Polski kierowca 2019: Niewyspany, najczęściej w Europie przekraczający dozwoloną prędkość

Danych dotyczących kierowców, nie tylko z Polski, dostarcza Europejski Barometr Odpowiedzialnej Jazdy 2019. Z badania wynika, że kierując samochodem, lubimy korzystać z urządzeń mobilnych, często łamiemy przepisy dotyczące prędkości, ale też, że niewielu z nas stresuje się, jeżdżąc autem.

Europejski Barometr Odpowiedzialnej Jazdy jest badaniem przeprowadzanym, już po raz szósty, na zlecenie francuskiej Fundacji VINCI Autoroutes. Firma IPSOS, na przełomie lutego i marca bieżącego roku, przeprowadziła ankietę wśród blisko 12,5 tys. kierowców z 11 krajów Europy. To m.in. Polska, Szwecja, Hiszpania i Wielka Brytania.

Z badania wynika, że podczas jazdy kierowcy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, choć jednocześnie zdecydowana większość z nich (97 proc. badanych w Europie i 93 proc. w Polsce) uważa, że ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Spośród wszystkich badanych prawie połowa przyznała, że w czasie jazdy rozmawia przez telefon, korzystając z systemu Bluetooth. Wśród polskich kierowców przyznało się do tego 56 proc. (o 12 punktów procentowych więcej niż w 2017 roku).

43 proc. kierowców w Europie ustawia nawigację GPS podczas prowadzenia pojazdu. W Polsce robi to 57 proc. kierowców (10 pkt proc. więcej). Natomiast 19 proc. wszystkich badanych (31 proc. w Polsce) sygnalizuje innym kierowcom wybrane zdarzenie drogowe za pomocą aplikacji.

Jedyną praktyką, której popularność spadła, jest używanie (w trakcie jazdy) telefonu bez zestawu głośnomówiącego, co jest zakazane we wszystkich krajach objętych badaniem. Mimo to wciąż przyznaje się do tego więcej niż jedna czwarta Europejczyków (27 proc.) i blisko połowa Polaków (47 proc., mniej o 1 pkt).

Co dziesiąty kierowca, który wziął udział w badaniu, przyznał, że z powodu korzystania z urządzeń mobilnych miał wypadek bądź znalazło się w sytuacji, która mogła skończyć się w wypadkiem.

Za nic mamy ograniczenia prędkości 

Europejski Barometr Odpowiedzialnej Jazdy zawiera też dane dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Polacy nie mają pod tym względem powodów do dumy. Okazuje się, że nasi kierowcy najczęściej - ze wszystkich 11 krajów, które biorą udział w badaniu - przekraczają dozwoloną prędkość. Przyznało się do tego 92 proc. Polaków kierujących samochodami. Średnia ze wszystkich badanych państw wynosi 89 proc.

Warto przypomnieć, że w Polsce to właśnie prędkość jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych.

Dobrze oceniamy własną jazdę

Co ciekawe, uczestnicy badania w bardzo pozytywny sposób oceniają własną jazdę samochodem. 98 proc. kierowców w Polsce przypisało sobie co najmniej jedną pozytywną cechę (97 proc. to średnia innych krajów): 72 proc. twierdzi, że jest ostrożna (Europa: 74 proc.), 67 proc. uważa, że jest spokojna (Europa: 57 proc), a 36 proc., że jest uprzejma (Europa: 28 proc).

Tylko 6 proc. polskich kierowców przyznało, że podczas jazdy odczuwa stres (w Europie to 10 proc.) i tylko 1 procent pytanych przyznało się do agresji za kółkiem (Europa: 3 proc.).

Jak wynika z badania, które przeprowadziła francuska Fundacja VINCI Autoroutes, Polacy - w porównaniu z innymi narodami - częściej wychodzą z samochodu, żeby wyjaśnić sobie pewne sporne kwestie. Do takiego przejawu agresji drogowej przyznało się 36 proc. respondentów, co na tle 20-procentowej średniej europejskiej jest najwyższym wynikiem

Niepokojące dane dotyczą także senności i zmęczenia za kierownicą. Aż 53 proc polskich badanych uważa, że prowadzą dobrze, gdy są zmęczeni (w Europie to 43 proc.). A 93 proc. Polaków przed wyruszeniem w trasę śpi krócej niż zwykle (Europa 85 proc.).

Warto podkreślić, że do tej pora ani w Polsce, ani w UE nie prowadzi się statystyk dotyczących tego, do ilu wypadków przyczynia się senność, zmęczenie kierowców oraz korzystanie przez nich z urządzeń mobilnych.

Co z jazdą po alkoholu?

Dane opisane przez Barometr Odpowiedzialnej Jazdy komentował w TOK FM psycholog transportu z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Adam Tarnowski. Przyznał, że wskaźniki dotyczące przekraczania prędkości czy korzystania z urządzeń mobilnych są w Polsce dramatycznie wysokie.

- Po przeczytaniu tego barometru myślę, że powinno się wprowadzić prawny zakaz posiadania uchwytów na telefon [w aucie - red.]. To by znacznie uprościło sprawę - powiedział. Wskazał też, że wbrew temu, co się często słyszy, zestaw głośnomówiący w telefonie niewiele zmienia. - Rozproszenie kierowcy jest takie samo - stwierdził.

Jeśli chodzi zaś o kulturę jazdy, prof. Tarnowski ocenił, że Polacy utrzymują się na przeciętnym, lecz nie najgorszym poziomie. - Nie ma powodu, by tą średnią europejską traktować jako wzorzec. Powinniśmy po prostu jeździć kulturalnie, nie oglądając się na to, jak jeżdżą np. Portugalczycy - podkreślił. 

Pozytywnym zjawiskiem, na które zwrócił uwagę profesor Tarnowski, jest to, że tylko 3 proc. kierowców w Polsce przyznało się do jazdy po alkoholu. - To jest pocieszające i pouczające. Kilka lat temu mieliśmy falę kampanii społecznych i rzeczywiście ta świadomość społeczna się zmieniła - powiedział. Jak dodał, obecnie jazda po alkoholu nie jest już "kozactwem" tylko "głupotą".

W minionym tygodniu (22-28 kwietnia) na polskich drogach policja zatrzymała 1661 nietrzeźwych kierowców.

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Adamem Tarnowskim!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (116)
Europejski Barometr Odpowiedzialnej Jazdy: Polscy kierowcy przekraczają prędkość
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 20 razy 20

  Ale samochodowe ekrany dotykowe, z mnóstwem guziczków, w które nie da się trafić bez spojrzenia, są ok i nie rozpraszają? ;) Ostatnio usiadłem w nowej Corolli, ekran zawiera tyle rozpraszaczy, że chyba byłbym bardziej skoncentrowany na jeździe grając na starej Nokii w wężyka.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 10

  No to trzeba aż było zatrudniać naukowców do tego żeby się przekonać że Polacy przekraczają znacznie prędkość maksymalna na drogach :-)

 • wmc-33

  Oceniono 11 razy 9

  A co niby zmieni zakaz posiadania uchwytów na telefon? Tylko to, że częściej będziemy rozmawiali z telefonem w dłoni. Przy bardziej restrykcyjnym zakazie nie będzie też można używać telefonu w charakterze nawigacji, czy rejestratora. Wasz ekspert jest wyjątkowym dzbanem. A zresztą cała ankieta też warta jest kosza. Wynika z niej na przykład, ze jeździmy troszkę szybciej niż europejska średnia, za to uprzejmiej i jesteśmy mniej zestresowani. Tylko 1% z nas przejawia agresję, a jednocześnie aż 36% wysiada z samochodu, żeby się z innym kierowcą pokłócić. Spójność wyników wręcz uderzająca.

 • bazbaz73

  Oceniono 10 razy 8

  Z całą pewnością będę bardziej skupiony z papierowym atlasem na kolanach niż z telefonem z nawigacją w uchwycie...

 • obeznany

  Oceniono 13 razy 7

  "najczęściej w Europie przekraczający dozwoloną prędkość"
  ...i dlatego najczęściej i najgęściej się zabijający. Prosta zależność.

 • huragan70

  Oceniono 8 razy 6

  Tylko pytanie co pod pojęciem "przekracza prędkość" rozumie Polak, a co rozumie np Anglik, cz Niemiec... dla Niemca jeśli jest 50km/h to 51 jest już przekraczaniem prędkości.. dla Polaka to będzie dopiero 71km/h (bo do 20km/h ponad limit to przeciez nie łapią..)

 • marywil2012

  Oceniono 5 razy 5

  no i jak tu wyjaśnić suwerenowi, że mu nie wolno, skoro partia rządząca robi co chce, a jak mu przepisy przeszkadzają to je zmienia...
  PiS=anarchia i chaos prawny. Dziedzice z jednej strony sarmackości i bolszewii. suweren to akceptuje, bo sam jest na tych wzorcach wyhodowany...

 • n0th

  Oceniono 5 razy 5

  Polacy uważają siebie za uprzejmych na drodze...
  Aha, to niby ci siedzący wiecznie na zderzaku, błyskający światłami, trąbiący, zajeżdżający ze złości drogę, rzucający przez otwarte okno: "jak jeździsz juchu! (tukasie, picio, rukwo itp.) to niby kto to jest?

 • hijodelsol

  Oceniono 5 razy 5

  Cóż, to badanie potwierdza, że Polacy oczywiście są w swoim przekonaniu najlepszymi kierowcami na świecie, znają się najlepiej na piłce nożnej, na wszelkich chorobach i do tego tylko oni mają rację w kwestiach politycznych.... Taki Naród nieomylny, wybrany i bohaterski... Do wozów Sarmaci i gnać przed siebie ile fabryka dała!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX