Najnowsze artykuły

 • 'Profesorek na śmieciarce'. Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. 'Podbudowuję się'

  "Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"

  - Jeszcze zanim trafiłem do szkoły, pracowałem u stolarza, gdzie dostawałem ok. 1 tys. zł miesięcznie. Bez doświadczenia, a już więcej niż na start w szkole! Dobrze pamiętam 2007 rok i swoją pierwszą wypłatę nauczyciela - ok. 850 zł - mówi w rozmowie z tokfm.pl nauczyciel dyplomowany Adam Zin. Z czasem dorabiał też jako stróż nocny, kasjer w sieci marketów czy np. kelner. - Ostatnio podpisałem z kolei umowę o pracę jako kierowca śmieciarki - dodał.

 • Francja. Rząd zostaje. Zabrakło 9 głosów do uchwalenia wotum nieufności

  Francja. Rząd zostaje. Zabrakło 9 głosów do uchwalenia wotum nieufności

  Wniosek o wotum nieufności dla rządu Francji, złożony w Zgromadzeniu Narodowym przez centrową grupę LIOT, został w poniedziałek wieczorem odrzucony. Do przyjęcia wniosku zabrakło dziewięciu głosów. Deputowani debatowali i głosowali nad wotum nieufności w związku z reformą emerytalną, która wywołała we Francji masowe protesty.

 • Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? 'To tylko dobra wymówka'
 • 'Ropa coraz tańsza przez banki'. Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

  "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

  Co słychać na bankowych rynkach w Europie i Stanach Zjednoczonych? Rafał Hirsch niezmiennie się temu przygląda. Za nami drugi weekend, kiedy poważne problemy miał kolejny bank. Co przyniosą następne dni i czy uda się opanować ten bałagan? A także: co wynika z najnowszych danych GUS, między innymi na temat płacy minimalnej, i danych NBP odnoszących się do handlu zagranicznego? W tym odcinku także, między innymi, o wzroście cen w Polsce, o ustawie w sprawie spraw frankowych, czy też o tańszej ropie.

 • 'Margin Call': film zamiast podręczników do Business English

  "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English

  Bohaterem tego odcinka jest film, który mógłby zastąpić wszystkie książki biznesowe na świecie. Film, który przez takie tytuły jak "New Yorker" czy "The New York Times" jest nazywany najlepszym filmem fabularnym o Wall Street. "Margin Call" opowiada o "acute situation" i "considerable turmoil" z 2008 roku związanym z upadkiem banku Lehman Brothers. Z tego odcinka English Biz dowiesz się skąd pochodzi wyrażenie "Let's hear it", dlaczego czasami warto złagodzić sytuację mówiąc "a bumpy road" oraz zacząć zdanie od "Apparently". Olga wiele uwagi poświęca też przymiotnikowi "ugly", który okazuje się być niezastąpiony na spotkaniach. Na koniec przyglądamy się słynnej scenie z filmu, gdzie Jeremy Irons mówi "Music is about to stop" i jest to najlepszy komentarz, który niestety dzisiaj można powtórzyć w odniesieniu do Silicon Valley Bank i Credit Suisse.

 • 'Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk'. Ekspertka o 'wiosce putinowskiej'

  "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"

  Władimir Putin odwiedził okupowany Mariupol. - Zarówno ta wizyta, jak i odwiedziny Krymu były policzone na odbiorcę wewnętrznego i częściowo na to, żeby pokazać światu, że to "mój teren, ja na nim rządzę i możecie za mną wysyłać ile bądź nakazów aresztowania i tak się tym niespecjalnie będę przejmował" - komentowała w TOK FM Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

 • Dawid Kubacki kończy sezon. 'Nie to jest teraz najważniejsze'
 • Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
 • Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?

  Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?

  Zgodnie z prawem w każdym roku w Polsce mamy 13 ogólnopaństwowych dni wolnych od pracy. Wśród nich jest np. Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Boże Ciało czy Dzień Wszystkich Świętych. Kiedy wypadają świąteczne dni wolne w 2023 roku? I kiedy warto zaplanować wydłużenie weekendów? Podpowiadamy.

 • Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy