Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

10.12.2014 13:35

Polska inauguruje pierwszy na świecie regionalny system ostrzegania (RSO)

Naszą innowacyjność dostrzegł niedawno tygodnik NewEurope*. Od stycznia przyszłego roku rusza w Polsce nowy system ostrzegania o zagrożeniach “pogodowych”. Pierwszy tego typu system na świecie.

 Jak będzie działać? W razie zagrożenia mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć na ekranach swoich telewizorów pasek informacyjny z komunikatem o nagłych zmianach pogodowych w ich rejonie jak np. obfitych opadach powodujących powodzie, gwałtownych burzach, wichurach, tornadach i innych zagrożeniach naturalnych.  Komunikaty te będą pojawiać we wszystkich kanałach telewizyjnych i darmowych aplikacjach telefonicznych, z funkcją wysyłania wiadomości SMS w momentach zagrożenia.   

Ten unikatowy system zmniejszający ryzyko utraty życia, bądź zdrowia obywateli, ma nam zagwarantować bezpieczeństwo i umożliwić odpowiednio wczesne zabezpieczenie mienia.

 

Kolejnym krokiem ma być wyświetlanie alertu nawet, gdy telewizor jest wyłączony. W niedalekiej przyszłości informacje o zagrożeniu mają zawierać także plany ewakuacyjne, mapy terenów zagrożonych i filmy instruktażowe jak postępować w sytuacjach kryzysowych. 

 

Miejmy nadzieję, że tragedie rodzin tracących dobytki swojego życia nie będą się już powtarzać, a koszty usuwania skutków klęsk żywiołowych będą znacznie mniejsze. Wyznaczając nowe trendy w ochronie społeczeństwa - czekamy teraz na naśladowców na całym świecie.

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

 

*http://floodlist.com/europe/rso-polands-tv-flood-warning-system

http://www.un-spider.org/news-and-events/news/new-regional-warning-system-serve-poland

 

Czytaj więcej na blogu Lidia Geringer de Oedenberg.

Zobacz także
Najczęściej czytane