Kiedy toniesz we własnym łóżku, kilka godzin po wyjściu z wody... Suche utonięcie - mało znane, a śmiertelnie niebezpieczne

Dzień nad morzem, popołudnie w przydomowym basenie, a nawet relaksujący wieczór w wannie może doprowadzić do tzw. suchego utonięcia. Wyjaśniamy, na czym polega to zjawisko.

Co to jest suche utonięcie? Czym różni się od wtórnego utonięcia?

Od wejścia do wody mija już trochę czasu, dzień upłynął bez żadnych niebezpiecznych incydentów. Osoba, najczęściej dziecko, odczuwa zmęczenie po długiej, przyjemnej kąpieli i wraz z położeniem się spać zaczyna "tonąć" we własnym łóżku. Jak to w ogóle możliwe? Takie przypadki nazywa się suchymi utonięciami, czyli sytuacją, w której niewielka ilość wody dostanie się do nosogardzieli kąpiącego i w niedługim czasie wywoła skurcz krtani (głośni), co uniemożliwi oddychanie. Do objawów suchego utonięcia zaliczają się: silne zmęczenie (graniczące wręcz z wyczerpaniem), kaszel, nudności, wymioty, poddenerwowanie, trudności w oddychaniu, zaburzenia świadomości, zawroty głowy czy ból zlokalizowany w klatce piersiowej.

Czym różni się suche utonięcie od wtórnego utonięcia? W obu przypadkach objawy są bardzo podobne, jednak o wtórnym utonięciu mówimy, kiedy po odratowaniu tonącego, po upływie nawet do 72 godzin, dochodzi do obrzęku płuc. Jest on wywołany wodą, którą zachłysnął się tonący i która dostała się do płuc. Dochodzi wówczas do niedotlenienia organizmu, co może zakończyć się nawet śmiercią. Zatem kluczowym rozróżnieniem pomiędzy suchym a wtórnym utonięciem jest czas pomiędzy opuszczeniem wody, a wystąpieniem objawów.

Suche utonięcie. Dla kogo jest niebezpieczne?

Chociaż wielokrotnie ostrzega się w mediach o ryzyku związanym z kąpielą w morzu czy jeziorze, a nawet z pozostawianiem dzieci samych podczas zabawy w podwórkowym basenie, to o suchym i wtórnym utonięciu wciąż wie niewielu. Dla kogo i dlaczego suche utonięcie jest niebezpieczne? Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów charakterystycznych dla tego rodzaju utonięć nie wolno bagatelizować również u dorosłych. Jeżeli dziecko przebywało wcześniej w wodzie, nawet w zwykłej wannie, i pojawią się u niego wymienione wyżej objawy, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie. Istotne jest, by przypomnieć sobie, czy w czasie kąpieli osoba nie zakrztusiła się czy też nie zachłysnęła się wodą. 

W przypadku utonięcia wtórnego również ważna jest obserwacja. Jak widać, nawet osoba odratowana z wody i sprawiająca wrażenie zdrowej może być narażona na niebezpieczeństwo. W sytuacji, gdy doszło do uratowania tonącego, należy monitorować stan takiej osoby przez najbliższe 24-72 godziny. Groźne jest nawet chwilowe podtopienie, a odpowiednio szybka reakcja jest kluczowa.

Jeżeli pojawiają się podejrzenia co do suchego lub wtórnego utonięcia, lekarz może zlecić prześwietlenie płuc i gazometrię oraz podać leki. Aby uniknąć ryzyka utonięcia, należy wybierać przede wszystkim strzeżone kąpieliska, a w przypadku dzieci nie wolno spuszczać ich z oczu nawet podczas kąpieli w wannie czy dmuchanym baseniku. Już kilka centymetrów wody może doprowadzić do tragedii.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Suche utonięcie. Co to jest? Kiedy i komu może się przydarzyć? Jakie są objawy?
Zaloguj się
 • aprilapril

  Oceniono 7 razy 3

  forum poglowkow zakwestionowalo wtorne utoniecie.
  zrozumiale sa te reakcje obronne, juz im wmowiono ze ziemia jest okragla.

 • z.04.2019

  Oceniono 5 razy 3

  Wtórne utonięcie czyli obrzęk płuc jest i tzw. utonięcie suche.

 • barakuda62

  Oceniono 3 razy 1

  Aby uniknąć ryzyka utonięcia, należy wybierać przede wszystkim strzeżone kąpieliska
  ................
  A suchego utonięcia- naszczać w łóżko?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 1

  Skutki zachłyśnięcia się cieczą na bazie wody, najczęściej napojem przez dzieci, rzadziej dorosłych.
  Na skutek podtopienia?
  Owszem zdarza się, ale w guglach opisano jeden konkretny przypadek (w gazecie też o tym było, w USA oczywiście)
  Nie chce mi się godzinami szukać.
  Może ktoś bardziej cierpliwy przytoczy?

 • pfg

  Oceniono 4 razy 0

  Rany Boskie, przecież to są jakieś piramidalne bzdury!

 • przyganiacz

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy toniesz we własnym łóżku, kilka godzin po wyjściu z wody... Suche utonięcie - mało znane, a śmiertelnie niebezpieczne

  Woda, także w niewielkie ilości, nigdy nie jest sucha, tak samo jak tłuścioch nie jest chudy, a chudzielec tłusty. Przed pójściem do łóżka trzeba tę wodę wytrząsnąć ze swoich dróg oddechowych i nie będzie suchego utonięcia,
  choć właśnie wtedy powinno być...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy -1

  Jaka jest częstotliwość wystąpienia tej przypadłości?
  Prawdopodobieństwo?
  Ile takich przypadków było w Polsce np. w zeszłym roku?
  Ktoś zna odpowiedzi?
  Ma jakieś dane na temat, czy tylko "czyta z sufitu"?

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy -1

  To "suche utonięcie" jest TAK SAMO realne, jak opowieści o samozapaleniu się ludzkiego ciała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX