Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

11.01.2014 11:44

LPP okrada? Bojkotujcie też polityków, hipermarkety, telefony...

Czytam od kilku dni burzę komentarzy na temat podatków LPP i bojkotu Reserved i nie mogę się nadziwić, że poszło tak łatwo. To tylko pokazuje jak bardzo nie lubimy wielkich koncernów, a jak bardzo nie rozumiemy wielu innych zjawisk. To nie jest nic nowego, a powinniśmy idąc tą logiką bojkotować setki produktów, usług i przy okazji polityków.

 

*Zanim zaczniesz hejtować

Doświadczenie w mediach pokazuje, że pokaźna liczba komentatorów swoje nienawistne opinie publikuje po przeczytaniu pierwszych dwóch akapitów tekstu. Dlatego też umieszczam ten akapit już tutaj.

Ja również nie jestem zwolennikiem uciekania z płaceniem podatków do krajów takich jak Cypr, Luksemburg, Kajmany itp. Tak niestety wygląda rynek, który zawsze działa szybciej niż prawo. Zanim napiszą ustawę, już znajdzie się nowe rozwiązanie podatkowe. Globalizacja nie ma litości pod tym względem, a każda firma dąży do maksymalizacji zysków. O wiele bardziej zabolała mnie kwestia wytwarzania tych produktów w Bangladeszu i warunki pracy ludzi, którzy szyją koszulki Reserved, ale ok, niech będzie że czepiamy się braku patriotyzmu gospodarczego.

Rozumiem jednak, że polskie firmy stają się międzynarodowymi graczami, sprzedają na całym świecie, produkują w Azji, niektóre zechcą również być notowane na zagranicznych giełdach. Z tego jestem dumny i trzymam za nie kciuki.

Chciałbym odwrócić sytuację – żeby to Polska była krajem tak przyjaznym przedsiębiorcom, również podatkowo, żeby to do nas przyjeżdżały spółki z całego świata. LPP nadal będzie płacić i tak spore podatki w Polsce i będzie tu zatrudniać ludzi. W przeciwieństwie do wielkich zagranicznych korporacji, których produkty tak uwielbiamy, a które tylko tutaj sprzedają i z zyskami uciekają do swoich rajów podatkowych.

Jak już czepiamy się samych podatków w Polsce, to może czytał ktoś tekst Jana Bolanowskiego na wp.pl? Idąc tym tokiem myślenia wypadałoby zbojkotować Samsunga, Apple a w Polsce np. TVN i Polsat.

Bojkotuję polityków

W 2013 roku, moim niezwykle subiektywnym zdaniem, okradziono dwa kraje: Polskę i Cypr. Jednych bardziej subtelnie, innych mniej. I nie okradały firmy, tylko politycy.

OFE nigdy nie były idealnym rozwiązaniem i zaczynając już od samych opłat manipulacyjnych, mogliśmy znaleźć wiele słabych punktów. Było jednak jednym z trzech filarów, na które godzili się przyszli emeryci wybierając sposób lokowania pieniędzy. Teraz nie zrobiono nic innego jak złamanie obowiązującej umowy pomiędzy rządem a przyszłymi emerytami. Przez ostatnich kilkanaście lat nie zrobiono nic żeby zabezpieczyć pierwszy filar, usprawnić drugi i reanimować prawie martwy trzeci filar. Teraz nagle politycy wpadli na pomysł, że trzeba ratować budżet i dokonać niezbędnych zmian w systemie. Z kolei Prezydent chciał mieć ciasto i zjeść ciastko, wiec podpisał ustawę i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tak oto pieniądze z obligacji wyparowały (tzn. przeniesiono do ZUS), a obywatelom powiedziano, że pierwszy filar w zupełności wystarczy. Pięknie pisał o tym redaktor naczelny amerykańskiego magazynu Forbes:

Zmiany w OFE to sprytna sztuczka, a to przejęcie w sowieckim stylu ma dodatkowy smaczek: rząd określił nacjonalizację mianem "reformy systemu emerytalnego". Duchy Stalina i Lenina muszą się szeroko uśmiechać.

Bądź na bieżąco z tekstami na Doradca.tv

Ich jednak nikt nie bojkotuje.

Przedsiębiorcy nie lajkują

Obserwując dyskusję pod różnymi tekstami na ten temat da się zauważyć, że przedsiębiorcy wspominają o wysokich podatkach w Polsce a reszta wtedy atakuje, że trzeba je płacić, bo w Polsce narodziła się firma. Oczywiście duża firma.

Zauważyliście, że kiedy mikroprzedsiębiorca wynosi się ze swoją firmą np. do Anglii to jest bohaterem manifestującym swoje niezadowolenie z polityki a duża firma stosująca podobny mechanizm to złodziej? Jestem przekonany, że boli nas skala i ogromne kwoty. Jeśli zmienię kraj opodatkowania żeby oszczędzić 2 tys. zł miesięcznie to spotkam się z dużym zrozumieniem. Jeśli zrobię to samo żeby oszczędzić 200 tys. zł miesięcznie to ewidentnie nie jestem gospodarczym patriotą.

Z optymalizacji podatkowej korzysta coraz więcej firm na całym świecie. W Polsce jest to jeszcze rzadki temat, bo nie są pokazywane statystyki na temat liczby spółek, która jest zarejestrowana na Cyprze i innych tego typu krajach. To są tysiące firm i to tych o naprawdę imponujących rozmiarach. I chyba w tych rozmiarach tkwi problem. Jak Polak skubnie na podatkach kilkaset złotych to ok - każdemu może się zdarzyć. W końcu Państwo też złodziej. Ale żeby duża firma płaciła mniej? Skandal!

Jestem jednak przekonany, że o bojkocie Reserved zapomnimy za kilka dni

Tomasz Jaroszek

Obserwuj na Twitterze

Czytaj więcej na blogu Tomasz Jaroszek.

Zobacz także

Komentarze (12)

 • zorro318

  Oceniono 15 razy 7

  " Przyszli " emeryci wcale nie wybrali OFE tylko zostali z nielicznymi wjatkami zostali do nich zapisani PRZYMUSOWO !!!
  Ustawa nie przewidywala mozliwosci wyboru czy chce czesc mojej skladki przeniesc do OFE, jesli nie wybralem sam funduszu, decydowano w moim imieniu.
  Od poczatku uwazalem OFE za najwiekszy przekret po 1945r.

 • tomasz.jaroszek

  Oceniono 13 razy 7

  Pan redaktor ma jednoosobową działalność. Płaci ZUS. Od każdej faktury płaci VAT. Potem płaci z tego co zostanie dochodowy. Płaci też za księgowość, bo podatki są tak łatwe i przyjemne, że nie zaryzykuję rozliczania się samemu. Do lekarza chodzę, prywatnie oczywiście.

  • ot48

   Oceniono 8 razy 8

   @tomasz.jaroszek
   Do lekarza chodzi się prywatnie jak się jest młodym i nic poważnego nie dolega. Ja również od czasu do czasu chodzę prywatnie, ale jak przyplącze się naprawdę coś poważniejszego to niestety nie obejdzie się bez państwowej służby zdrowia i państwowego szpitala. Niektórych chorób nie da się leczyć prywatnie. Kiedyś miałem taką sytuację, że w sobotę do chorej osoby chciałem prywatnie załatwić wizytę domową. Obdzwoniłem kilkunastu lekarzy i wszyscy odmówili. Następnego dnia chorą pogotowie zabrało do szpitala.

  • auronixpl

   Oceniono 2 razy 2

   @tomasz.jaroszek
   Z tego co pamiętam to klient płaci VAT z faktury a przedsiębiorca go przekazuje urzędowi skarbowemu.
   A przy okazji wspomnę czemu ludzie mają prawo nie lubić takich koncernów jak LPP czy hipermarketów. Raz że komuna wykształciła w nas poczucie równości, również finansowej, więc wiadomo że bogatszego się nienawidzi (ale to akurat nie podpada pod "mają prawo" chociaż zależy kto i z której strony patrzy). Dwa - jak lubić koncern (tu akurat LPP) który w swoich sklepach zatrudnia ludzi za 7/8 zł na godzinę. Hipermarketów można nienawidzić za to że nie uzyskują dochodów (chociaż wiadomo że uzyskują, ale sprawna księgowość i robienie kosztów to podstawa) oraz podpisują umowy z agencjami pracy według których to umów dostają pracownika na najniższej krajowej. A teraz żeby nie wyszło, że jestem czepialski to krótko to podsumuję:
   Polskie hipermarkety/sklepy LPP - 1200zł podstawy na rękę/ 7-8 zł na godzinę na rękę
   Hipermarkety w UK (ceny żywności takie jak w Polsce) - 1 tysiąc funtów na rękę, pełny socjal
   Sklepy odzieżowe w UK (ceny odzieży takie same lub niższe niż w Polsce) - przynajmniej 1 tysiąc funtów na rękę, socjal

   I tak dla poruszenia wyobraźni - w sklepie małopowierzchniowym w Polsce (czyt. zwykły spożywczak) żeby utrzymać sklepową na najniższej krajowej trzeba mieć w kasie 700 zł dziennie. Teraz pomyślcie sobie ile złotych dziennie w jednej kasie jest w markecie. Dziękuję za uwagę.

 • sporogramwgre

  Oceniono 6 razy 4

  Czepiają się LPP polskiego rodzynka. Ich konkurencja zagraniczna też nie płaci w Polsce. To rządzący ponoszą winę za sytuacje.
  Dlaczego nie stworzyć warunków aby do nas firmy z UE pchały się drzwiami i oknami aby rozliczać podatki.

  • ciemnyludd

   Oceniono 2 razy 2

   @sporogramwgre
   Musiałyby to być podatki wyjątkowo niskie...również dla płatników krajowych...A jednocześnie rząd ma zrównoważyć budżet, spełnić oczekiwania socjalne i tak dalej...Odwieczny problem nalewania z pustego w próżne...

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  1). Czy przeniesienie fundusz u OFE do ZUS jest równoznaczne z ich "ukradzeniem" 2) Czy problem "domknięcia budżetu, to nie jest również nasz problem, tylko "rządu", 3) Jak domknąć budżet, kiedy tylko..p o ł o w a...Polaków w wieku produkcyjnym płaci podatki nie mówiąc już o świadczeniach na emerytury, korzystając z darmowego leczenia jako bezrobotni a w rzeczywistości pracując na czarno, 4) kiedy wreszcie zostanie wprowadzony obowiązek straszenia dzieci...k o n c e r n a m i...zamiast Babą Jagą ?

 • ot48

  Oceniono 5 razy 3

  Jest z tego wyjście. W ramach globalizacji wprowadzić jednakowy system podatkowy na całym świecie. Wiem, wiem, że to nie jest realne. To w tym układzie powinniśmy Być twardzi nie zgodzić się na jakiekolwiek ograniczenia które negatywnie wpływają na rozwój naszej gospodarki.

 • xymeon_x

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę a dla mnie OFE i takie programy jak dopłaty dla developerów nazywane dopłatami dla młodych rodzin to nic innego jak skutek wielkich sił lobbujących w sejmie.

  Tak naprawdę nie jest ważne co dany program wnosi i czy jest potrzebny, ważne kto za nim łazi w sejmie, a ludziom się później zrobi pranie mózgu i się będą zmanipulowane łosie cieszyć... a co śmieszniejsze to wcale nie będzie trzeba przekupywać redaktorów by o tym pisali pozytywnie, bo te barany same w to uwierzą.

  OFE, dopłaty do mieszkań to wytwór lobbystów bankowych, ubezpieczeniowych i funduszy a pośrednio developerów.

  Przecież jak młody weźmie kredyt to już jest 'nasz' bo wyżej wała nie podskoczy mając w perspektywie utratę całego dorobku.

  Jakoś nie widać w Polsce 3.5 mld programu wspierającego budownictwo pod wynajem, które teraz może zdecydować o rozwoju Polski zwiększając mobilność ludzi młodych.... no ale a takim programie nie zarobią banki i developerzy.

  Syf mamy w Polsce i nikogo kto by to poukładał ... pod tym względem każdy kacyk partyjny jest na pasku bankierów czy z PO, PiS , SLD o reszcie planktonu nie wsponę.

  Dlatego nie chodzę na wybory ... nie zamierzam wspierać obecnego UKŁADU rządzącego. Kłócą się PO z PiS przed kamerami a potem przy wódce dogadują się jak nas wydymać.

 • kleklektyk

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepsze są zapowiedzi resortu, że będą karać przedsiębiorców za ich LEGALNE działania zmierzające do płacenia minimalnych podatków, czyli według uznania urzędnika. Możemy się spodziewać, że niedługo przejście na zielonym świetle też będzie karane. Według uznania policjanta, czyli zależnie od wysokości wręczonej korzyści majątkowej. Oficjalne deklaracje o wprowadzeniu korupcjogennych mechanizmów do działalności administracji publicznej - no no! Bardzo śmiałe jak na okres przed wyborami.

 • hanishl

  Oceniono 8 razy 2

  " Z tego jestem dumny i trzymam za nie kciuki." Odstaw leki i do lekarza.
  P.s.
  Ciekawe jak pan redaktor płaci podatki ? Honorarium ? Umowa o dzieło ?
  A jak lat przybędzie to co wtedy szanowny pan napisze : jak żyć ...?

  W przeciwieństwie dp pana redaktora znam cała historię branży włókienniczej w Polsce ?
  Wie pan jak i kiedy powstawało LPP ?
  Panie redaktorze ; ostatnie rekomendacje : KUPUJ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane