Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

20.03.2017 13:42

Niekończąca się opowieść o. zabijaniu.

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami był sobie kraj taki, daleko od Itaki, w którym ludzie żyli ze sobą sami. „Chata moja z kraja” mawiali i nikogo innego nie szanowali. Od czasu do czasu sąsiadów podbijali, a ich domy plądrowali. Tak długo siebie za lepszych uznawali, aż wreszcie wrogowie ich najechali i z historii… wymazali.

 

To mógłby być fragment baśni Hansa Christian Andersena albo jedna z bajek braci Grimm, lecz równie dobrze tak mogłaby zaczynać się historia opisująca losy któregoś z państw w Europie. Nasz kontynent bowiem i dzieje państw narodowych, to niekończąca się opowieść o…. zabijaniu! To stulecia walk o wpływy potężnych europejskich dynastii, imperialne zapędy Austrii, Prus, czy carskiej Rosji. Potem walk komunistów i kapitalistów, aż w kocu bolszewików i faszystów. W międzyczasie odbywało się mnóstwo mniejszych i większych konfliktów maluczkich. Wszystko to skończyło się niewiarygodnym wstrząsem jaki pozostawiła po sobie rzeka krwi I wojny światowej, ale pamięć Europejczyków była dobra, lecz krótka, więc doszło do II wojny światowej. Ludzkość uratował chyba tylko przypadek i czas. Bombę atomową dopracowano bowiem nie na początku wojny, ale pod jej koniec i nie w Europie, ale za oceanem. Gdyby nie to, dzisiaj nie pisałbym tego tekstu, i nie tylko dlatego, że nie byłoby mnie na świecie, ale i dlatego, że nie byłoby dla kogo!

 

W końcu, po największej tragedii ludzkości, jaką był okres międzywojenny i okrutny czas II wojny światowej, na Starym Kontynencie pojawiło się silne dążenie do utworzenia wspólnoty, która pozwoliłaby zapobiec przyszłym wojnom. Wspólnoty Pokoju! Polsce nie było dane uczestniczyć w tworzeniu tego europejskiego projektu, gdyż po 1945 roku znaleźliśmy się po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny. W okresie zimnej wojny mieszkańcy demoludów i zachodnioeuropejskich demokracji wielokrotnie stawali w obliczu zagrożenia kolejnym konfliktem. Ba, aż do upadku muru berlińskiego nie było pewności, czy jesteśmy w stanie uniknąć kolejnej tragedii. Ale udało się! Od ponad 70 lat, z wyjątkiem wojen w krajach poza Wspólnotą, m.in. w byłej Jugosławii, Europejczycy nie musieli być masowo wcielani do narodowych armii, by walczyć ze sobą na froncie. To, co udało się nam osiągnąć, to bezprecedensowy przykład międzynarodowej współpracy, zrozumienia, tolerancji i otwartości. Chyba pierwszy raz w naszej historii!

 

Unia stała się wzorem wspaniałego rozwoju i ostoją pokoju. Nie dla wszystkich jest to jednak obecnie tak oczywiste. Poparcie dla UE w niektórych krajach oraz środowiskach spada. Na szczęście w Polsce jest ogromne, choć zaskakuje niewątpliwie postawa ludzi młodych. Z sondaży pochodzących z początku marca wynika, że właśnie młodzi (18-24 lat) są w naszym kraju największymi przeciwnikami Unii Europejskiej. Ba! Aż 26 procent z nich chciałoby Wspólnotę opuścić! To fenomen wzbudzający zdumienie wielu ekspertów w dziedzinie integracji europejskiej, gdyż zwykle to właśnie młodzież była najbardziej proeuropejska. Przyczyn takiego zjawiska możemy upatrywać przede wszystkim w fakcie, że najmłodsi nie pamiętają Polski sprzed wejścia do UE. Nie wiedzą, co to faszyzm, bolszewizm, komunizm…. A dzisiejsze inwestycje ze środków unijnych, swoboda podróżowania, otwarty rynek pracy, możliwość studiowania za granicą, to dla nich „oczywista oczywistość”. Coś co za ich życia zawsze w było. Niczyja więc to zasługa!

 

Co więcej, czas obecnego młodego pokolenia przypada na okres pokoju w Europie. Nie mają więc tego samego punktu odniesienia co ludzi starsi wiekiem i bardziej doświadczeni złym losem. Nikt im nie zgwałcił matki, nikt nie zabił brata, nikt im nie zesłał do obozu koncentracyjnego ojca. Nie wiedzą co to jest leżeć zimą w okopach i strzelać do innych ludzi, tylko po to, aby to oni nie zastrzeli nas. Wojnę postrzegają przez pryzmat „ustawki” po meczu piłkarskim, albo jako grę komputerową, w której można kupić sobie nowe życie za zdobyte punkty.

 

Cóż, żyjemy w niezwykle ważnym okresie historii. Z tych powodów przywódcy europejscy, ale i my wszyscy, obywatele Europy, musimy pamiętać o przeszłości, dobrze oceniać osiągnięcia teraźniejszości, ale przede wszystkim… zastanowić się nad naszą wspólną przyszłością! Jest to nie tylko ważne w okresie jubileuszu 60. rocznicy Traktatów Rzymskich. Jeśli chcemy by wojny nie zniszczyły świata, w którym żyjemy, a nasze dzieci dalej z uśmiechem szły przez życie, musimy stanąć po stronie Unii Europejskiej. Musimy opowiedzieć się za Wspólnotą. Musimy być za, a nie przeciw integracji. Musimy też bezwzględnie bronić miejsca naszego kraju w Zjednoczonej Europie! To historyczne zadanie naszego pokolenia!

 

Adam Szejnfeld

Poseł do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

Czytaj więcej na blogu Adam Szejnfeld .

Zobacz także

Komentarze (10)

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 2

  Adaśku, bardzo zdolny jesteś, mógłbyś uczyć dzieci historii...

  ...wg szejnfelda.

 • realizmforte

  Oceniono 6 razy 0

  " Z sondaży pochodzących z początku marca wynika, że właśnie młodzi (18-24 lat) są w naszym kraju największymi przeciwnikami Unii Europejskiej. Ba! Aż 26 procent z nich chciałoby Wspólnotę opuścić!"
  To praktycznie obowiązkowa, autorytarna katecheza i niezliczone praktyki religijne od przedszkola, spowodowały. Optowałyza tym wszystkie kolejne rządyod lewa do prawa po transformacji. Wszystkie były tak słabe, że bez hipokryzji i guseł klechy ani rusz. W czym i Pan, Panie Adamie uczestniczył. Zbieramy teraz owoce tego.

  Fundamentalizm religijny zawsze jest przeciw jedności, solidarności,rozwojowi, cywilizacji, nauce i rozumowi. Ludzie nigdy nie niszczą, nie zabijają, nie tumanieją z taką pasją, radością, jak z pobudek religijnych.
  Wystarczy terroryzm islamski , czy chrześcijański - Breivika , który bohatersko z uśmiechem na twarzy zamordował kilkadziesiąt dzieciaków w jedną godzinę.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 9 razy -1

  ....... nasze dzieci dalej z uśmiechem szły przez życie, musimy stanąć po stronie Unii Europejskiej..
  ten Bloger jak zwykle pier.....

  Czyje dzieci idą z uśmiechem, to wiemy.
  Córka pana Lisa w wekend posilała się z tatą w restauracji dla celebrytów......, gdzie ceny obiadów zaczynają się od.... no lepiej nie pisać, bo by może jeszcze ktoś spadł z krzesła jak by to przeczytał, a na pewno trudno by mu było zasnąć.....

  Iga miała na sobie ukochaną kurtkę marki Acne, za którą jej rodzice zapłacili "jedyne" 6500 złotych, niewielką torebkę YSL za 4000 złotych i kozaczki które przywiozła jej mama z Mediolanu za cenę jak na nasze warunki wziętą wprost z sufitu..
  Iga już skończyłą podstawówkę....., a więc partnera trzeba jej szukać nadzianego ..... i zapewne dlatego ojciec Lis zabiera małą do knajpy gdzie ceny obiadów zaczynają się od kwoty której niejeden zatrudniony na "Umowie Śmieciowej" nie zarobi za cały miesiąc.
  Myślę czy Lis czasem nie przesadził z tym ubiorem dla gimnazjalistki i z tym żarciem?
  Ależ skąże- mówi bajkopisarz Szejnfeld.
  To bardzo dobrze że kapitalistyczna Polska dzieli POLAKÓW na tych co srają kasą i tych co zdychają z głodu.
  Dzieci BOGACZY powinny z uśmiechem iść przez życie, a dzieci BIEDAKÓW co najwyżej powinny zostać Qrwami i uśmiechać się tylko wtedy jak im sutener nie powybija zębów - dodaje euodeputowany Szejnfeld.
  i dlatego MUSIMY też bezwzględnie bronić miejsca naszego kraju w Zjednoczonej Europie ! ! !

  A po jaki ch...? Nie wiesz czasem Szejnfeld? Boisz się gnojku Europy 2 szybkości, a nie przeszkadza ci kanalio że kapitalistyczna Polska która dzieli POLKI i POLAKÓW na takich jak Ty którzy nie wiedzą co mają z pieniędzmi zrobić i na takich jak ja którzy dzięki rudemu sku...synowi mają teraz emeryturę 702 zł brutto, a przecież są jeszcze w naszej Ojczyźnie LUDZIE dużo biedniejsi ode mnie którzy żyją w skrajnej nędzy i o takim wyglądzie że aż strach na nich popatrzeć, bo serce z bólu pęka i po jaki ch... jest nam potrzebna Europa. Nam biedakom, bo nie mówię o tobie i o Lisie.
  Moje dzieci uśmiechają się przez łzy......., więc nie pie...jak potłuczony, bo tych którzy sraja kasą, a ich dzieci dzięki temu nic nie robiąc mają jak w raju i gęba im się śmieje od ucha do ucha nie można utożsamiać z POLSKIMI DZIEĆMI.
  Wyjdź kanalio na ulice polskich miast i wsi i zobacz jak się śmieją POLSKIE DZIECI.
  Przed ubiegłorocznymi Świętami Wielkiej Nocy w sklepie córeczka prosiła mamę by ta jej kupiła kredki za 19 zł, a matka ją uderzyła w rękę i kazała odstawić je z powrotem na półkę i powiedziała: Dopiero na Mikołaja kupiłam ci kredki i już chcesz żebym ci kupiła znowu? A cóż ty sobie myślisz że ja mam bank w domu?

  Tak snopku wygląda śmiech POLSKIEGO DZIECKA.

 • stoolejek3

  Oceniono 8 razy -2

  Ależ brednie. Nie wiem, czy pan Szejnfeld bredzi z premedytacją czy po prostu jest ignorantem.

 • passtorian

  Oceniono 9 razy -3

  Byly basnie Andersena, teraz Adas wstawia basnie Szenjfelda dla ubogich.
  Czym sie te ostatnie charakteryzuja? Po kolei:
  1)Zjednoczona Europa to, wbrew zaklamaniu posla przy korycie w Brukseli, sztuczny zlepek elit i pariasow ktory powinin nazywac sie poprawnie Rzesza europejska, pod godnym przewodnictwem innego kanclerza od tego ktory podbijal i zabijal. Ten nowy kanclerznowej Rzeszy nie zabija tylko uniezaleznia i ustanawia sankcje dla nieposlusznych.
  2) W swojej bajce Szejnfeld przekonuje , wojna w Europie byla jedynie w bylej Jugoslawii ktora do zlepku nie nalezala. Naturalnie nie wspomina kto ta wojne prowadzil i w jakim celu. Taki raj na ziemi - nic z podlosci i nic zbizajacego nas do Armageddonu z ta "pokojowa" instytucja zwana NATO ktora tak dzielnie sie udzielala w Libii i nadal sie udziela daleko poza granicami Rzeszy, w Afganistanie.
  3) Ta szczesliwa kraina ktora Szejnfeld mami swych czytelnikow jest gotowa do dostarczania miesa armatniego w ramach szerzenia pokoju i demokracji na swiecie - globalnych celach swego militarnego sprzymierzenca, USA.

  Adas, Ty na lepek upadles jesli uwazasz narod polski za az tak glupi by lykal twoje "przemyslenia". Ale , tak to juz jest , ze prawnicy sa egocentryczni ktorych cechuje mania wyzszosci. Uwazaj , zebys sie nie poslinzgnal z tym pajacowaniem.

  • dz-99

   Oceniono 8 razy 0

   @Pistorian

   Tacy jak Ty zawsze będą czuć się poszkodowani, zawsze będą pariasami, zawsze będą obwiniać innych za swą nędze i mizerię.
   Świat powinien poczekać aż się wygramolisz z bloków startowych, dać Ci fory, żebyś mógł ich opluwać .Gdybyś się zerwał z łańcucha kąsałbyś na prawo i lewo.

   Tkwisz w okopach zapatrzony w azjatycką barbarię. Chołod, gołod,do domu daleko. Smród karbidówki wywołuje omamy,
   radio polowe rzęzi a głos z z Uralu ( izwinietie - Torunia) ledwie słyszalny a czasami wiatr przynosi strzępki polskojęzycznych gazet.... ale ...w istocie
   Niemieckich!

   "twarz się uniesieniem płoni", portret Wodza każdy krzepko dzierży w dłoni, a nad głowa szumi wycięty las...

   Hej,hej ! Doloż moja doloż!
   ----
   I jedyna pociecha: ".... wyglada to odwrotniej, ale zorientowani wiedza jak jest w rzeczywistosci..."

  • cracovia.figiel

   Oceniono 9 razy 1

   @dz-99
   Gdybyś się zerwał z łańcucha kąsałbyś na prawo i lewo........ a cóż Ty kretynie piszesz? Aż tak cię już popie...ło że odchodzisz od zmysłów?..... i takie problemy masz by się dostać do sanatorium w Tworkach? A w Kobierzynie też próbowałeś?... i nic..... mówisz że takich gości jak Ty, o takim zaawansowniu wścieklizny już nikt nie chce przyjąć? Boją się ?

   "twarz się uniesieniem płoni", portret Wodza każdy krzepko dzierży w dłoni, a nad głowa szumi wycięty las... Oj widzę że popie...ło cię biedaku kompletnie.

  • dz-99

   Oceniono 6 razy 2

   uderz w pole buraków a tuman się uniesie...

  • dz-99

   Oceniono 6 razy 2

   @cracovia.figiel
   uderz w pole buraków a tuman się uniesie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane