Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

Załóż swojego bloga

16.03.2017 10:16

Historia sławnego zdjęcia

            Zdjęcie udręczonej matki niosącej dziecko stało się jednym z kanonicznych zdjęć wojny w Kosowie. Zrobił je Damir Sagolj, bośniacki fotoreporter, który pracuje dla agencji Reuters. Po latach, w Kosowie  przypomniano okoliczności jak i kiedy zdjęcie powstało oraz jak potoczyły się losy matki i dziecka.                 Przypomnijmy : marzec 1999 r., trwa wojna w Kosowie. Na zdjęciu Sagolj widać długą kolumnę mieszkańców Kačanika - mężczyzn z torbami, kobiety, dzieci, starszych ludzi idących przed siebie  nie wiedząc co ich czeka, jak długo trwać będzie wyczerpujący  marsz. Uciekają przed śmiercią, mając za sobą spalone, obrabowane domy.

       Fotoreporter skierował obiektyw na kobietę  z białą chusteczką na głowie, niosącą przytulone do piersi dziecko. W jej oczach widać i strach i gniew  i zmęczenie.

      Dziś wiemy, że bohaterka tego zdjęcia, która stała się symbolem wszystkich udręczonych wojną matek, przeżyła, jej dziecko też.  Sherife Luta, którą odszukali dziennikarze przyznaje, że nie miała pojęcia, że osiemnaście lat temu była bohaterką mediów na całym świecie. Wspomina cyt: " 8 marca 1999 roku, w godzinach porannych wyszłam z domu i razem z innymi mieszkańcami  spędziliśmy noc w  górach. Po nocy dołączyłam do kolumny uciekinierów. Wszyscy byliśmy głodni i zmęczeni. Za  Kačanikiem  policja zatrzymała  nas i rozdzieliła kobiety od mężczyzn. Następnie  trafiłam  do wsi Frun gdzie przenocowałam. Mojemu ojcu udało się mnie odszukać, od niego dowiedziałam się ,że mąż poszedł walczyć. Kiedy dotarłam do  w miejscowości Blace, byli tam dziennikarze, którzy nas  fotografowali.  Chcieli żebym odsłoniła twarz córeczki, ale na nic już nie miałam już  siły. Besjana zaczęła płakać, była bardzo słaba i  obawiałam się, że nie przeżyje. Gdy wojna się skończyła, mąż wrócił szczęśliwie do domu i powiedział, że widział zdjęcie w naszych gazetach. Był smutny, że doświadczyłam tak ciężkich chwil, a jednocześnie szczęśliwy, że obie przeżyłyśmy."             Besjana była zbyt mała, zaledwie 4-miesięczna,  żeby cokolwiek zapamiętać z tamtego dramatycznego czasu. Przyznaje, że była zaskoczona gdy dowiedziała się, że to ona jest na słynnym zdjęciu. Patrzyłam na nie - opowiada dziennikarzom - doznając dziwnego uczucia, trudno mi było uwierzyć, że to ja, a moja mama ramionami, jak skrzydłami mnie otula. Pierwszy raz zdjęcie pokazał mi nauczyciel w szkole podstawowej. Potem rodziców pytałam o tamten czas, chciałam jak najwięcej się dowiedzieć.             Ojciec Besjany, Mirva Luta, był wówczas w szeregach Armii Wyzwolenia Kosowa. -To był straszny czas - wspomina-  Zostaliśmy zmuszeni do opuszczenia rodzin, by walczyć. Naszym schronieniem   były  góry. Każdy z nas przeżywał  los zostawionych bliskich. Zostałem ranny 16 maja 1999, z powodu urazu nóg nie mogłem chodzić. Nic nie wiedziałem  o losach rodziny. Dopiero gdy trafiłem do Prisztiny zobaczyłem w gazetach , a także na billboardach zdjęcie żony. Byłem przygnębiony widokiem jej smutnej, zmęczonej twarzy, a jednocześnie dumny,że  to zdjęcie będzie przekazem naszych cierpień. dla przyszłych pokoleń             Damir Sagolj, pracuje dla agencji Reuters, od 1997 roku, w Kosowie przebywał w latach 1998-99 dokumentując losy ludności podczas ofensywy  serbskiej armii. Zdobył za swoje zdjęcia wiele międzynarodowych nagród.            Gdy patrzę na to zdjęcie, do dziś serce mi się ściska. Udręczona kobieta z malutkim dzieckiem symbolizuje wszystkie matki doświadczone przez wojny, muszące uciekać przed uzbrojonymi mężczyznami. Każdego dnia, gdzieś na świecie toczy się wojna, każdego dnia matki chroniąc swoje dzieci tułają się szukając ocalenia.

Haxhi Dulla

tj

Czytaj więcej na blogu me syrin tim.

Zobacz także

O autorze haxhid

avatar

Haxhi Dulla - Albańczyk z Kosowa. Studiował na Uniwersytecie w Prisztinie. Radny w gminie Suhareka. W 1989 zmuszony do emigracji. Od 23 lat mieszka w Polsce.
Tłumacz języka albańskiego i serbskiego
W latach 2000 - 2009 tłumacz przy Polskim Kontyngencie Sił Pokojowych KFOR w Kosowie.
Prezes Stowar...

Najczęściej czytane