Masz już blog? Dodaj wpis po zalogowaniu.

12.09.2013 07:03

Przyszły burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio i jego czarnoskóra rodzina

Demokrata Bill de Blasio właśnie wygrał prawybory swojej partii na burmistrza Nowego Jorku. W wyborach 5 listopada spotka się on z Republikanem Joe Lhota'em. W przeciwieństwie do bezbarwnego Lhota (w przeszłości bankiera, biurokraty w administracji burmistrza Giulianiego w latach '90-tych, i szefa nowojorskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego), de Blasio jest nie lada osobowością i jego osoba wzbudza wiele sympatii wśród nowojorczyków. 

52-letni de Blasio pochodzi z rodziny włoskich imigrantów i przez całą swoją karierę polityczną był związany z Nowym Jorkiem jako działacz społeczny i członek rady miasta specjalizujący się w problemach opieki społecznej, edukacji, i finansów publicznych. Jednak to rodzinne życie de Blasio budzi najwięcej sympatii i przysparza mu wielu zwolenników. 

De Blasio i jego przyszła żona Chirlane McCray spotkali się w 1991 roku, kiedy oboje pracowali w administracji burmistrza Davida Dinkinsa, pierwszego i jak na razie jedynego czarnoskórego burmistrza Nowego Jorku. Ich ślub odbył się w 1994 w brooklińskim Prospect Parku; obecnie para wychowuje 18-letnią córkę Chiarę i 15-letniego syna Dantego (łatwo rozpoznawalnego z powodu dorodnej fryzury afro).

Jednak to wcześniejsze życie Chirlane przykuło uwagę nowojorskich mediów. W latach 1970-tych, należała ona do organizacji feministycznej Combahee River Collective zrzeszającej czarnoskóre Amerykanki o liberalnych poglądach. W 1979 roku, Chirlane opublikowała kontrowersyjny esej "I Am a Lesbian" ("Jestem lezbijką"), w którym otwarcie przyznała się do bycia osobą homoseksualną. Dziś, Chirlane mówi, że jej esej był bardziej intelektualną prowokacją napisaną w celu "rozwiania mitu, że wśród czarnoskórych Amerykanów nie ma gejów i lesbijek." Sama Chirlane uważa, że ludzka seksualność jest bardziej skomplikowana i trudno oceniać ją w kategoriach "straight", "gay", czy "bisexual." Chirlane twierdzi, że jej własna seksualność ewoluawała od czasów jej młodości. "Jesteśmy z Billem w długim, harmonijnym związku od 21 lat, więc jedyną etykietą, którą uważam obecnie za właściwą jest 'zamężna'," żartuje Chirlane.

Wielu nowojorczyków z nieukrywaną sympatią spogląda na Billa de Blasio, jego dokonania, i jego "down-to-earth" rodzinę. Po długoletnich rządach milionera Giulianiego (majątek 45 milionów dolarów) i miliardera Bloomberga (majątek 27 miliardów dolarów, obecnie 7-my najbogatszy Amerykanin), Nowy Jork ma szansę na burmistrza, który rozumie problemy ludzi i nie żyje oderwany od wielkomiejskiej rzeczywistości.

Czytaj więcej na blogu Z plaży.

Zobacz także

O autorze filip.grzelak

avatar

Filip ukończył historię (amerykanistykę; Master of Arts) na University of Miami na Florydzie oraz historię i politologię (Bachelor of Arts) na University of Louisiana-Lafayette we fransuskojęzycznej południowej Luizjanie niedaleko Nowego Orleanu. Przez pewien czas mieszkał także w Seattle w stanie W...

Najczęściej czytane