Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

12.03.2017 21:53

Kaczyński to okaz prowincjonalizmu i ignorancji

Wszyscy kombinują, dlaczego Jarosław Kaczyński (tj. PiS) tak nienawidzi Donalda Tuska, że chciał go utrącić z szefowania Radzie Europejskiej.

Ludwik Dorn twierdzi, iż liczył na porażkę nie tak kompromitującą (1:27), aby przygotować reelekcją Andrzeja Dudy na prezydenta. Nie kupuję tego, choć Dorn był trzeciom bliźniakiem i zagładał czasami do głowy „pana” Kaczyńskiego. Prezes PiS nie wybiega tak daleko, bo mujsiałby spojrzeć w oczy (nie w rozum) symbolowi o wiele groźniejszemu, który na bogobojnych obrazkach jest widziany z kosą.

To są podstawy psychologii, zaś intelektu Kaczyńskiemu nie zbywa, choćby zaklinali się wszyscy jego zwolennicy. Przede wszystkim Kaczyński nie potrafi opowiadać, a jedynie bajdurzyć. Bozia nie dała mu zmysłu narracji.

Czy Tusk zatem jest wielki? Na pewno nikt w naszej historii nie doszedł tak wysoko jako polityk. W „Newsweeku” Aleksander Smolar wymysł pisowski z Jackiem Saryusz-Wolskim przypisuje chęci dokonania podziałów w Unii Europejskiej, władze PiS: „Miały nadzieję, że dojdzie do jakichś podziałów na tle kandydatury Tuska, że przeciągną na swoją stronę przynajmniej kraje Grupy Wyszehradzkiej i Londyn. Ale nic takiego się nie stało”.

I to kupuję. Acz Kaczyńskim powoduje bieżączka polityczna, od ściany do ściany, nie wyklucza to jednak wyjścia z Unii Europejskiej, bo polityka prezesa polega na eskalowaniu. To kolejna przywara u człowieka wyobcowanego z życia. Kaczyński naprawdę żyje w alternatywie – także w alternatywie intelektualnej, a to z powodu, iż nie ma wiedzy.

Jeden akapit z wywiadu ze Smolarem opisuje wszystkie cechy dzisiejszej polityki uprawianej przez prezesa:

„Prowincjonalizm i ignorancja tej ekipy są przerażające. Od samego początku PiS wysuwało argumenty, którymi wyłącznie się ośmieszało. Dawano do zrozumienia, że Tusk nie może być kandydatem, bo grozi mu postępowanie karne w związku z katastrofą smoleńską czy sprawami kryminalnymi, czyli aferą Amber Gold. Kaczyński miał nawet powiedzieć Merkel, że polskie władze są gotowe wysłać list gończy za Tuskiem.”

Czy nastąpi rozwód z Europą? – jak sygnalizuje „Newsweek” na okładce. Jeżeli tak miałoby być, to zaplecze Kaczyńskiego winno go przestrzec, iż spotka go gorszy los niż Janukowycza. Należy mieć świadomość, że pomocny będzie wówczas „ciepły człowiek” z Białorusi. Na miejscu dziennikarzy zapuściłbym żurawia do Mińska, aby dowiedzieć się, kto w tym mieście jest ostatnio nabywcą dużych parceli.

W każdym razie idą „ciekawe czasy”, co w polityce wcale nie jest ciekawe, bo jest niebezpieczne dla ludzi opozycji.

Czytaj więcej na blogu cleofas.

Zobacz także

Komentarze (6)

 • valentin1943

  Oceniono 10 razy 10

  Geniusz z Żoliborza chcąc uwalić Tuska, wraz z swoją drużyną wymyślił strategię wygrania meczu z Unią nie zastanawiając się w jakiej dyscyplinie mecz zostanie rozegrany. Team z kapitan Szydło przystąpił do rozgrywki myśląc, że szefowie państw grają w dupniaka, a oni na zachodzie zawsze rozgrywali mecze piłki nożnej wg. ogólnie przyjętych zasad. Trzeba zaznaczyć, że dupniak jako dyscyplina sportowa jest znany tylko w polskich kręgach żulii. I muszą się radować, bo wydaje im się, że tej dyscyplinie wygrali z całą Europą.

  • maura4

   Oceniono 11 razy 11

   @valentin1943
   Unia bardzo zmieni się i to w dosyć krótkim czasie. z tego co słyszę, nie będzie już możliwości zastopowania jakiegoś programu przez jedno państwo. Decyzje podejmie większość, nie oglądając się na tych, którym się nie podoba. Zdaje mi się, że wszystkie państwa oprócz Polski to rozumieją i stąd taka demonstracja jedności w głosowaniu na Tuska. Coraz śmielej odzywają się głosy o odbieraniu funduszy państwom łamiącym zasady demokracji i praworządność. To też wydaje mi się przejdzie, bo dziś Unia nie ma sposobu, aby takie państwa jak Węgry czy Polska ukarać, a na pewno nie chce finansować państw, które zasady bezczelnie łamią, bo co nam zrobicie ?

 • ekomorda

  Oceniono 12 razy 10

  Yaro obiecał aż dwa biliony czterysta miliardów pln na rozwój gospodarki w Polsce!! Abstrahując od tych idiotyzmów kwotowych, to jak nastąpi rozwód z UE(pytanie w jakim czasie to ma nastąpić) skąd prezes weźmie kasę na np.:
  -dotacje dla rolników;
  -przekop pewnej mierzei;
  -zakończenie budów infrastrukturalnych plus może wreszcie jakieś inwestycje od samego pis;
  -nowe zakupy tylko!! polskich produktów, takich jak np.elektryczne autobusy, pociągi czy start-upy;
  -inwestycje samorządów.
  Skąd kasa na to plus cała masa innych inwestycji? Skąd kasa na mrzonki kampanijne?
  Wyjście z UE byłoby szaleństwem, po prostu nie chce mi się wierzyć że ktoś może mieć aż tak ciasno pod sufitem. Poza tym do gorącego okresu wyborczego w Polsce coraz bliżej, jak się już on zacznie to będzie bardzo długo trwać i jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić żeby ktokolwiek chciał nawet napomknąć o możliwości wyjścia z UE, chyba że jest masochistą albo samobójcą.

  • maura4

   Oceniono 9 razy 9

   @ekomorda
   Prezes nie myśli o kasie, ma zaprzątniętą głowę budowaniem państwa opartego o Dekalog i prawo kościelne. Gotów jest na obniżenie standardu życia Polaków dla zrealizowania tego celu. PiS co innego robi, co innego mówi. Kiedy Waszczykowski mówi o negatywnej kampanii wobec Unii, to nie jest jego program. Mówi to, czego nie powie prezes. Prezes to zdementuje, a zrobi swoje. Wyprowadzenie flag Unii przez Szydło, komisja pisowska do zbadania ile na uczestnictwie Unii Polacy tracą, to ich rzeczywiste intencje wobec Unii.

 • frogman

  Oceniono 5 razy 5

  "pana" Kaczynskiego?chodzi panu o jego płeć?preferencje?

 • behemot.02

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli mówimy o finansach, to PIS wraca do hasła "partia się wyżywi" czy jakoś tak to było. Daje wielką forsę swoim wyciągniętym z niebytu, nie mającym większych szans kariery w warunkach konkurowania z ludźmi kompetentnymi. A co żąda w zamian? To zobaczyliśmy jakiś czas temu, gdy rodzina Jacka K. wpłaciła na Partię duże pieniądze. Trzeba się temu przyjrzeć, bo wygląda to na nielegalne finansowanie PIS-u. Na pewno starannie to ukrywają, ale myślę, że transferowanie państwowych pieniędzy do kasy Kaczyńskiego idzie całą parą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane