Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

16.02.2017 19:09

Fryderyk IX

                                                           

Ingrid i Fryderyk IX

 

Panował niecałe ćwierć wieku nad Danią, to za jego panowania ten skandynawski kraj wszedł na drogę dobrobytu oraz rozwoju, z kraju ubogiego stał się symbolem skandynawskiej prosperity.

Sprawiał wrażenie przystępnego wobec Duńczyków niż jego pompatyczny ojciec, król Chrystian X.

Był ideałem monarchy konstytucyjnego, żyjącego wraz z rodziną niczym inne duńskie rodziny z klasy średniej. Można powiedzieć, że z Amalienborgu, królewskiej siedziby w Kopenhadze wiało nudą.

Idealny król, żona i trójka ślicznych córeczek, z których najstarsza będzie w przyszłości pierwszą samodzielną królową Danii od czasów średniowiecznych.

Dla Duńczyków zgon krzepkiego monarchy 14 stycznia 1972 roku był szokiem i stratą ogromną.

Fryderyk IX nie mieszał się do spraw politycznych, co nie znaczy, że nie miał jasnych poglądów politycznych.

Sprawę, w którą zaangażował się osobiście monarcha, a miała ona charakter polityczny, było niedopuszczenie do małżeństwa swojej najmłodszej córki Anny Marii z następcą tronu Grecji, Konstantym.

Konstanty syn ówczesnego króla Grecji, Pawła I pochodził z tej samej dynastii, co jego ukochana, ale on oraz jego bliscy dla duńskich krewniaków byli problemem i to nie małym.

Kontakty rodziców Konstantego, Pawła I oraz jego żony Fryderyki Hanowerskiej z reżimem nazistowskich w Niemczech były powszechnie znane.

Sympatie proniemieckie wykazywał starszy brat króla, zmarły 70 lat temu Jerzy II.

Nic dziwnego, że duńskiemu monarsze wybór młodszej z córek bardzo nie odpowiadał.

Za młodym Konstantym ciągnęła nieciekawa przeszłość jego przodków, a styl dworu greckiego raził wręcz bizantyjskim przepychem, co raziło skromnego Fryderyka IX.

Zakochana Anna Maria nie słuchała ojca i było pewne, że ożeni się z Konstantym nawet wbrew jego negatywnej opinii.

Król wykorzystał niepełnoletni wiek córki do przeciągania terminu zawarcia związku małżeńskiego między obojgiem, licząc na wypalenie między nimi uczucia.

Konstanty był starszy od Anny Marii o sześć lat, on się urodził 6 czerwca 1940 roku, a ona 30 sierpnia 1946 roku, co dawało argument królowi Fryderykowi do wyrażania wątpliwości, co do sensu tego małżeństwa.

Niechętna zamążpójściu córki była także duńska królowa Ingrid, nie lubiła Pawła I i jego niemieckiej żony. Fryderyk IX mówił: „Grecja to beczka prochu! To kwestia czasu aż wybuchnie”, mawiał monarcha.

Nie chciał wysyłać tam swojej córki, wiedząc dobrze, co może młodą dziewczynę czekać w Atenach.

Nie była to ciekawa perspektywa, w okresie panowania Glücksburg w Grecji 1863-1973, doszło do 38 zamachów stanu, kilku wojen domowych, wyniszczających ten biedny kraj.

Paweł I był bardzo niepopularnym monarchą, tak samo, jak jego żona.

Trzeba pamiętać, że w tym kraju jest silna niechęć do Niemiec i nie jest to efekt ostatniego kryzysu ekonomicznego, ale mieszania się tego państwa do spraw Grecji od czasów panowania Konstantego I, ojca Pawła I.

Grecki król był do wyboru syna nastawiony bardzo przychylnie i różnymi kanałami dyplomatycznymi próbował pojednać się z Fryderykiem IX oraz królową Ingrid.

Duński król pozostał nieugięty i w prywatnych rozmowach z przedstawicielami duńskiego rządu wyrażał opinię negatywną, co do monarchii w Grecji.

Jednak on z żoną zmuszony był przypłynąć do Aten na królewskim jachcie „Dannenberg”, by przywieść swoją córkę Annę Marię, a potem prowadzić ją do ołtarza ateńskiej katedry, gdzie zawarła związek małżeński (18 września 1964 roku) z nowym już królem Grecji, Konstantynem II.

Paweł I zmarł 6 marca 1964 roku.

Od początku Konstanty II nie radził sobie z kryzysem rządowym, jaki wywołał on sam zapoczątkowany konfliktem kontroli nad armią z sędziwym i popularnym wśród greckiego społeczeństwa premierem Georgiosem Papandreou, który podając się do dymisji zaczął okres poważnego chaosu politycznego pod Akropolem.

Fryderyk IX miał rację przewidując, że dni jego zięcia są policzone w jego ojczyźnie.

Trzy lata po wstąpieniu na tron Konstanty II musiał uciekać z kraju wraz żoną i dwójką dzieci przed jutą wojskową przejmującą władze nad państwem, nie powrócił do Grecji przez następne czterdzieści sześć lat.

Relacje między Fryderykiem i Konstantym był poprawne, lecz nigdy nie były zażyłe.

Duński król nie chciał konfliktu w rodzinie, więc unikał w rozmowie z zięciem spraw politycznych.

Król Fryderyk IX nie dożywa zniesienia monarchii w Grecji (1973 r.) oraz referendum (1974 r.), w którym większość Greków opowiedziała za jej zniesieniem.

Tron po Fryderyku IX objęła jego córka, obecna duńska królowa Małgorzata II, która musiała liczyć się z opinią Duńczyków przychylną Grekom i ich dążeniom do ustanowienia republiki, nie udzieliła azylu młodszej siostrze oraz jej mężowi z tych właśnie powodów.

Zrobiła to Wielka Brytania w osobie Elżbiety II.    

 

Konstanty II

 

             

Czytaj więcej na blogu Kolejarz.

Zobacz także
Najczęściej czytane