Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

19.03.2017 21:03

Kaczyński wyprowadzając Polskę z UE skazuje nas na peryferyjność, dziadostwo

W interesującym wywiadzie w Onecie wiceszef think tanku WiseEuropa Krzysztof Blusz mówi, iż eskalacja antyunijnej polityki Jarosława Kaczyński grozi nam najpierw wyjściem (wypchnięciem) Unii Europejskiej z Polski, a potem Polska opuści UE.

I nie nie będzie wielce istotne, jak to się odbędzie. Kaczyński skazuje nas na peryferyjność.

„Będąc w coraz głębszym konflikcie o kształt Unii z europejskimi stolicami, zaczniemy „pod ten konflikt” układać politykę wewnętrzną. Polityka krajowa stanie się zakładnikiem polityki europejskiej, polityki zagranicznej”.

Blusz podkreśla zasługi Donalda Tuska dla Unii i dla Polski, które nie dość głośno w kraju były podnoszone.

„Uratował Unię od dekompozycji. Choćby wtedy, gdy odbywały się bardzo trudne i bardzo twarde rozmowy z Grecją. Jak podawały media, to on do 6:00 rano trzymał w pokoju kanclerz Merkel i premiera Tsiprasa, którym powiedział, że nie wypuści ich stamtąd, dopóki się nie dogadają. A przecież Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów, zgłosił wtedy propozycję pozbycia się Grecji ze strefy euro. To byłby początek końca Unii. Potem Tusk aktywnie przeciwdziałał poważnemu pęknięciu Unii w kwestii polityki imigracyjnej czy pomysłowi stworzenia mini strefy Schengen, która obejmowałaby w zasadzie tylko kraje „starej” Unii. Gdyby nie udało się zablokować powstania mini eurogrupy i mini strefy Schengen, dzisiaj żylibyśmy w zupełnie innej Unii, dużo gorszej z punktu widzenia interesów Polski. Mielibyśmy nie tylko Europę wielu prędkości, bo to wcale nie jest najgorsze zło, ale różne Europy swoich własnych prędkości. Dlatego Tusk swoją podstawową funkcję i strategiczne zadanie – utrzymanie Unii w całości – wykonał i mimo wszystkich potknięć z tego powodu jego pierwszą kadencję oceniam pozytywnie. Nadal jesteśmy razem i prowadzimy dyskusję o tym, w jaki sposób chcemy być dalej razem.”

Unia Europejska ma męża stanu, tym bardziej Polska.

Dlatego wewnętrzny najeźdźca – Jarosław Kaczyński – tak zaciekle walczył z prawdziwym mężem stanu, Tuskiem. W Polsce V kolumną jest prezes PiS i jego szwadrony.

Czytaj więcej na blogu walduszko.

Zobacz także
Najczęściej czytane