Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

16.02.2017 11:21

Dziewiąte urodziny Kosowa

 

       Dziewięć lat temu, 17 lutego 2008 roku  Kosowo ogłosiło niepodległość. Byłem tego dnia w Kosowie w mundurze KFOR, jako tłumacz polskich żołnierzy. Obserwowałem szał radości moich rodaków, bo kto jak kto, ale oni potrafią pokazywać swoje emocje i dumę z ojczyzny. Jak każdemu noworodkowi przychodzącemu na świat towarzyszyły wielkie  nadzieje na dobrą przyszłość.

            Kolejne lata pokazywały, jak wiele trudności jest do  pokonania. Kraj był zniszczony wojną, odbudować trzeba było nie tylko domy i gospodarkę, ale mentalność - inaczej zacząć myśleć o budowaniu przyszłości. Nie wszyscy politycy zdali i zdają ten egzamin, ale Kosowo powoli idzie do przodu. Niestety, wciąż źle układają się stosunki z Serbią, która wciąż twierdzi, że Kosowo do niej należy. Ponieważ o ostatnich groźnych wydarzeniach już  tu pisałem, nie będę się powtarzał. Życie toczy się i lepiej patrzeć na to, co się udało, bo oprócz spraw wielkich, ważne, a może najważniejsze jest te codzienne  rozwiązywanie problemów.

         Media w Kosowie przepytały włodarzy miast, co przez ostatni rok zrobili dla obywateli. Burmistrz Prisztinie, Shpend Ahmeti pochwalił się, że otworzone zostały nowe  ośrodki zdrowia, w których krócej czeka się na przyjęcie przez lekarzy, powstało nowe przedszkole a kolejne są w budowie. Szkoły zostały wyposażone  w laboratoria, biblioteki a kilka ulic zmodernizowanych  Powstała  platforma cyfrowa za pomocą której mieszkańcy mogą się  dzielić się opiniami i pomysłami. Największym osiągnięciem kupienie 51 nowych autobusów, co znacznie usprawni komunikację miejską, bo będą   nowe linie i przystanki  we wszystkich dzielnicach Prisztiny. Priorytetem jest zapewnienie ciągłych dostaw wody pitnej dla dzielnic stolicy, zostanie to  osiągnięte dzięki nowej inwestycji. Burmistrzowi marzy się więcej placówek kulturalnych, jak  Dom Opery i Baletu, ale miasto samo nie jest w stanie unieść finansowo ich budowy.

     Burmistrz Gjakova, Mimoza Kusari-Lila: cieszy się że , Gjakova jest oceniane jako miasto i gmina  potrafiące w najlepszy  sposób  wykorzystywać fundusze zewnętrzne. Komisja Europejska wsparła 12 milionów euro, które przeznaczone zostały na modernizację budynków, budowę oczyszczalni,  wodociągów i kanalizacji  w gminie.  Zainwestowano w pomoc dla  511 rolników i nadal władze będą wspierać programy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i rolnictwa.

            Burmistrz Mitrovicy, Agim Bahtiri uważa, że miasta i jego ósmy rok niepodległości  był najlepszy i najbardziej udan yod końca wojny. Nie było żadnych poważnych incydentów między grupami etnicznymi i nastąpił drastyczny spadek przestępczości. Powstały nowe zakłady pracy,  przebudowano  główną promenadę miasta, położono nowe chodniki , zbudowano  25 podziemnych zbiorników wody, wdrożono e-kioski dla obywateli, zbudowano sztuczne jezioro, zbudowano i poprawiono  funkcjonowanie ośrodków zdrowia, poprawiono infrastrukturę drogową i  oświetlenie miasta oraz zaopatrzenia w wodę. Ważnym osiągnięciem jest  stworzenie Wolnej Strefy Ekonomicznej dzięki której powstają nowe miejsca pracy. 

         Burmistrz Malisheva, Ragıp Begaj zapewnia,że udało się zaopatrzyć  12 wsi w wodę , co ważne, bo gmina  została mocno uszkodzona przez wiosenną powódź. Priorytetem na rok 2017 jest budowa trzech szkół, skanalizowanie wsi  oraz asfaltowanie h ulic. Jednym z wyzwań pozostaje regulacja koryta rzeki , ale  potrzebna jest pomoc finansowa rządu.

            Podobnie działo się w wielu wsiach, miasteczkach i miasta Kosowa - normalne życie, borykanie się z trudami dnia codziennego, bo patriotyzm, to nie tylko wywieszanie flag,  to przede wszystkim praca na rzecz swojej rodziny, społeczności. Ludzie chcą od polityków, by przestali zajmować się rozgrywkami partyjnymi, dbali o bezpieczne granice ale  przede wszystkim dobrze rządzili. Samorządowcy, których wypowiedzi przytoczyłem narzekali na rząd, na niezrozumienie lokalnych potrzeb. Ale to "choroba" nie tylko ważnych polityków  Kosowa.

       Za rok , mój kraj będzie obchodzić 10 rocznicę niepodległości. Jak wypadnie jej ocena? Czas pokaże. Najważniejsze by panował spokój i pokój.

Haxhi Dulla

tj    

Czytaj więcej na blogu me syrin tim.

Zobacz także

O autorze haxhid

avatar

Haxhi Dulla - Albańczyk z Kosowa. Studiował na Uniwersytecie w Prisztinie. Radny w gminie Suhareka. W 1989 zmuszony do emigracji. Od 23 lat mieszka w Polsce.
Tłumacz języka albańskiego i serbskiego
W latach 2000 - 2009 tłumacz przy Polskim Kontyngencie Sił Pokojowych KFOR w Kosowie.
Prezes Stowar...

Najczęściej czytane