dywagacje
Blog pisze
oby.watel
01.02.2012 15:38
Wszyscy jesteśmy przestępcami
Puśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie taką oto sytuację.
Szósta rano. Domowników na równe nogi stawia łomotanie do drzwi i okrzyki:
- Otwierać! Policja!
Zaspany pan domu nie zdążył doczłapać do drzwi gdy te wyleciały z hukiem z framugi i do mieszkania wpadło kilku uzbrojonych funkcjonariuszy.
- Pan Kowalski? - zapytał jeden z nich dając jednocześnie znak pozostałym żeby zajęli pozycje.
- Tttak. A o co chodzi?
- Otrzymaliśmy zawiadomienie, iż posiada pan nielegalne... Jest pan w posiadaniu nielegalnych... Chwileczkę - sięgnął do kieszeni. - Że jest pan w posiadaniu urządzeń lub ich komponentów przeznaczonych do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów - wyrecytował z kartki.
- Ja!? - Kowalskiego zatkało ze zdumienia.
- Mamy obowiązek przeszukać mieszkanie. Proszę nie utrudniać. - Zaskoczonemu Kowalskiemu nawet nie przyszło do głowy, by zapytać o nakaz. Po chwili jeden z funkcjonariuszy wydał radosny okrzyk:
- Mam, mam - podszedł do dowódcy triumfalnie dzierżąc w dłoniach dowody przestępstwa: dwa śrubokręty i flamaster.
- Aresztuję pana pod zarzutem posiadania urządzeń przeznaczonych do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów - obwieścił zdumionemu Kowalskiemu funkcjonariusz zakładając kajdanki...
"To jest od początku do końca wyssane z palca" - powie ktoś. "Coś takiego nie może się zdarzyć" - powie ktos inny. Czyżby?
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 118 1
1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Nie ma żadnych wyjątków. Nie ma zmiłuj - posiadasz - podlegasz. Co ma z tym wspólnego flamaster? Ano swego czasu zostało opracowane i wdrożone zabezpieczenie płyt audio, Key2Audio, które można obejść malując na płycie kreskę flamastrem lub drapiąc śrubokrętem. Z kolei zabezpieczanie MediaMax CD3, opracowane przez firmę SunComm Technologies można obejść przytrzymując klawisz Shift podczas wkładania płyty do napędu...
Jeśli prawo nie jest pisane po to, żeby coś usprawnić, uregulować, rozwiązać jakiś problem, ale wyłącznie po to, by zintensyfikować zyski jednej, specyficznej, gałęzi przemysłu, która odpowiada także za kreatywność i rozwój, to ukarany może być każdy w każdej chwili. Bo tak skonstruowanego prawa po prostu nie da się przestrzegać! Każdego mężczyznę można oskarżyć o gwałt lub próbę gwałtu, względnie - jak chce wiele przepisów i ACTA - domniemany gwałt, ponieważ komponenty przeznaczone do niedozwolonego kopulowania nosi zawsze ze sobą.
Dlatego na przykład ci, którzy zdecydują się na zakup używanej konsoli do gier muszą się liczyć z tym, że do ich drzwi zapuka policja, a sąd skaże nawet na rok więzienia. Na forumprawne.org można przeczytać na przykład:
dziś na komisariacie policji przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli xbox360 za który prokuratura chce mi wymierzyć kare 500zł i 4miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Do zarzutu się nie przyznała bo według policjanta tak będzie lepiej teraz sprawa trafi do sądu. Konsole zakupiłam na allegro, skąd mogłam wiedzieć że jest przerobiona proszę podpowiedzcie mi jak mam się bronić jestem studentką 3 roku budownictwa jeśli będę chciała podjąć prace w jakiejś dobrej firmie karalność może mi zaszkodzić.
Oczywiście można sobie zaszkodzić nie tylko kupując przerobiony Xbox360, PlayStation, Nintendo, ale także iPoda czy iPhone'a. Pikanterii sprawie dodaj fakt, że prawo jest tak skonstruowane, że za zabezpieczanie interesów koncernów płaci podatnik. Na każdym etapie - od działań policji (co jeszcze zrozumiałe), po prokuraturę i sąd.
Art. 121. 1. W wypadku skazania za czyn określony w art. 115, 116, 117, 118 lub 118 1, sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa, chociażby nie były własnością sprawcy
Czy to jeszcze jest prawo? To jest jeszcze demokracja?
Zobacz także
-
Gotowość i sprawność Policji (tak, tak, w obliczu Euro)
Może turbinowy zarzuci mi, że znowu sieję popylinę, ale to co dziś miało miejsce, i czego świadkiem ...
pół miesiąca temu www.tokfm.pl/blogi/xerpenta
-
Każdy ma Lutra na miarę swoich możliwości
Poczułem się wywołany do tablicy, więc znowu relacja z Nocy Muzeów się oddala. Portale szale...
3 dni temu www.tokfm.pl/blogi/ulewamiesie
-
Powołania i samobójstwa kleru w katolickiej diecezji tarnowskiej
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,11786146,Samobojstwa_ksiezy_w_diecezji_tarnowskiej___Nie_sa.html?...
11 godzin temu www.tokfm.pl/blogi/czterdziesci-i-cztery
-
Na miarę naszych marzeń
Powstają rzeczy na miarę naszych marzeń i możliwości (umysłowych). W samym sercu stolicy. Konkurują ...
Skomentuj:
Komentarze (18)
-
DOBREEEEE
-
Jeśli błogosławiony jest ten, kto nie widział i uwierzył, to normalne jest, że każdy by chciał. Więc wierzy w każdą brednię. Im większą, tym bardziej.
-
Święta rodzina też musiała uciekać przed stróżami prawa:) Przerażająca jest odwieczna bezrefleksyjność owych stróży. Jak łatwo z człowieka zrobić szafarza wyroków, jak trudno zmienić choćby najbardziej absurdalne prawo.
uszusz.blogspot.com/ -
Święta rodzina też musiała uciekać przed stróżami prawa:) Przerażająca jest odwieczna bezrefleksyjność owych stróży. Jak łatwo z człowieka zrobić szafarza wyroków, jak trudno zmienić choćby najbardziej absurdalne prawo.
uszusz.blogspot.com/ -
tbgmbx
Jak już ostrzegasz, przestrzegasz, pouczasz i uspokajasz, to idź na całość i wyjaśnij sprawę przerobionego Xboxu kupionego na Allegro. Bo on jako całość jest traktowany jako urządzenie przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń. A szykanowany jest ten, kto może nie mieć pojęcie, że to urządzenie cokolwiek obchodzi.
Ani siekiera ani kij bejsbolowy nie są urządzeniami, których przeznaczeniem deklarowanym (np. przez producenta) i faktycznym jest dokonywanie przestępstw. Ale w prawie nie ma także jednoznacznego zapisu, że posiadanie tych narzędzi jest karane. Tu przepis jest jednoznaczny i nie budzący wątpliwości - posiadasz, przechowujesz lub wykorzystujesz urządzenia lub ich komponenty - ponosisz konsekwencje. Że to absurd? Owszem. I co z tego, skoro jest obowiązującym prawem?
Z narkotykami jest podobnie - posiadasz, masz kłopoty. -
z puszczaniem wodzy fantazji należy uważać, żeby nie wyjść na nierozgarniętego... ani flamaster ani śrubokręt nie są urządzeniami, których przeznaczeniem deklarowanym (np. przez producenta) i faktycznym (ocenianym przez np. sąd) jest odbezpieczanie płyt CD. A tylko o takich "urządzeniach", których celem podstawowym jest dokonanie przestępstwa, mówi cytowany przepis. Zabić można gwoździem albo krawatem, ale nikt nie powie, że do tego służą. Nie bójcie się ACTA, a jeżeli chcecie się bać, to przynajmniej nie róbcie ludziom wody z mózgu.
-
No i to jest właśnie clou sprawy! Protesty przeciwko zalegającym ulice psim kupom nie mają sensu! Ludzkie odchody są BARDZIEJ ŚMIERDZĄCE niż psie!
-
No i to jest właśnie clou sprawy! Protesty przeciwko ACTA nie mają sensu! Polskie przepisy są BARDZIEJ SUROWE niż ACTA!
-
Niestety, to jest prawo!
Prawo jest tylko opisem postępowania i interpretacji pewnych sytuacji. Nie musi i często nie ma nic wspólnego z rozsądkiem, uczciwością i sprawiedliwością!
Ale brawo za piękny przykład!!!!! -
Bardzo pouczający i realistyczny przykład. Jestem gorącym zwolennikiem takiej formy prezentowania poglądów ponieważ dzięki temu każdy, nawet ten z małą wyobraźnią, może dowiedzieć się jak absurdalne zapisy są zawarte w KK. Oczywiście absurdalne dla zwykłych obywateli. Dla wytwórców są ok. Za chwilkę zostaniesz oby.watel - u zakrzyczany przez tych, którzy uważają zupełnie inaczej ale to nic. To nic nie znaczy. Cieszy fakt, że myślących logicznie i rozsądnie jest coraz więcej.Pozdrawiam
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
O autorze oby.watel
Blogi znajomych oby.watel
-
Holland i inni egoiści...
Ktoś niedawno powiedział „…brakuje już epitetów…&rdqu...
-
DIE ANTWOORD
Die Antwoord to w afrikaans "odpowiedź". Tak nazwało swój zesp&oacu...
- Ks. Lemański odpowiada Terlikowskiemu: Pomówienia. Chorobliwa podejrzliwość
- KRRiT spokojna o decyzję sądu ws. Trwam: "Nie mamy słabych punktów. To proces prawny, nie - plebiscyt, co wmawia ludziom Rydzyk"
- Dyskutować nie wolno? Ks. Lemański znów zaatakowany. Przez T. Terlikowskiego
- "Żydzi bali się niedzieli, powrotu z nabożeństw". Koniec z mitem bohaterskiej polskiej wsi?
- Olejnik: Z Muchy śmieją się Niemcy, za chwilę będą się śmiać Rosjanie
- Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę [TABELA]
- ''Mięsny jeż Strzępki i Demirskiego'' - pisze Kamil Dąbrowa
- "Kaczyński zapowiada, że wprowadzi ustawy korzystne dla jednej firmy. Złamał wszelkie standardy"
- "Wszyscy jesteśmy potomkami chłopów. Stąd nasz konsumpcjonizm"
- Mikołejko: Nie dokonam aktu apostazji. Uznałbym wtedy prawo Kościoła...
- Kobieta ma żyć przede wszystkim dla męża? "Czułam się zażenowana"
- Samobójstwa księży w diecezji tarnowskiej. "Nie są z kruszcu, ale z gliny"
- Gowin przeprasza za protest taksówkarzy, ale korkami nic nie wskórają [WIDEO]
- Paradowska: Taksówkarze chcieli zyskać poparcie, a zyskali tylko niechęć











