Tylko u nas

 • Cyfrowi magnaci idą po władzę! Nad światem

  Cyfrowi magnaci idą po władzę! Nad światem

  Największe firmy rządzące cyfrowym światem, mają coraz większą władzę polityczną. Jak działa "cybermagnat" Musk i inni, jemu podobni? Co w tej grze, może pójść nie tak? I czy to pragnienie władzy ma jeszcze jakieś granice? Posłuchaj!

 • Pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce? I ceny paliw wciąż w dół

  Pierwsze sygnały ożywienia gospodarczego w Polsce? I ceny paliw wciąż w dół

  W którym miejscu może się znaleźć próg dochodowy wakacji kredytowych 2024 roku i jakie są nowe pomysły na reformę Unii Europejskiej? Do jakiego poziomu mogą spadać ceny paliw na stacjach i jaki ma to związek z inflacją? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z gospodarką, w podcaście "Cotygodniowe podsumowanie roku"!

 • Rekrutacyjne 'phrasal verbs'. I hit sezonu - 'Zero in on'

  Rekrutacyjne "phrasal verbs". I hit sezonu - "Zero in on"

  Starasz się o lepszą pracę w międzynarodowym środowisku? Szukasz alternatyw dla oklepanych czasowników na rozmowę rekrutacyjną? Jeśli tak, posłuchaj "English Biz". Jego autorka, Olga Piertykiewicz prezentuje dziewięć czasowników złożonych, którymi można łatwo zastąpić proste słowa, tworząc profesjonalne, krótkie konstrukcje.

 • Rozpierducha. I podłość, czyli Duda - prezydent niektórych Polaków [629. Lista Przebojów TOK FM]

  Rozpierducha. I podłość, czyli Duda - prezydent niektórych Polaków [629. Lista Przebojów TOK FM]

  Kampania wyborcza nas dopadła. Co oznacza zarówno intelektualne uczty futurologiczne, których uczestnicy próbują przewidzieć wynik wyborów i konsekwencje, jakie on przyniesie z jednej strony a z drugiej: zawstydzające, żenujące lub wręcz przerażające zdania, jakie padają z ust niektórych jej bezpośrednich uczestników, będących zarazem najwyższymi urzędnikami państwowymi. I te cytaty właśnie dzisiaj w "Liście".

 • Czarny humor, czy przytulny kryminał? 'Poker Face' i 'Zbrodnie po sąsiedzku'

  Czarny humor, czy przytulny kryminał? "Poker Face" i "Zbrodnie po sąsiedzku"

  Tasiemcowe opowieści, nie tylko dla "jesieniar"! Jeśli jesteś miłośniczką, albo miłośnikiem zwariowanych, momentami nawet nieco mrocznych zagadek, koniecznie posłuchaj. Autorki podcastu tym razem omawiają dwa seriale kryminalno-komediowe w gwiazdorskich obsadach. Jakie mają spostrzeżenia? Polecają, czy nie?

 • Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera Jerzy Nemirycz

  Trójkąt polsko - ukraińsko - niderlandzki. Multikulturową układankę otwiera Jerzy Nemirycz

  W tym odcinku autorzy podcastu opowiadają o oligarchach, eksporcie zboża, Ukrainie i Rzeczpospolitej w XVI wieku. Usłyszysz o ukraińsko-polskich protagonistach nowożytnej, europejskiej myśli, o bardzo skutecznej reformie edukacji, która zakończyła się wyrugowaniem z Polski tolerancji religijnej, czy też o tym, jak Rzeczpospolita prawie została Niderlandami!

 • 'Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju'

  "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"

  Dlaczego lewica w sprawie migracji owija w bawełnę? Z jakiego powodu opozycyjny rząd, "nie będzie rządem pokoju i spokoju, raczej wielkiej rozpierduchy". Autorzy "Sabatu symetrystów" wraz ze swoją gościnią - Kają Puto z Krytyki Politycznej rozmawiają też o aferze wizowej, planowanym marszu," efekcie Giertycha" czy wypowiedzi prezydenta Ukrainy w ONZ, w kwestii zboża.

 • Prześwietlamy programy wyborcze! Jak politycy chcą urządzić technologiczną Polskę?

  Prześwietlamy programy wyborcze! Jak politycy chcą urządzić technologiczną Polskę?

  Oto pigułka wiedzy na temat planów polityków! Autorki "Techstorii Light", na półmetku kampanii wyborczej, zaglądają do programów politycznych. Sprawdzają, czy wśród różnych obietnic znalazło się miejsce na technologie, cyberbezpieczeństwo czy ważne regulacje. Która partia kładzie największy nacisk na nowe technologie? Sprawdź!

 • 'Obniżka cen prądu wstecz' i planowany wzrost płacy minimalnej. Co jest kampanią, a co nie?
 • 'That being said', czyli jak zgrabnie zacząć biznesowe zdanie?

  "That being said", czyli jak zgrabnie zacząć biznesowe zdanie?

  Z jakich sformułowań skorzystać, by na spotkaniu biznesowym po angielsku, nie zaczynać zdania od "I" ("ja"). Olga Pietrykiewicz omawia kilkanaście zwrotów, które można użyć na początku wypowiedzi, żeby brzmieć bardziej naturalnie, ale przede wszystkim profesjonalnie. Sprawdzamy też, jak zdania zaczyna Joe Biden.

 • Putin najechał na Kreml, Polska napędzana polskim słońcem [628. Lista Przebojów TOK FM]

  Putin najechał na Kreml, Polska napędzana polskim słońcem [628. Lista Przebojów TOK FM]

  Kampania wyborcza w pełnym - wydawałoby się - pędzie a niebanalnych cytatów jak na lekarstwo zaś te, które się pojawiły to raczej wpadeczki, niż perełeczki: o prawdziwych perłach nie warto nawet wspominać. Za to echa wystąpienia prezesa NBP nie milkną, jedno z nich (i tu przypomnijmy sobie o perłach) jest autorstwa prof. Joanny Tyrowicz, celnej recenzentki stand upów Adama Glapińskiego których, jak zresztą podkreśla prof. Tyrowicz, ma zwyczaj nie słuchać.

 • 'Infamia', 'Lipowo' i 'Belfer', czyli wysyp polskich seriali

  "Infamia", "Lipowo" i "Belfer", czyli wysyp polskich seriali

  Złota polska jesień obrodziła dobrymi polskimi serialami! Autorki podcastu prześwietlają trzy propozycje: "Infamię", która zdobyła już świetne recenzje na świecie i opowiada o życiu Romów, rapie i dorastaniu, "Lipowo. Zmowa milczenia", czyli kryminał nie do końca na serio i trzeci sezon "Belfra", który wraca po sześciu latach w dobrym stylu.

 • Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inni

  Wpływ Niderlandczyków na historię naszą i ukraińską. Wilhelm Hondius i inni

  Jak upamiętniano znajomych i przyjaciół 400 lat temu, skoro nie było selfie? Ile dobrego zrobił "zły" Janusz Radziwiłł? Skąd się wzięły lewackie teorie postkolonialne w opisie historii Rzeczpospolitej, skoro jeszcze ich wtedy nie wymyślono? Oto ciąg dalszy opowieści o historycznych związkach Niderlandów z Rzeczpospolitą.

 • PiS ciuła sondażowe punkciki. Została wyprowadzona przysłowiowa koza. Jest lepiej niż na początku roku
 • Jeszcze miesiąc do wyborów, a to już najdroższa kampania w social mediach? I kto sypie pieniędzmi najczęściej

TOK FM PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy

Tematy