Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

24.06.2015 19:27

Terlikowski, wolne związki, materac

Red. Tomasz Terlikowski znów snuje śmiałe tezy. Tym razem, na kanwie przykrych wydarzeń związanych z życiem osobistym Ryszarda Kalisza i jego byłej partnerki pani Ingi Pietrusińskiej, dowodzi, że wolne związki to de facto uprzedmiotowienie kobiet, które dla mężczyzny w takim związku stają się jedynie materacem.

Wszelkie generalizowanie niesie ze sobą zawsze duży margines błędu a czasem może być po prostu niesprawiedliwe. Tak jest z oceną przez Terlikowskiego wolnych związków. Nie przytaczając wyników żadnych badań twierdzi, że każdy tego typu związek to de facto oczekiwanie jednej ze stron związku zaspokojenia jedynie potrzeb seksualnych. W takim związku kobieta, wedle słów Terlikowskiego, staje się przysłowiowym materacem.

Ani to mądre, ani prawdziwe. Małżeństwo, co według Terlikowskiego jest najlepszym rozwiązaniem dla dwojga ludzi, nie gwarantuje samo z siebie, że którykolwiek z małżonków będzie inaczej traktowany, jak to sobie wyobraża redaktor Frondy, aniżeli w wolnym związku. Czyli jak materac. Tego nie zagwarantuje zawarcie małżeństwa. To może zagwarantować jedynie partnerstwo dwojga ludzi, wzajemna miłość i szacunek a to jest niezależne od tego, czy ktoś ma papier z urzędu stanu cywilnego lub od proboszcza.

Małżeństwo zresztą, co skrupulatnie pomija w swoim felietonie red. Terlikowski, nie gwarantuje trwałości związku ani jego bezpieczeństwa. Jak podają statystyki mamy w Polsce coraz więcej rozwodów. „W ubiegłym roku [2013 – przyp.aut.] na 181 tysięcy zawartych związków rozstało się 66 tysięcy par. Oznacza to, że wskaźnik rozwodów (czyli ich proporcja w stosunku do nowo zawartych małżeństw) wyniósł 36,4 proc. Okazuje się, że współczynnik ten z roku na rok rośnie. Jeszcze dekadę temu sięgał 25 proc., a w 2010 r. przekroczył 26,6 proc. (61,3 tys. rozwodów na 230 tys. małżeństw).” [Polacy rozstają się coraz częściej, Marta Tomaszkiewicz, Newsweek, 27.07.2014]. Trwałość małżeństwa jest więc pozorna i nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa związku oraz uczciwości i wzajemnego poszanowania małżonków.

Można próbować zrozumieć przekonania pana Terlikowskiego, choć czuć w tym jakiś fałsz i lekceważący stosunek do kobiet. Jeśli z jednej strony uznaje, że wolne związki są złem samym w sobie generującym sytuacje niechciane i przykre a z drugiej pomija dość oczywiste i policzalne dane, że małżeństwo nie jest żadną gwarancją trwałości związku i jego bezpieczeństwa, to można mieć wątpliwości ile w tym szczerej troski a ile religijnej propagandy.

Sławomir Potapowicz [13 lat w szczęśliwym związku małżeńskim]

felieton T.Terlikowskiego

Czytaj więcej na blogu Pisany wieczorami.

Zobacz także

Komentarze (8)

 • Oceniono 4 razy 4

  Uprzedmiotowienie kobiet? W dodatku kobiet biorących we wszelkich głosowaniach w prawie 100%obecności.

  Te kobiety to zakonnice. Gotują, piorą, sprzątają i nie otrzymują za to nawet słowa dziękuję ani od biskupa, ani księdza.
  Jeśli Terlikowski chce mamić, że te panie poświęciły się służbie bożej, to jak na razie jeszcze żaden biskup nie został okrzyknięty bożkiem. Bo ich służba to pokorne, dobrowolne niewolnictwo. Bez obowiązku do korzystania z materaca dla dwojga osób.

  Panie Terlikowski zanim rzucisz kamieniem w tych swoich wywodach, spójrz pod nogi, bo się o kamienie potykasz.

  I napisz czy zakonnica to uprzedmiotowiona osoba, czy nie.......dlaczego nie

 • podjadek57

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Terlikowski podzielił się swoimi wyobrażeniami bez powołania się na jakieś badania. Jest to dość często stosowany wybieg - postawienia tezy wyssanej z brudnego palca. I niech interlokutorzy udowadniają bzdurność tezy.
  Bo wicie rozumicie tzw. autorytetom gawiedź ma wierzyć.

  • podjadek57

   Oceniono 3 razy 3

   A jeśli chodzi o studium przypadku to dla mnie bardziej interesujący jest pan Marcinkiewicz ex. premier.

 • andrzejlisiak

  Oceniono 6 razy 2

  Dramatem niektórych światłych ludzi w Polsce jest to, że próbują krytykować Terlikowskiego, Pawłowicz i Macierewicza z pozycji merytorycznych. A to jest przecież jak kopanie się z koniem przez ścianę.
  Ich należy dyskredytować bez użycia argumentów, jako osoby niezdolne do normalnego rozumowania.
  Np. Terlikowskiego należy odcinać od Chrystusa. No i nie na tak małym forum jak internet, ale w TV.
  Chciałbym np. widzieć reakcję Terlikowskiego na publiczne stwierdzenie w jakimś TV programie, że on jest przeciwieństwem Chrystusa, gdyż ten był ludziom życzliwy, a Terlikowski jest pełen do nich nienawiści.
  Ponadto chciałbym aby się go ktoś zapytał czy Chrystus wypowiadał się w sprawie zarodków ludzkich.

  • dz-99

   Oceniono 2 razy 0

   @andrzejlisiak
   A co chrystus mówił odnośnie elektrowni wiatrowych ( i prozie niejakiego boryceki) ?

 • andrzejlisiak

  0

  Przepraszam za mój komentarz. Bo widzę, że jeden z tych dwóch śmieci co się za mną wloką przywlókł się również do pana. A jego obecność zaśmieca i pana blog.

 • dz-99

  Oceniono 4 razy 0

  Zdanie "Wszelkie generalizowanie niesie ze sobą zawsze duży margines błędu" jest generalizowaniem per se, które też może nieść margines błędu, który to...
  Co to znaczy "nieść margines '?

  A co do meritum ? Eeee to nieciekawe. Jak Kalisz i Terlikowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

O autorze spotapowicz

avatar

Sławomir Potapowicz, warszawiak, samorządowiec, liberał, członek .N, rocznik '73
twitter.com/S_Potapowicz, www.potapowicz.pl

Najczęściej czytane