Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

12.09.2017 19:00

RAZEM O PRZYSZŁOŚĆ , CZY PRZECIWKO SOBIE O PRZESZŁOŚĆ ?

     Bez uzgodnienia przeszłości nie ma szans na wspólną przyszłość. Już nie tylko nie wygasają spory o Polskę, zwłaszcza po 4 czerwca 1989 roku. Ognisko walki obejmuje co raz nowe obszary.

   Recepta na napisanie wspólnej historii po 1989 roku zasadza się na wizji przyszłości. Po dojściu do władzy Kaczyńskich w 2005 roku powrócili oni do Magdalenki. Dyżurną oceną tego co tam zaszło w ustach Jarosława Kaczyńskiego była "zdrada". A skoro była zdrada,to trzeba wszystko odwrócić.

   O różnicach w opisywaniu przeszłości można pisać tomy. Tylko temat Bolka i Wałęsy rozgrzewa strony do czerwoności, a przecież PiS od dwóch lat wywraca do góry nogami porządek prawny po to,by bez oporów prowadzić politykę autorytarną.

   Czas po 1989 roku potrzebny był Jarosławowi Kaczyńskiemu do przygotowania się do pełni władzy. Zmarły pod Smoleńskiem brat hamował jego dyktatorskie zapędy, a przynajmniej szanował prawo i konstytucję. Jarosław - już bez bicza Lecha - pokazuje swoje prawdziwe oblicze. 

   Kaczyński sam maluje przyszłość Polski. Polska może zostać wyizolowana, a bez wtrącania się w jej sprawy stanie się wyspą szczęśliwości. Tak powiedział Jarosław Kaczyński 10 września 2017 roku.

     To przesłanie mówi wszystko o naszej przyszłości. On będzie decydował o obliczu kraju,w sferze prawnej,gospodarczej i politycznej. Zasada trójpodziału władzy przejdzie do historii.

     Kiedy to się stanie? Najpóźniej po wyborach w 2019 roku. A do czasu wyborów prezes z ślepo poddanymi  przygotują kodeks wyborczy zapewniający PiS samodzielne rządy.

    Czy i kto może Kaczyńskiemu przeszkodzić w jego dyktatorskich zapędach? Kościół ma mniejsze wpływy na Kaczyńskiego niż miał przed ostatnimi wyborami. Nie bez kozery PiS sypie do koryta Rydzyka miliony. Ojciec, oligarcha całą gębą, może zapewnić swoim chlebodawcom miliony katolickich głosów. Dlatego Kaczyński z Macierewiczem postawili na Toruń i Rydzyka, nie na Episkopat.

    Powstrzymać Kaczyńskiego może ulica. Ale nie 100 tysięcy głów,ale kilka razy więcej,raz w tygodniu. Ostro ? Tak, ale innej rady nie ma. Unia dążeń Kaczyńskiego raczej nie odwróci, on liczy się z wykluczeniem będąc zadowolony z tego,co Polska już zyskała. Z narodem, z nami, dawno się nie liczy.

    Kaczyński , jak i Macierewicz,są psychopatami, chorymi na władzę absolutną. Małym dowodem na to jest fakt nieliczenia się z prezydentem. Dudę mają  w głębokim poważaniu. Stąd i sytuacja jest dramatyczna.

 

   

 

  

  

Czytaj więcej na blogu Pod prąd.

Zobacz także

Komentarze (20)

  • henrykkin

   Oceniono 4 razy 4

   @dz-99
   Twoja pochwała ma swoją wagę.. Dzięki.

  • wrona91

   Oceniono 4 razy 4

   @dz-99
   A co zostało z porozumień sierpniowych ? Msza w radiu,doszły uroczystości w telewizji. Kościół niewątpliwie wyrósł na potęgę. Zyskał najwięcej.

  • dz-99

   Oceniono 3 razy 3

   @wrona91
   @much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Nie ma też (jeszcze) cenzury, formalnie.
   Przyznam, że nie pamiętam, żeby za Gierka msza była w TV regularnie...

  • much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Oceniono 2 razy 2

   Pamiętam, bo moja ukochana Babcia, która już nie mogła chodzić do odległego kościoła, co niedzielę rano w tv słuchała mszy. Godziny nie pamiętam. To była 7,00 lub 8,00

   Z Babcią związana jest historyjka o 10 przykazaniach. Nauczona w dzieciństwie pacierza (a był długaśny), yak wygłaszała przykazanie jedenaste:
   "Pamiętaj abyś nakazaną dziesięcinę w terminie oddawał świętemu Kościołowi katolickiemu"
   Babci nikt modłów nie przeszkadzał, ale prawie zawsze po nich Mama zwracała uwagę, że ostatnie przykazanie jest niepotrzebne. Aż kiedyś poprosiła o interwencję plebana będącego po kasę na pasterce.

   Gdy powiedział: Teraz już się córko tak nie mówi, to Babcia odrzekła, który z was łgał? Tamten co uczył, czy ten co poucza i głupoty gada nazywając mnie swoją córką. Chroń nas Panie Boże od takich ojców.
   Ale w babcinych pacierzach 11 przykazanie zniknęło. ;-))

  • wrona91

   Oceniono 1 raz 1

   @much0m0r.sr0m0tnik0wy
   Msza w środkach masowego przekazu zaczęła być transmitowana w radiu za ...czasów generała Jaruzelskiego i była to realizacja jednego z 21 postulatów (żądań) sierpniowych. A Gierka zdjęto po Sierpniu, nastał Kania, potem Jaruzelski został I sekretarzem i premierem. Wszystko w 1981 roku. Tak pamiętam,ale można sprawdzić.

  • smok_jabberwocky

   Oceniono 1 raz 1

   @much0m0r.sr0m0tnik0wy
   Za Gierka raczej nie było mszy. Dopiero Solidarność z Wał esą wywalczyli tę godzinę nienawiści.

  • much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Oceniono 1 raz 1

   @wrona91
   Moja Babcia zmarła w 1980 r. Lata już mam, ale zaniki pamięci są znikome i dotyczą raczej czasów bieżących. A wspomnianego postulatu w żądaniach NIE BYŁO !!!
   21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku

   1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.
   2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
   3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
   4. Przywrócić do poprzednich praw:
   1. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r. studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
   2. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
   3. znieść represje za przekonania.

   5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
   6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
   podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
   umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
   7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.
   8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
   9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
   10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
   11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
   12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp.
   13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki - bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
   14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
   15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
   16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
   17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
   18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
   19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
   20. Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
   21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

  • much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Oceniono 1 raz 1

   @smok_jabberwocky
   Odpowiedziałam niżej. Gierek oddał KK na tzw. Ziemiach Odzyskanych WSZYSTKIE kościoły, zakonne budynki i bardzo dużo nieruchomości. A wszystkie te budowle NIGDY nie były własnością KK.

  • much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Oceniono 1 raz 1

   @much0m0r.sr0m0tnik0wy
   Zwrócę uwagę na pkt 13:

   "Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp."

 • norkowski2015

  Oceniono 3 razy 3

  Tytułowe pytania - fundamentalne dla Polski,Polaków. Czy Kaczyński zdoła całkowicie zawłaszczyć ojczyznę? Ręce opadają, zdołał dokładnie skłócić naród.

  • wrona91

   Oceniono 2 razy 2

   @norkowski2015
   Opozycja,ale nie obecna,a nowa,będzie musiała konkurować z programem PiS. Jest o co się bić. PiS zeruje na rozdawnictwie socjalnym,zamknięciu granic przed obcymi, odgradzaniu się od Unii. W tych elementach trzeba Kaczyńskiego przebić.

  • much0m0r.sr0m0tnik0wy

   Oceniono 1 raz 1

   @wrona91
   Obiecywać jeszcze więcej? Ciekawe.
   Mądrzy ludzie mówili, że w potrzebie należy dawać potrzebującemu wędkę, a nie rybę, której nie złapał.

   Wiesz dlaczego bogaci są bogaci? Bo MĄDRZE wydają !!!!

 • cezar1946

  Oceniono 3 razy 3

  Historię przeszłości PiS zdążył zagarnąć. Daj Boże,by przyszła władza wróciła do normalności w prawdziwej ocenie przeszłości. To da się zrobić,chociaż Rymkiewiczów i Wencli nadrukowali co niemiara. A przyszłość - póki co - wytycza naczelnik.

  • norkowski2015

   Oceniono 3 razy 3

   @cezar1946
   Wczoraj w TVN24 po 23-ej trzej profesorowie językoznawcy (UW, UJ) recenzowali obowiązkową twórczość Rymkiewicza i Wencla. Nie pozostawili na nich suchej nitki. Widać,że decyzję podejmowali niepiśmienni, jak np. Kaczyński Jarosław,który oblał X klasę w liceum.

  • dz-99

   Oceniono 2 razy 2

   @norkowski2015
   Wencla nie tak dawno ośmieszył Jacek Dehnel w Polityce analizując jego tekst o jemiole na dębie
   (która na dębie nie rośnie).

   Gruszki na dębie
   Sasi zaszczepili na dębie polskim jemiołę.

   " niesławny wymuszony werdykt, którym przyznano Wojciechowi Wenclowi prezydencką nagrodę Zasłużonego dla Polszczyzny, oraz towarzyszące temu poruszenie sprawiły, że sięgnąłem tam, gdzie zwykle bym nie sięgał bo nawet masochizm literacki ma swoje granice czyli do tekstów laureata. I tak natrafiłem na dendrologiczno-propagandową perłę, czyli felieton Tysiąc słojów wiary z Gościa Niedzielnego.

   Zaczyna Wencel od porównania starego i wyciuranego na dziesiąty bok, ale przecież tego właśnie spodziewalibyśmy się po autorze tomu Epigonia a mianowicie do porównania polskiego narodu do drzewa. A konkretnie: do dębu.

   Wybór dębu jest, oczywiście, nieprzypadkowy. ..."

 • wrona91

  Oceniono 2 razy 2

  Państwo polskie zmierza do dyktatury. Nie chce się wierzyć,że w samym PiS - ie tego nie widzą,nie słyszą. Zachłystują się władzą? Tymczasową. Liczmy,że Polak nie jest na tyle naiwny,by dać się kupić za nędzne srebrniki.

  • komentarz.dna

   Oceniono 1 raz 1

   @wrona91
   h
   ttp://www.tokfm.pl/blogi/komentarz_dna/2016/04/dyktatura_sie_rozwija_adolf_wystapil_z_ligi_narodow_kiedy_wystapimy_z_onz/1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane