Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

20.08.2015 20:19

NIE dla JOWów 6 września!

"Dopiero co zakończona prezydencka kampania wyborcza zaowocowała inicjatywą wprowadzenia w Polsce ordynacji większościowej w wyborach do Sejmu poprzez ustanowienie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych. Propozycja ta ma być przedmiotem ogólnopolskiego referendum, które ma zostać przeprowadzone 6 września 2015 roku. Uważamy, że obowiązująca ordynacja wyborcza w wyborach do Sejmu wymaga zmiany – ale idących w całkowicie inną stronę, niż propozycja przeniesienia na grunt polski anglosaskiego modelu jednomandatowych okręgów i zasady „zwycięzca bierze wszystko”.

Zasadniczy problem z obowiązującym w Polsce prawem wyborczym polega na tym, że wyłaniane w toku kolejnych wyborów składy Sejmu są coraz mniej reprezentatywne dla ogółu wyborców. Obecnie obowiązujące prawo wyborcze jest w zbyt małym stopniu proporcjonalne. Małe okręgi wyborcze i zaporowy 5% próg w skali kraju powodują, iż mniejsze lub bardziej lokalne partie nie mają żadnych szans uzyskania mandatów sejmowych. Obowiązująca dzisiaj ordynacja – formalnie proporcjonalna – jest w istocie ordynacją pseudo-proporcjonalną. To sprawia, że wielu wyborców nie widzi sensu uczestniczenia w wyborach. Wprowadzenie ordynacji większościowej w sposób drastyczny problemy te jedynie pogłębi.

My proponujemy Wybory Prawdziwie Proporcjonalne. Tak też nazwaliśmy proponowane przez nas prawo wyborcze – ordynacja WPP."

więcej na wpp.info.pl

Czytaj więcej na blogu Pisany wieczorami.

Zobacz także

O autorze spotapowicz

avatar

Sławomir Potapowicz, warszawiak, samorządowiec, liberał, członek .N, rocznik '73
twitter.com/S_Potapowicz, www.potapowicz.pl

Najczęściej czytane