Warszawa chce ściągnąć lekarzy. Przygotowuje specjalny program "zachęt"

Warszawa chce przyciągać młodych lekarzy do pracy w stołecznych placówkach. Ratusz przygotowuje specjalny program zachęt, który ma przekonać medyków, żeby kontynuowali karierę zawodową właśnie w stolicy.

Średnia wieku warszawskich lekarzy niektórych specjalności, jak na przykład pediatria czy chirurgia, przekracza 50 lat. Część z nich osiągnęła już wiek emerytalny.

- Z największymi brakami kadry medycznej w stolicy borykają się przede wszystkim szpitale - mówi Tomasz Imiela z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Jak dodaje, bardzo trudna sytuacja panuje między innymi na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Stolica chwali się wprawdzie nowoczesnymi klinikami i możliwościami rozwoju, ale okazuje się, że to nie zawsze wystarcza. Zachęt potrzeba więcej. Dlatego - jak mówi TOK FM wiceprezydent Paweł Rabiej - warszawski ratusz myśli o dodatkowym wsparciu.

- Możliwość uzyskania przez dziecko takiego lekarza miejsca w żłobku. Może jakieś preferencje związane z możliwością uzyskania lokalu komunalnego czy lokalu na specjalnych warunkach - podaje przykłady. 

Tomasz Imiela przyznaje, że pomysły władz Warszawy to dobry kierunek, ale - jak podkreśla - poprawić trzeba przede wszystkim warunki pracy lekarzy, i nie chodzi tylko o pieniądze. - W szpitalach obciążenie pracą lekarzy jest tak duże, że dla wielu osób jest to po prostu nie do udźwignięcia - mówi.

Pod tym względem pomogłoby zatrudnienie dodatkowego personalu - asystentów lub pielęgniarek. Ale tych, podobnie jak lekarzy, również brakuje. 

W całej Polsce zamykają oddziały

Z kadrowymi brakami w służbie zdrowia walczy cała Polska. Jak informowaliśmy w TOK FM, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w kraju zlikwidowano ponad 350 oddziałów, a ponad 300 zawiesiło swoją działalność. 

Oddziały najczęściej pojawiające się na liście zlikwidowanych w całym kraju to: pediatryczny, chorób wewnętrznych, chirurgia, neurologia (bardzo często z pododdziałem udarowym), okulistyka, rehabilitacja i najczęściej oddziały ginekologiczno-położnicze. W kilku województwach znikały też oddziały psychiatryczne czy leczenia zaburzeń nerwicowych.

Izba Lekarska szacuje, że w tej chwili na rynku brakuje około 50 tysięcy lekarzy, ale te rachunki mogą być zaniżone.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Warszawa chce ściągnąć lekarzy. Przygotowuje specjalny program "zachęt"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  Program jest bardzo prosty i brzmi: Lekarzu, wita cię król Jan III Sobieski i jego 19 braci bliźniaków.
  Niewtajemniczonych informuję, że portretem tego właśnie króla, ilustrowany jest mało znany banknot o nominale 500 zł :-))

 • feldkuratkatz

  Oceniono 7 razy 3

  Co, opcja "Niech jadą" już nie obowiązuje?

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 2

  Wszyscy którzy kiedykolwiek wręczyli kopertę któremuś z ponższych lekarzy uprawsza się o doniesienie do prokuratury:
  - Karczewski
  - Piecha
  - Radziwiłł
  - Chazan

  -

 • tempa-dzida2

  Oceniono 3 razy 1

  "REFORMA SŁUŻBY ZDROWIA" W CAŁEJ PEŁNI"
  Wybaczcie, ale tu nie ma co komentować !!!

 • 1948swierzy

  0

  Zdecydowanie przypomina to jak pozyskiwano piłkarzy do znanego "Klubu" piłkarskiego w Warszawie. Jak nie chciał iś do tego klubu był powołwany w kamasze i dalej oczywistość. Nakazy pracy się skończyły, więc korupcja, gdzie do szkolnictwa na różnym poziomie dokładają się regiony. Popierajmy małe ojczyzny. Pamietam jak w latach 50-tych płaciłem na cegiełki w szkole podstawowej na odbudowę Warszawy. Powstańców Śląskich we Wrocławiu była rozbierana a cegiełka była dostarczana do odbudowy Warszawy. Dzielmy to co wypracowaliśmy, jest pojęcie - INRERWENCJIONIZM PAŃSTWOWY, myślę, że musi być ale takie metody to zwykłe gangsterstwo.

 • krzywelustro

  0

  Kiedy się już uda pościągać lekarzy z małych ośrodków do Warszawy, to służba zdrowia w tych małych ośrodkach padnie zupełnie.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 0

  przyciąć budżet, zmniejszyć kadrę, zniszczyć morale, ludowi wmówić, że to wina lekarzy, nauczycieli, prawników i niepełnosprawnych

  usiąść w fotelu i patrzeć jak rośnie szacunek i poparcie społeczne dla tych ludzi

 • jan.go

  Oceniono 1 raz -1

  Ściągając lekarzy do Warszawy pogłębi katastrofę na prowincji Walka o byt jak za czasów kamienia łupanego Wczoraj podali że " umierają " hospicja

 • c.t.k

  Oceniono 3 razy -1

  Bardzo dobry pomysł, za lekarzami przyjadą pacjenci, przywiozą pieniądze, ośrodki zdrowia przerobi się na miejsca kultu i będzie ok

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX