Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

10.02.2014 18:07

Równość równości nierówna. Damskie "1" Twojego Ruchu nie wejdą do PE, SLD mają szanse

I SLD, i Twój Ruch chwalą się "parytetem"  na listach do europarlamentu. Oczywiście jak wiadomo z wiersza Brzechwy po równo nie zawsze znaczy sprawiedliwie.

Jeśli partie nie zdobywają więcej niż 20 proc. w eurowyborach to mandaty może uzyskać co najwyżej jeden kandydat danej partii w danym okręgu. Prawie zawsze są to "jedynki". Właściwie więc liczą się więc kandydaci na tych miejscach.

Twój Ruch "jedynkami" obdarzył 6 kobiet, SLD zaś 5. To jednak o niczym nie świadczy, bo znaczenie ma tutaj nie matematyka, ale geografia.

Kobiece "jedynki" TR nie przewodzą żadnej liście, ani w największych okręgach (Warszawa, Kraków, Śląsk), ani nawet w średnich (Wielkopolska, Dolny Śląsk, Gorzów). To w nich rozdaje się najwięcej mandatów i tam są największe szanse na wejście do PE.

6 pań Twojego Ruchu objęło najmniejsze okręgi: Pomorze, Kujawy, Olsztyn, Lublin, Podkarpacie, Łódź. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie "jedynką" jest Andrzej Celiński. W tych 6 okręgach do zdobycia było w 2009 roku 15 mandatów z 50 (potem dodano jeden mandat w Lublinie). Z kolei w 7 męskich okręgach było do zdobycia aż 35 mandatów. Średnia równość. W dodatku są to okręgi zdominowane przez prawice (Podkarpacie, Lublin) lub z silnym wpływem prawicy (Łódź, Kujawy, Olsztyn). Z kolei Pomorze to bastion PO.

SLD wystawiło panie na "jedynkach" w 5 okręgach: Kraków, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Mazowsze i woj. łódzkie. Dwie pierwsze na pewno uzyskają mandat. Krystyna Łybacka startująca z Poznania ma na to bardzo duże szanse. Mandat raczej nie przypadnie "jedynkom" na Mazowszu i w Łodzi.

Korzystniejszy jest też przelicznik mandatów. Pięć damskim okręgów SLD dawało w 2009 roku aż 23 z 50 mandatów, 7 męskich - 27. No i połowa znajduje się trochę bardziej lewicowej części kraju: Dolny Śląsk, Wielkopolska i część woj. łódzkiego. Można nawet stwierdzić, że męscy kandydaci dostali gorszę okręgi.

Czekam teraz na listy innych partii, które będą chwalić się swoim "parytetem".

Czytaj więcej na blogu Także, tak....

Zobacz także

Komentarze (58)

  • mow_mi_stefan

   Oceniono 4 razy 4

   @turbinowy
   jeszcze niedawno ten sam autor na Twitterze pisał o rozpadzie E+, odchodzącym Kaliszu itd.
   To jest jedna z tych mądrych głów, dopuszczonych do tuby medialnej, która do niej nigdy dopuszczona być nie powinna. Stronniczość, zawziętość, przemądrzałość. Oralizy oderwane od rzeczywistości.
   Wstyd, ze GW od razu takie paszkwile na Palikota daje na główna. I to w dniu, kiedy E+TR ma 11% we najnowszym sondażu.

 • maxnowak

  Oceniono 131 razy 83

  Tak, tak. Twój Ruch jest be, a SLD cacy. Niech się szanowny autor pocałuje w d... Choćby się nie wiadomo jak GW natężała, to z waszej wymarzonej koalicji PO-SLD guzik będzie!

  • pannamarianna777

   Oceniono 32 razy -4

   Jestem tylko ciekawa.
   Czy jesteś tak wygimnastykowany aby pocałować się jak proponujesz?

  • jerzykkur38

   Oceniono 35 razy 11

   @peter-321
   Jeśli się nie mylę,Kazimierz Kuc ma 85 lat i reprezentuje sztukmistrza z Lublina.

  • peter-321

   Oceniono 36 razy -8

   @jerzykkur38
   Ale on ma jakies osiagniecia , a ta czerwona Diva co? Obaj z brakiem samokrytycyzmu, i wiecznie zywi jak Lenin.

  • rooten

   Oceniono 10 razy 0

   a nie powinna być na emeryturze ??? Won babka - daj szansę kilkunastu młodym! Spadać emeryci na emeryturę!!!

 • klara551

  Oceniono 26 razy 22

  A co z tego koktajlu wynika? Która pani od kogo gdzie? Myśli pan,że nie mamy nic innego do roboty jak śledzenie prognozy list wyborczych?

 • peter-321

  Oceniono 69 razy 19

  Na przykldzie demobilu SLD w osobie Lybackiej, ktora zdewastowala system szkolnictwa podstawowego i zawodowego w Polsce, widac jak swiete krowy sa niezniszczalne, wchodzac raz do polityki i to z przypadkiu, i jak kreci sie ta stara karuzela . Ciagle zywi.

  • mrkolek

   Oceniono 21 razy 7

   @peter-321
   Co ty p...sz. Szkolnictwo zawodowe rozwalił rząd AWS a konkretnie min. Handke.
   Poczytaj najpierw zakuty prawicowy łbie.

  • peter-321

   Oceniono 13 razy -3

   @mrkolek
   Skad Ty wiesz ze ja jestem prawicowy ? Mylisz sie polski zakuty prymitywku, a Lybacka chce sie zabarac tak jak Kutz na wycieczke. Basta . To jest PÜolska z nimi i Toba , napewno nie ze mna.

  • zalep

   Oceniono 3 razy -1

   @peter-321
   Dajcie se po razie a potem po kielichu i zgoda.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 16 razy 14

  Tego typu bełkotliwe wykwity, do tego z błędami, proszę również objąć systemem Piano.

 • hybryd89

  Oceniono 18 razy 12

  Czysta manipulacja.
  Dlaczego zakładamy, że ktoś nie ma szans? Tak jakbyśmy znali wynik wyborów... W przypadku dobrego wyniku każdy ma szanse.
  Przed wyborami do parlamentu wszyscy mówili, że Ruch Palikota nie ma szans na wejście do sejmu i że to będzie głos zmarnowany. Widać, że stosowana jest ta sama taktyka.

  • princepinot

   Oceniono 1 raz -1

   @hybryd89
   Jezeli to nie ma znaczenia to dlaczego Kalisz odmowil zamiany miejsc na listach (pierwsze na pierwsze) z jakakolwiek z pan ?
   Od dawna wiadomo (wywiad z Kaliszem w gazecie) ze Palikot zakpil z parytetow i rzucil panie na pozarcie, a swoim chlopakom dal szanse. Taka byla umowa gdy chlopakow przyjmowal!
   Nie poto kalisz przenosl sie do.... zeby teraz startowac w jakis wyborach.
   Pewne miejsce to co innego.

   Jedyna metoda to jednomandatowe okregi w kazdych wyborach, ale tego nie chce zadna partia.

 • aps

  Oceniono 11 razy 7

  Wszystko to są rachunki na podstawie zeszłorocznego śniegu, tj. wyników poprzednich wyborów. Po to się je organizuje, żeby było inaczej.

 • Oceniono 6 razy 6

  MOTTO:
  "Nieważne jest czy kot jest biały, czy czarny. Ważne jest czy potrafi łowić myszy." - Deng Xiaoping

  Tym, co powinno decydować o głosowaniu na tego, a nie innego, kandydata jest przede wszystkim jego potencjał intelektualny i w mniejszym stopniu charakter.

  Należę do pokolenia, wśród którego rozpowszechniony jest pogląd, że ludzie, przynajmniej w pewnym wieku, mają rozum upakowany między uszami a nie między nogami.

  Bardzo dyplomatycznie mówiąc, nieufnie podchodzę do rozwiązań głoszących, że najpierw musi być niesprawiedliwie (przyznanie preferencji ze względu na płeć) by na koniec było bardzo sprawiedliwie. Gdzieś już to słyszałem.

  Żyję wystarczająco długo, by wiedzieć, że wprowadzenie kryteriów pozamerytorycznych ZAWSZE skutkuje obniżeniem poziomu, w tym przypadku - kandydatów.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Kołczyński

 • queserasera

  Oceniono 3 razy 3

  W Twoim Ruchu parytety oszukane a u konkurenci uczciwie, bo żadnych parytetów. LOL, jak ślicznie przygania motyla gracy!

 • chelsea72

  Oceniono 5 razy 3

  artykulik jest datowany na 10 lutego! Ciekawe, ze pojawil sie dzisiaj w momencie, kiedy ukazal sie sondaz z ktorego wynika, ze TR ma przewage nad SLD... Jestescie zwyklymi gnidami i manipulatorami!!! Taki mlody redaktorek a juz szuja...

 • kankan48

  Oceniono 7 razy 3

  A ja będę głosował na Europa Plus Twój Ruch podobnie jak moja cała rodzina i znajomi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • batnaidiotow

   Oceniono 4 razy -2

   I begowski z biedroniem niech was maja w swojej opiece, prowokatorzy.

 • a-z2005

  Oceniono 4 razy 2

  1. Nie wczas będzie to podbijanie wąsatego Podkarpacia.
  2. Łudzi się pani z ch...em w ustach
  3. Siwiec - a ty cycki będziesz sobie, cyganie, przyprawiał?

 • iku1

  Oceniono 24 razy 2

  Jedna w drugą p...zda.

  Od razu zaznaczam,że korzystam z prawa do wyrażenia ekspresji ,które to prawo zostało zalegalizowane przez wszystkich widocznych na zdjęciach, przy okazji nazwania papieża ch....jem.

 • plus321

  Oceniono 7 razy 1

  .....
  Kamil Stoch: Wyznaję zasadę - Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Codziennie odczuwam obecność i pomoc Boga mówi Stoch. Gdy niedawno zajął drugie miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najpopularniejszego sportowca, w nagraniu, jakie przesłał na Galę, mogliśmy usłyszeć: Chciałbym podziękować Panu Bogu za wszystko, co było i wszystko, co będzie przede mną. W jednym z wywiadów mówił też: Żegnam zawsze przed wyjściem na belkę. Od małego. I to nie wynika ze strachu, tylko jest znakiem wiary. Każdy skok oddaję Panu Bogu. Nie wstydzę się tego.

  Bez Boga, ani do proga i medalu, Kamil o tym wiedzial o dziecka...

 • rika48

  Oceniono 1 raz 1

  A gdyby tak autor tekstu przeczytał i zrozumiał ordynacje wyborczą? Ilosc mandatów nie jest z góry przydzielona do okręgu!! Wszystko zależy od frekwencji w danym okręgu. Dzisiejszy sadaż daje E+ osiem mandatów, jeżeli powtorzone zostaną wyniki frekwencyjne z 2009roku będą to mandaty : Slask, Warszawa, Dolny Slask, Zachodnie Pomorze, Malopolska, Kujawy, łodz i Lublin. Czyli.. trzy panie zdobeda mandat:)

 • rika48

  0

  Sorry ale to teks bez sensu. Jeżeli Europa + zdobędzie 18% głosów, a to przy spodizewanej frekwencji jest całkiem możliwe, to.. zdobędzie 13-14 mandatów. A to spowoduje ze wszystkie panei z "jedynek
  ' zostaną deputowanymi.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 12 razy 0

  Zacznijmy od tego że sama koncepcja parytetów to lewacka patologia.
  Ale ten przykład pokazuje także jak niedemokratyczna jest nasza ordynacja wyborcza. Wybory może wygrać byle niedojda na którą nikt nigdy (poza rodziną) nie zagłosuje, wybrana przez partyjnego watażkę na pierwsze miejsce na liście kandydatów.
  Tylko jednomandatowe okręgi wyborcze sa w stanie nas uratować. Jednak taki układ wymiótł by lewicę ze sceny politycznej na zawsze - co same w sobie jest jak najbardziej dobre ale nie do przeforsowania w dzisiejszej sitwie parlamentarnej.

 • pawelly

  Oceniono 6 razy 0

  "6 pań Twojego Ruchu objęło najmniejsze okręgi: Pomorze, Kujawy, Olsztyn, Lublin, Podkarpacie, Łódź. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie "jedynką" jest Andrzej Celiński."

  pani celińska? buahahah, partia tfojego rucha genderowską ideologię wprowadza bardzo szybko!

  buahahahah

 • wejsunek47

  Oceniono 2 razy 0

  kobiety są niezrównoważone psychicznie i się do żadnych parlamentów nie nadają

 • wejsunek47

  0

  a jak się mają "parytety" do równości konstytucyjnej ze względu na płeć? niech kobiety konkurują z mężczyznami na płaszczyźnie merytorycznej a nie jakieś parytety za zawartość majtek...

 • ulairi27

  Oceniono 6 razy 0

  Choć za jedną rzecz mogę pochwalić Palikota. Przynajmniej te feministyczne smoczyce nie narobią nam wstydu przed Europą.

 • jan3211

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie te panie czekają na ten "Twój Ruch" i czy ten twój ruch nie robi za ciebie Ruch Palikota?

 • gabrielr

  Oceniono 4 razy 0

  Czyżby jedynym kryterium przyjęcia na listę jako jedynka w Twoim Ruchu był wymóg bycia katolikofobem i homoseksualistom lub transwenscytom ? - tylko głupi to poprze?

 • zlappande

  0

  dziwie sie SLD, ze promuje pania Lybacka
  nie wiem, kto jeszcze jest na ich listach z #1 , ale nie wierze, aby mieli jakies lokomotywy

  to samo zreszta TR, jak sie domyslam w tych regionach, w ktorych maja szanse wygrac, chca te szanse wzmocnic przez atrakcyjne kandydatury (np Andrzej Celinski jest takowa) i nie beda sobie strzelac w piete

  ja i tak w tych wyborach nie bede brac udzialu, wiec sie nie emocjonuje tak bardzo parytetami

 • chris1507

  Oceniono 2 razy 0

  Hmmm .... przeciez w TREP-ie ( Twoj Ruch Europa Plus ) same znane nazwiska ( Szczuka, Sroda, Seneszyn ... ) powinny sie przebic bez zadnych problemow.
  Juz sie ciesze na spotkania przedwyborcze gdzies na Podkarpaciu czy w Olsztynskim....
  Szybko beda zwiewaly :))

  .

 • gtpress

  Oceniono 2 razy 0

  czas na mlodych, jak sens montowac kolejny Klub Seniora?

 • adherent1

  Oceniono 2 razy 0

  Palikot potrafił wymiksować swoją pierwszą żonę
  to nie potrafi aktualnych konfratrów partyjnych?

 • bling.bling

  Oceniono 2 razy 0

  Aby zapobiec takim "oszustwom" lepiej byłoby gdyby listy składały się z samych mężczyzn lub samych kobiet we wszystkich okręgach. Ot wtedy byłoby bez oszustwa ale za to znakomicie i medalowo przerżnięte wybory.

 • kkes

  Oceniono 12 razy 0

  Niedymalna Szczuka dała się wydymać lol

 • zomotradycja

  0

  Przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby wyborcy głosowali na dowolny numer na liście, a nie tylko na "1".

 • oelefante

  Oceniono 2 razy 0

  Mam prośbę. Czy mógłby ktoś wymienić po 3 ZASADNICZE różnice pomiędzy PO, PiS, SLD, PSL oraz tym, co z nich ostatnio wypełzło (Twoje Ruchy, Pejoteny i co tam jeszcze jest)? Tylko po 3. Bo ja nie widzę pomiędzy nimi żadnych istotnych różnic. Dla mnie to jedna i ta sama sitwa, która rządzi od 24 lat.

 • ohayoo

  Oceniono 3 razy -1

  i dobrze - Szczuka, czy rzucająca mięchem Wójciak to obciach w PE

 • cookies9

  Oceniono 1 raz -1

  ....czyli nc nowego:-) panie w roli paprotek,a panowie w kolejce po unijną kasę...

 • realistas

  Oceniono 5 razy -1

  SLD to nie lewica. Tam nie ma nawet ludzi o lewicowych poglądach. Tacy są u Palikota. I na nich trzeba głosować.

 • warmiak87

  Oceniono 5 razy -1

  Odpowiem tak: Gó... prawda i kopanie dołków pod Palikotem który odbiera wyborców platformie,
  ciekawych rzeczy dowiaduje się ostatnio że Gdańsk, Łódz czy Bydgoszcz to mało znaczace dla lewicy i partii liberalnych osrodki w których wygra PiS... jeszcze raz podkreslam Gó... Prawda, tam jedynki mają spore szanse, Olsztyn nigdy nie był prawicowy, druga sprawa PiS w Olsztynie ani na Warmii i Mazurach nie wygrał ( z reguły wygrywało PO lub SLD ) do okregu dołączono jednak Białoystok który jest bastionem PiSu tak więc jezeli autor chce stawiac tezy to niech będzie skrupulatny

  jestem pewien ze gdyby PO dało jedynki kobietom to by media pisały o centralych województwach ( Łódz, Bydgoszcz, Gdańsk ) z kobietami na czele, tak więc punkt widzenia platformerskich dziennikarzy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością

 • Oceniono 19 razy -1

  Jakoś się z tego ciesze. Na razie kandydatki TR znam jako osoby które własną niewiedze ukrywają atakami na płeć przeciwną i biadoleniem nad tym jak to ciągle się ich autorytety podważa. Nam w PE potrzeba prawdziwych, odpowiedzialnych i kompetentnych kobiet, nie feministek które jako broni używają swojej płci.

 • battosai

  Oceniono 2 razy -2

  Nie lubicie tam w Gazowni Palycota, nie?
  Może przestańcie już udawać jakikolwiek obiektywizm i nazwijcie się "Gazetą Wymarzonej Koalicji PO-SLD", ewentualnie "Głosem Tuska i Millera".

 • dryl1

  Oceniono 4 razy -2

  Świńskie ryje i penisy mają raczej mało lotnych kandydatów. Albo demencja starcza albo nawiedzone feministki . Mam nadzieję żaden świnski ryj się nie obłowi na Brukseli.

 • tom_58

  Oceniono 15 razy -9

  Palikot z Kwaśniewskim podzielili gruszki na wierzbie.
  Smacznego!

 • jerzykkur38

  Oceniono 29 razy -11

  Nie wiem,dlaczego na konwencji sztukmistrza z Lublina,magnat Kalisz wrzeszczał,krzyczał ,ryczał,wył,powtarzał coś w kółko.Bałem się o jego stan psychiczny i ewentualny atak apopleksji.Nie zrozumiałem ani jednej myśli,tego najwybitniejszego polskiego prawnika.Słyszałem tylko JA,JA,JA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane