Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

23.10.2014 21:36

25 miliardów euro dziury w unijnym budżecie

W ostatnią środę (22.10.14 r.) przegłosowaliśmy parlamentarną propozycję unijnego budżetu na 2015 r. odrzucając tym samym żądania Rady, by obniżyć poziom płatności (na zatwierdzone już projekty) o ponad 2 mld euro! W praktyce cięcia oznaczałyby zablokowanie wielu projektów w ramach programów: ERASMUS +, Horyzont 2020, polityka sąsiedztwa czy pomoc humanitarna.

Sytuacja jest dość schizofreniczna. Rada ustanawia i zatwierdza priorytety, ale nie chce ich potem finansować. Czyli:

- Studenci pojadą na wymianę, ale nie dostaną stypendiów?

- Małe i średnie firmy wezmą udział w programie Horyzont 2020, ale nie otrzymają zwrotu kosztów?

- Rada będzie składać polityczne deklaracje pomocy humanitarnej, ale w ślad za nimi nie pójdą środki?

Cięcia w budżecie to tylko część problemu, na rachunkach ciąży skumulowany od 2010 r. dług w płatnościach, czyli suma niepokrytych przez UE rachunków za zatwierdzone wcześniej programy. To ponad 25 mld euro!Musimy znaleźć sposób na ich płacenie, inny niż ... sięganie każdorazowo po przyszłoroczne pieniądze i drążenie coraz większej dziury.

Pilnie potrzebne jest porozumienie z Radą w sprawie projektu budżetu korygującego na 2014 r., jeszcze zanim zakończymy negocjacje wydatków przyszłorocznych. Aby zapanować nad sytuacją i zatrzymać narastający niedobór w płatnościach, potrzeba na szybko 4 mld dodatkowych środków w 2015 r., czyli kraje członkowskie czeka ekstra zrzutka.

Jako autorka opinii z ramienia Komisji Prawnej w sprawie budżetu na rok 2015 cieszę się, że Parlament przyjął także i moje poprawki (związane z prawidłowym funkcjonowaniem europejskiego wymiaru sprawiedliwości), przywracając tym samym wielkość wydatków i zobowiązań (odpowiednio 142,1 mld i 145,6 mld euro) zaproponowanych w czerwcu br. przez Komisję Europejską.

Teraz Parlament przystąpi do trzytygodniowych rozmów z Radą, w ramach tzw. koncyliacji, które rozpoczną się 28 października. Mamy nadzieję na osiągnięcie porozumienia do połowy listopada br. i przegłosowanie budżetu najpóźniej na sesji grudniowej, przed końcem roku.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

PS. Projekt budżetu 2015 został przyjęty 464 głosami za, przy 186 przeciw i 46 wstrzymujących się od głosu.

Czytaj więcej na blogu Lidia Geringer de Oedenberg.

Zobacz także

Komentarze (2)

 • depepoz

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo cenne są Pani informacje o pracach w Unii, tym bardziej, że jedyne. Wnoszę stąd, że reszta europosłów bardziej zapracowana i czasu nie mająca [-;
  Zawsze czytam, proszę nie ustawać.

 • oby.watel

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze Tusk nie objął stanowiska, a już Unia zaczęła się zadłużać mniej więcej w tempie Polski. Czyż to nie cud?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane