Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po leki przeciwbólowe? "Ból jest nam potrzebny. To komunikat, który daje nam ciało"

Niska świadomość, bezwzględna wiara we wszechobecne reklamy i szybki tryb życia - to zdaniem Katarzyny Kubisiowskiej z "Tygodnika Powszechnego" jedne z głównych przyczyn tego, że Polacy często sięgają po leki przeciwbólowe.

Punktem wyjścia do rozmowy z Katarzyną Kubisiowską był wywiad, który dziennikarka przeprowadziła z Katarzyną Turzańską - lekarzem anestezjologiem. Rozmowa ukazała się w ostatnim "Tygodniku Powszechnym", dotyczyła między przyjmowania leków przeciwbólowych. Polacy od lat przodują pod tym względem na tle Europy. Badania przeprowadzane m.in. przez CBOS w 2016 roku pokazały, że 89 procent naszych rodaków przyjmuje leki, których tak naprawdę wcale nie potrzebuje. W dodatku 90 procent z nich robi to bez konsultacji z lekarzem.

Jak podawała z kolei kilka lat temu "Gazeta Wyborcza", blisko jedna piąta Polaków spożywa rocznie więcej niż 52 tabletki przeciwbólowe. Łącznie w ciągu roku Polacy potrafili przyjąć nawet dwa miliardy takich leków.

- Jest bardzo niska świadomość społeczna na temat tego, czym w ogóle są leki przeciwbólowe - wskazała w TOK FM Katarzyna Kubisiowska. Jak dodała, często nie odróżniamy leków przeciwbólowych od przeciwzapalnych czy przeciwgorączkowych.

Leki - numer jeden w reklamach

Jako drugi powód zażywania znaczniej ilości leków dziennikarka podała ogromną popularność reklam im poświęconych. Zauważyła, że zgodnie z przekazem płynącym do ludzi z mediów ból jest czymś złym, co natychmiastowo należy usunąć. - I tak w pierwszej części reklamy widzimy przeważnie ludzi, którzy są strasznie szarzy i zmartwieni, bo na przykład boli ich kręgosłup. Ale kiedy biorą leki, natychmiast odzyskują witalne siły i pędzą na basen. To jest kompletna bzdura i krzywda czyniona ludziom - stwierdziła Kubisiowska.

Szybki tryb życia i niedoinformowani lekarze

Kolejna sprawa, na którą zwróciła uwagę dziennikarka, to tempo życia współczesnych Polaków. Mówiła, że często na pierwszym miejscu stawiamy pracę i ważne projekty, które mamy do zrobienia. W efekcie nawet kiedy coś nas boli, nie chcemy nikogo zawieść lub boimy się swojego szefa. A zatem - zamiast odpocząć - karmimy się przeciwbólowymi lekami, które uśmierzają dyskomfort związany z bólem.

- Myślę też, że po prostu lekarze są niestety niedoinformowani, jak leczyć ból. Sami nie wiedzą, są bezradni - mówiła dalej dziennikarka. Wskazała, że dotyczy to zwłaszcza lekarzy starszego pokolenia, głównie kobiet. Te - jako że fizycznie bardziej przyzwyczajone do bólu niż mężczyźni (rodzą dzieci, przechodzą bolesne miesiączki) - częściej go bagatelizują i zamiast na poważnie zająć się problemem, stawiają na tabletki przeciwbólowe.

Pigułki przeciwbólowe są bardzo łatwo dostępne - można je dostać bez recepty, nie tylko w aptece, lecz także w niemal każdym kiosku czy sklepie spożywczym.

"Ból jest czymś pozytywnym"

W rozmowie z Pawłem Sulikiem Kubisiowska podkreślała, że ból, którego doświadczamy, "należy traktować mądrze" i nie wpadać w skrajności. Są ludzie - jak mówiła - którzy boją się wszelkiej farmakologii i nawet przy silnym bólu nie chcą sięgnąć po żadne tabletki. - Inni z kolei pierwszy lepszy ból uśmierzają lekami, nie konsultując tego z lekarzem - stwierdziła dziennikarka.

Kubisiowska zaznaczyła też, że leczenie bólu jest często trudne, ponieważ każdy człowiek odczuwa go inaczej. Jest to sprawa subiektywna i tak ból, który jedni oceniliby na osiem punktów w dziesięciostopniowej skali, inni ocenią ledwie na cztery-pięć. Dziennikarka wskazała jednak, że nigdy nie należy bagatelizować sytuacji, w której coś boli nas tak, że nie możemy przez to funkcjonować - o tym powinni pamiętać zarówno lekarze, jak i sami pacjenci.

- Ból jest też czymś pozytywnym, bo daje nam wyraźne sygnały, co się dzieje z naszym ciałem. Uczy nas, jakie są granice w naszym ciele. Ból jest nam potrzebny. To komunikat, który daje nam ciało - mówiła dziennikarka.

Problem z dostępnością leków

W ostatnich dniach dużo mówi się w Polsce o problemach z dostępnością leków. Problem dotyczy m.in. osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, astmę czy tarczycę. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię, która ma pacjentom pomóc w uzyskaniu informacji, w której aptece znajdą poszukiwany lek. 

Ministerstwo przekonuje, że problem z dostępnością leków dotyczy nie tylko Polski, lecz także całej Europy i wiąże się m.in. z zamykaniem chińskich fabryk. >> CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMIE Z DOSTĘPNOŚCIĄ LEKÓW

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po leki przeciwbólowe?
Zaloguj się
 • korollaq

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie leczą się sami, bo od lekarzy słyszą że "ma boleć". To biorą tabletkę żeby normalnie funkcjonować, nie będą brać urlopu na leżenie np. z miesiączką.

 • malgojb

  Oceniono 2 razy 2

  Jak ja uwielbiam te teorie o potrzebnym bólu, bo to musi boleć bo to taka natura, tak jakby ból nie niszczył życia zarówno tej osobie jak i rodzinie. Tylko w tym wypadku po co iść do lekarza by po dwóch godzinach stania w kolejce posłuchać takie bzdur i wykładu co to należy się przyzwyczaić, a zwłaszcza ból głowy to takie urojonko kobiet, a że przez tydzień po ścianie można chodzić to co tam, w końcu najstraszniejsze jest co by Polak nie łyknął aż jednej tabletki na tydzień bo to straszne. Ciekawe ile to za to jest modnych tableteczek z witaminkami i mikroelementami, które oczywiście już są spoko.

  A czy tabletki to cud z reklam? No cóż mój pies przy jeszcze nie zdiagnozowanej chorobie z powodu kręgosłupa, bez tabletek zwijał się w kabłąk i nie dał dotknąć prawie wyjąc, po, był w pełni sprawny, a i po diagnozie to tabletki kontrolowały objawy, więc czy należało się obojętnie patrzeć gdy tabletki pozwalały mu spokojnie funkcjonować? A może dobić by się nie męczył ale za to tabletek nie łykał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX