Łukasz Szumowski: Sprzeciw sumienia to podstawowe prawo lekarzy

- Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia. Sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podczas inauguracji roku akademickiego na KUL Łukasz Szumowski wygłosił wykład "Wiedza. Prawda. Wiara".  Słowa ministra z tego wykładu cytuje m.in. portal Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szumowski zwracał uwagę między innymi na rolę, jaką humanistyczne i katolickie uczelnie odgrywają w dyskursie naukowym.

Podkreślił, że coraz częściej w naukach empirycznych kwestie dotyczące oceny prawdy i fałszu są traktowane relatywnie. - Te decyzje są szczególnie ważne w tak wrażliwych dziedzinach jak seksuologia, psychiatria i psychologia - mówił.

Minister o wierze i sumieniu

Minister zdrowia zwracał też uwagę na konieczność posiadania "kręgosłupa moralnego i religijnego". Przekonywał, że "wiara daje poczucie pokory w zdobywaniu wiedzy, a rozum i prawda pozwala kształtować wiarę i ją odczytywać".

Łukasz Szumowski mówił też o znaczeniu, jakie w jego opinii powinno odgrywać sumienie w pracy lekarza. - Sumienie nie jest prywatnym drogowskazem każdego z nas, dlatego, że ma silne umocowanie w prawodawstwie. Sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy potwierdził Trybunał Konstytucyjny, co niesie za sobą bardzo konkretne implikacje dla życia i funkcjonowania pacjentów i lekarzy. Bez wiedzy może dojść do zastąpienia obiektywnej prawdy własnymi życzeniami, dlatego tak ważne jest kształtowanie własnego sumienia - tłumaczył Szumowski. I podkreślił, że "sprzeciw sumienia jest podstawowym prawem lekarzy".

Łukasz Szumowski pełni funkcję ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego do stycznia 2018 roku. Jest kardiologiem i elektrofizjologiem, a także profesorem nauk medycznych. W wyborach w 2019 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płockim. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 35 798 głosów

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Łukasz Szumowski: Sprzeciw sumienia to podstawowe prawo lekarzy
Zaloguj się
 • coda1980

  Oceniono 1 raz 1

  Jak ktoś ma tak delikatne sumienie, to powinien od razu zostać księdzem a nie lekarzem. Lekarz ma działać wg aktualnego stanu wiedzy medycznej a nie wg własnych przekonań religijnych. Jeśli jest świadkiem Jehowy, to można tolerować, że nie wykona transfuzji krwi? Minister dużego kraju opowiada bzdury...

 • pawele1

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że twierzdzenie Hipokratesa w Polsce odchodzi do lamusa. Czyli lekarz będzie leczył tylko " swoich"- brawo ten Pan. Podpowiedź dla lekarza oskarżanego przez Ziobro o spowodowanie smierci ojca.-niech stwierdzi:Bóg tak chciał i w związku z tym sądy nie mają prawa sądzić lekarzy.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 1 raz 1

  To jest lider lekarskiej inkwizycji. Ale rude jest wredne, wiadomo, powinno być karane. A mógł zostać katabasem...

 • liwia01

  Oceniono 1 raz -1

  To bardzo wygodne,jeżeli lekarz kieruje się tylko swoim powiedzmy sumieniem,zawsze w razie niepowodzenia może wszystko zwalić na boga... w mojej rodzinie tak było.Więc może lepiej,żeby lekarze opierali się na wiedzy i nie mieszali nauki z wiarą ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX