Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

01.07.2015 17:40

Zielone światło dla TTIP?

W miniony poniedziałek (29.06.2015) posłowie Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) debatowali nad „odesłanym” do ponownego rozpatrzenia (podczas ostatniej sesji plenarnej) raportem dotyczącym zaleceń Parlamentu Europejskiego dla Transatlantyckiego Partnerstwa Handlu i Inwestycji (TTIP). Raport wrócił do INTA, ponieważ miał zbyt dużo (dokładnie 118) szczegółowych poprawek, które powinny były być przegłosowane na poziomie merytorycznie odpowiedzialnej za test Komisji INTA, a nie na poziomie „politycznym” w czasie sesji plenarnej. Reguła dotyczy dokumentów z ponad pięćdziesięcioma poprawkami, ale nie jest restrykcyjnie stosowana. W przypadku sprawozdania dotyczącego TTIP, była to decyzja polityczna...

Minęły dwa tygodnie i posłowie w INTA zignorowali zalecenie przegłosowania poprawek w swoim gronie decydując poddać raport raz jeszcze pod głosowanie na sesji plenarnej. Czy stanie się to już w przyszłym tygodniu zdecyduje o tym Konferencja Przewodniczących (szefów grup politycznych), która ustala porządek naszych obrad plenarnych. Decyzja zostanie podjęta w czwartek 2 lipca br.

Rezolucja Parlamentu w sprawie TTIP jest tylko zaleceniem dla negocjującej umowę Komisji Europejskiej. W jej tekście jest wiele cennych uwag na przykład o wyłączeniu z partnerstwa usług publicznych, czy utrzymaniu podstawowych norm i standardów europejskich dotyczących prawa pracy, ochrony środowiska, żywności (wolnej od GMO).

Najbardziej kontrowersyjna kwestia związana z prywatnym arbitrażem ISDS ma zostać "załatwiona" przez kompromisową poprawkę, którą złoży sam przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, co jest ewenementem, z jakim się nie spotkałam przez 11 lat posłowania...

Oto treść tekstu, podkreślenia są proponowaną poprawką:

"Należy upewnić się, że inwestorzy zagraniczni nie będą dyskryminowani i jednocześnie zapewnić, że nie będą korzystać z większych praw niż inwestorzy krajowi, i by zastąpić system ISDS nowym systemem rozstrzygającym spory między inwestorami a państwami, który będzie przedmiotem demokratycznych zasad i kontroli, gdzie potencjalne przypadki traktowane będą w sposób przejrzysty przez wyznaczonych publicznie, niezależnych sędziów zawodowych w formie publicznych wysłuchań, i który zawiera mechanizm odwoławczy, w którym spójność orzecznictwa sądowego jest zapewniona, jurysdykcja sądów UE i państw członkowskich jest respektowana i gdzie prywatne interesy nie mogą podważać celów polityki publicznej."

Zdanie stało się tak rozbudowane "dzięki" wcześniejszym poprawkom składanym przez posłów z różnych grup politycznych.

Moja grupa S&D zgodziła się już na poparcie tego tekstu oraz całej rezolucji i tak będzie wyglądało zalecenie na naszych listach do głosowania. Jak zagłosują pozostali? Zobaczymy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Więcej szczegółów dotyczących umowy w moich wcześniejszych blogach:

1. TTIP kontrowersyjne partnerstwo UE-USA

2. TTIP i chlorowane kurczaki

3. Wpływ TTIP na europejską energetykę i przemysł

4. Pierwsze głosowania w sprawie TTIP

5. TTIP jednak bez ISDS?

 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

Czytaj więcej na blogu Lidia Geringer de Oedenberg.

Zobacz także

Komentarze (3)

 • smok_jabberwocky

  Oceniono 5 razy 1

  Pierwszy raz czytam u pani coś tak sensownego, chociaż nie chciałbym żeby Pani to odebrała jako obrazę. Nie mam takiego celu. Pisze Pani:

  "Rezolucja Parlamentu w sprawie TTIP jest tylko zaleceniem dla negocjującej umowę Komisji Europejskiej."

  O dawna piszę o tym że Parlament Europejski to pis na wodę, fotomontaż. Dawniej pisałem PIC, ale czasy są inne. Unią Europejską rządzi Komisja Europejska, a Parlament to ściema mająca zatkać oczy debilom wierzącym w demokrację. Jak wiadomo to szczyt łajdactwa i oszustwa, manipulacja totalna. Unia Europejska, stworzona jako EWG przez nazistę Hallsteina jest pomysłem tych nazistów. rządzi w niej Komisja Europejska a komisją rządzą lobbyści i jej przewodniczący.
  Nie chcę powtarzać tego co piszę tu od dwóch lat, ale.....
  Europa już przegrała, bo rządzą nią kolesie tych, którzy rządzą USA. To co się słyszy i widzi, to tylko gra pozorów. Już jesteśmy niewolnikami banków z ogonami od GMO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane