym źródłem energii w Polsce;

· imigrantów zarobkowych.

Do każdego stwierdzenia komitety mogły dodać swoje komentarze, tak by Polki i Polacy mogli poznać argumenty i uzasadnienie odpowiedzi.

Latarnik wyborczy tworzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy każdych wyborach powszechnych nieprzerwanie od 2005 roku. Zawiera 20 stwierdzenia dotyczących różnych aspektów życia społeczno-politycznego. Narzędzie dostępne jest od 23 września na stronie latarnikwyborczy.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły wp.pl, Radio TOK FM i Rzeczpospolita.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny