Najbardziej niedoceniona grupa na rynku pracy? "Emeryci mają problem, bo muszą się przebić"
Rosyjskie wojska - jak donoszą ukraińskie media - celowo i z premedytacją zniszczyły bank genowy roślin w Charkowie. - To przechowalnie nasion, z których możemy skorzystać, kiedy będą potrzebne - tłumaczyła dr Lazarus.
Ukraińscy żołnierze broniący huty Azowstal - ostatniego ukraińskiego bastionu w Mariupolu - zostali wywiezieni do kolonii karnej. To złamanie umowy ewakuacyjnej. - Rosjanie nigdy w stosunku do żołnierzy nie przestrzegali żadnych konwencji - stwierdził w TOK FM gen. Waldemar Skrzypczak.
14. emeryturę ma otrzymać około 9 mln obywateli. Świadczenie ma być wypłacone w sierpniu. - Rząd robi absolutnie wszystko, żebyśmy mieli bardzo wysoką inflację - komentowała w TOK FM ekonomistka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Viktor Orban twardo sprzeciwia się zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Argumentując, że Węgry są w wyjątkowo trudnej sytuacji. Ale - jak mówił w TOK FM dr Dominik Hejj - "nikt Węgier nie zmusił ani do podpisania z Rosją umowy na budowę elektrowni, ani do podpisania 15-letniej umowy z Gazpromem". Ekspert zwrócił też uwagę, że wypowiedzi Andrzeja Dudy, który spotkał się niedawno z prezydent Węgier, wykorzystano propagandowo w węgierskich mediach.
Większość Ukrainek, które razem z dziećmi uciekły przed wojną i schroniły się w Lublinie, nie pracuje. Niejednokrotnie nie mają za co żyć, dlatego pomoc żywnościowa jest im bardzo potrzebna. Ale żywności brakuje. - O ile na początku magazyny były pełne, o tyle teraz bywa naprawdę ciężko - mówią nam wolontariusze.
Trzy kolejne karetki pojadą z Łodzi do Ukrainy, by służyć tamtejszym mieszkańcom i żołnierzom. - Są dobrze wyposażone, po serwisie i z zapasem leków - mówi Krzysztof Janecki z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Mieszkańcy Torunia walczą o utworzenie Parku Naturalnego Wrzosowisko. Władze miasta chcą przeznaczyć część terenów zielonych pod inwestycje. Według urzędników najnowszy plan zagospodarowania przestrzennego jest kompromisem łączącym potrzeby torunian i potencjalnych inwestorów. Społecznicy są jednak innego zdania.
Rosyjskie wojska - jak donoszą ukraińskie media - celowo i z premedytacją zniszczyły bank genowy roślin w Charkowie. To jedyny takie miejsce w całej Ukrainie. Utracono 160 tysięcy odmian roślin. - To przechowalnie nasion, z których możemy skorzystać, kiedy będą potrzebne. Środowisko naturalne się zmienia, dlatego posiadanie takiej ubezpieczalni jest bardzo ważne - tłumaczyła w TOK FM dr Magdalena Lazarus.
Serialowe kobiece duety: Hacks, Grace i Frankie, Working Moms, Wspaniała pani Maisel, Killing Eve, Już nie żyjesz. I jeszcze jeden duet, serialowo-podcastowy: Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz, zapraszamy do słuchania. I do oglądania oczywiście. Oraz pisania: seriale@tok.fm
Vangelis nie żyje. Słynny grecki kompozytor - twórca muzyki między innymi do filmów "Rydwany ognia" i "Blade Runner" - miał 79 lat.
Obawialiśmy się Zintegrowanej Platformy Analitycznej, która - naszym zdaniem - jest podatna na nadużycia. Nazywaliśmy ją nawet "megabazą o Polakach" czy "Orwellem po polsku". Rozmawiamy dzisiaj z jednym z pomysłodawców ZiPA.
Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał w czwartek na pytania dziennikarzy o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Poinformował, że zakończyły się negocjacje w tej sprawie z Komisją Europejską, pieniądze z Funduszu Odbudowy nie są już zagrożone i w ciągu kilku miesięcy otrzymamy je. Możemy więc je wydawać, zaczynamy od wymiany dachów azbestowych.
Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.
Większość Ukrainek, które razem z dziećmi uciekły przed wojną i schroniły się w Lublinie, nie pracuje. Niejednokrotnie nie mają za co żyć, dlatego pomoc żywnościowa jest im bardzo potrzebna. Ale żywności brakuje. - O ile na początku magazyny były pełne, o tyle teraz bywa naprawdę ciężko - mówią nam wolontariusze.
Nowe naklejki na szybach samochodowych pozwolą na wjazd pojazdu do zielonej strefy. Nalepka już obowiązuje, ale stref w miastach jeszcze nie wyznaczono. Podpowiadamy gdzie sprawdzić kiedy musisz ją mieć, żeby wjechać do centrum i jakie informacje zawiera.
Nie cichną echa konkursu piosenki Eurowizja 2022 w Turynie. Emocje wzbudza nie tylko wygrana Ukrainy, brak punktów dla Polski od naszego wschodniego sąsiada, ale też zasady głosowania w konkursie, skład polskiego i ukraińskiego jury oraz zachowanie przekazującej punkty Idy Nowakowskiej.
Odpowiedzią rządu na kłopoty z kupnem własnego lokum na kredyt jest program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Analityk rynku nieruchomości Marcin Krasoń przedstawił w TOK FM długą listę zarzutów dotyczących pomysłów rządzących. - Zły timing tego pomysłu to jest największy kłopot - mówił.
Trzy kolejne karetki pojadą z Łodzi do Ukrainy, by służyć tamtejszym mieszkańcom i żołnierzom. - Są dobrze wyposażone, po serwisie i z zapasem leków - mówi Krzysztof Janecki z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Mieszkańcy Torunia walczą o utworzenie Parku Naturalnego Wrzosowisko. Władze miasta chcą przeznaczyć część terenów zielonych pod inwestycje. Według urzędników najnowszy plan zagospodarowania przestrzennego jest kompromisem łączącym potrzeby torunian i potencjalnych inwestorów. Społecznicy są jednak innego zdania.
Na karę 25 lat więzienia skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi 43-letniego Gruzina Mamukę K., oskarżonego o brutalne zabójstwo 28-letniej łodzianki Pauliny D. Do zbrodni doszło w 2018 roku w Łodzi. Mężczyzna będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie do 20 latach.
Poseł PiS Waldemar Olejniczak jest w szpitalu, miał wypadek samochodowy. Informacje te potwierdził PAP w czwartek znajomy parlamentarzysty, starosta powiatu sierpeckiego Andrzej Cześnik.
Rząd zapowiedział wprowadzenie Tarczy dla kredytobiorców. Ma ona pomóc osobom posiadającym kredyty, których spłacanie, w czasie galopującej inflacji i stale podnoszonych stóp procentowych, staje się coraz trudniejsze. Elementem tarczy jest pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, która ma ułatwić spłatę rat. Kto może się o nią ubiegać i jak to zrobić?
Węgiel do ogrzewania domów staje coraz droższy i mniej dostępy. Na rynku czuć przewagę popytu nad podażą, dlatego ceny surowca szybują. Zakaz importu węgla z Rosji powoduje, że na rynku brakuje ok. 10 mln ton tego surowca. - Polska Grupa Górnicza robi co może - zapewnia w rozmowie z TOK FM Tomasz Głogowski, rzecznik spółki.
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin do którego podchodzą uczniowie. Różni się od zwykłego sprawdzianu tym, że jest ogólnokrajowy, wszyscy piszą go w tym samym czasie, a jego przebieg jest objęty procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - CKE egzamin ósmoklasisty. Żeby nie pojawić się na takim egzaminie, trzeba mieć uzasadniony powód.
Małpia ospa występuje głównie w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, jednak przypadki zakażeń potwierdzono także w Europie i USA. W Madrycie ogłoszono alert sanitarny.
Po pandemicznej przerwie świdniczanie znów wsiądą na rowery stacjonarne, staną na bieżni mechanicznej i powiosłują na ergometrze wioślarskim. Podejmą próbę pobicia swojego rekordu sprzed dwóch lat. Kilometry zamienią na złotówki, które zasilą konto fundacji wspierającej niepełnosprawne dzieci.
- Gdy miałam u siebie ukraińskich gości, nie było wymogu dotyczącego numeru PESEL. Skąd mogłam wiedzieć, że tak to zmienią? Nie jestem jasnowidzem - denerwuje się pani Ewelina z Lublina, której odmówiono wypłaty 40 zł (dziennie) za pomoc uchodźcom. MSWiA potwierdza, że zasady zmieniono i podaje, że chodziło o "zminimalizowanie ryzyka wyłudzeń świadczenia".
Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
"O tym, co wiemy i rozumiemy z wydarzeń przy naszej wschodniej granicy, decydują dziś w równym stopniu historie opowiadane przez aktywistów i samych uchodźców oraz obrazy: fotografie, nagrania, czasem rysunki. Bez obrazów nie uwierzymy, bez opowieści - nie pojmiemy sensów" - pisze reporterka Dorota Borodaj. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i OKO.press zapraszają na wystawę zdjęć Agaty Kubis oraz debatę o różnych sposobach dokumentowania prawdy.
Takie przypadki nie zdarzają się często. Na komisariat policji w Śródmieściu Gdańska zgłosił się 49-latek poszukiwany trzema listami gończymi. Oznajmił, że ma już dość ciągłego ukrywania się i chce iść do więzienia. Spędzi tam najbliższy rok.
- Jeśli czujemy, że brakuje nam sił, wynurzmy się. Nie próbujmy imponować komuś na brzegu, ryzykując swoim życiem - mówi Krzysztof Zbrojkiewicz z WOPR. W Częstochowie strzeżone kąpieliska otwierają się dopiero za miesiąc, ale niestety już teraz dochodzi do pierwszych utonięć.
Już 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy 500 plus. Aby pieniądze wciąż wpływały na konto, trzeba w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Znamy też terminy wypłat świadczenia.
Ukrainie grozi epidemia cholery. Zagrożone są niektóre ukraińskie terytoria, zwłaszcza Mariupol, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - ostrzegła szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.
Już w sierpniu rząd ma wypłacić emerytom obiecane przez premiera Morawieckiego czternaste emerytury. Paweł Borys, prezes PFR radzi seniorom, co powinni zrobić z tymi dodatkowymi środkami. Jego słowa wywołały lawinę negatywnych komentarzy
Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje w tej rozmowie, że jest katoliczką: wierzącą i praktykującą. To, że krytykuje dziś Kościół za jego zaangażowanie polityczne, chyba nie dziwi. Przyczyną tej krytyki jest bowiem opowiadanie się za jedną partią, która byłej prezydent Warszawy nie jest zbyt bliska. Zwłaszcza że Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że w dawniejszych latach udział Kościoła w życiu publicznym i politycznym miał swoje uzasadnienie.
19. edycja Millennium Docs Against Gravity jest pełna nowości. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, którego partnerem jest TikTok, w programie pojawią się także nowe sekcje oraz zostaną zorganizowane dwie retrospektywy - Susan Sontag i Billa Morrisona.
Liczba pasażerów komunikacji miejskiej w stolicy już prawie wróciła do stanu sprzed pandemii. Obecnie to 86 procent wszystkich pasażerów, którzy korzystali z autobusów, metra czy tramwajów przed marcem 2020. Czy wpływ na ten przyrost ma też inflacja i rosnące ceny paliwa?