Tylko u nas

 • PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie 'game over' dla opozycji

  PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji

  W najnowszym "Sabacie Symetrystów" między innymi: o PiSowskim elektoracie, z którym regularnie rozmawia nasz dzisiejszy gość, o sensie "300 plus dla sołtysów", o łagodnej (dla PiS-u) zimie i arogancji liberalnych elit, które nie rozumieją jak szkodliwa to postawa. O przedwyborczej retoryce z kasą z UE i liberalnych meltdownach. W Sabacie po raz pierwszy gości Grzegorz Wysocki - dziennikarz portalu gazeta.pl.

 • Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce

  Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce

  Miesiączka, okres, menstruacja, podpaski, tampony, to wciąż słowa tabu, wypowiadane szeptem albo omijane. W niektórych rodzinach nadal funkcjonuje przesąd, że w czasie menstruacji nie wolno piec ciasta. To ludowe wierzenia z czasów, kiedy brak wiedzy medycznej nadawał nieznanym zjawiskom magiczne moce. Organizacje i fundacje, mówiące głośno o ubóstwie menstruacyjnym, zauważają, że w publicznych miejscach dostępne są papier toaletowy i mydło, ale podpaski już nie - mimo, że potrzebuje ich mniej więcej połowa społeczeństwa. Dlaczego mamy dziś problem z mówieniem o menstruacji i edukacji, i jakie problemy wywołuje brak dostępu do środków menstruacyjnych w funkcjonowaniu dziewcząt i kobiet - o tym, między innymi opowiadają Olga Jabłońska i Joanna Maliszewska - Mazek z Kulczyk Foundation.

 • Konflikt cypryjski. Nowy podcast 'Niebezpieczne związki'

  Konflikt cypryjski. Nowy podcast "Niebezpieczne związki"

  Trudne relacje między dwoma krajami, narodami czy społecznościami, czyli "Niebezpieczne związki" - to temat i tytuł najnowszej propozycji platformy podcastowej TOK FM. Autor, Thomas Orchowski sięga do genezy konkretnego konfliktu, opisuje jego przebieg i aktualny stan, analizuje też w rozmowie z ekspertem możliwe scenariusze na przyszłość. W pierwszym odcinku wraz z dziennikarką Agnieszką Rakoczy omawia konflikt cypryjski.

 • Czy 'Emigracja XD' jest przereklamowana?

  Czy "Emigracja XD" jest przereklamowana?

  "Emigracja XD" to opowieść o Malcolmie, chłopaku z małego miasteczka, który w poszukiwaniu pracy i pieniędzy przenosi się do Londynu. Serial na podstawie powieści Malcolma X pod tym samym tytułem zbiera entuzjastyczne recenzje. Czy słusznie? Dyskutują Zuzanna Piechowicz i Anna Piekutowska.

 • PiS na banowanym TikToku. Zbiera tam tylko hejt? 'Dzieje się dokładnie to, o co PiS-owi chodziło'
 • Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania

  Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania

  Dwie osoby o różnych charakterach, pochodzące z rożnych domów nie będą jednomyślne w każdej kwestii związanej z rodzicielstwem. Ponadto, z punktu widzenia rozwoju dziecka, dobrze jeśli widzi ono różnice w metodach wychowawczych rodziców. Co jednak, kiedy ich postawy różnią się tak bardzo, że dochodzi na tym tle do częstych napięć i trudnych sytuacji? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" opowiada Paula Niedźwiecka - pedagożka, terapeutka z pracowni Rodzicielstwo.

 • 'Ropa coraz tańsza przez banki'. Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

  "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele

  Co słychać na bankowych rynkach w Europie i Stanach Zjednoczonych? Rafał Hirsch niezmiennie się temu przygląda. Za nami drugi weekend, kiedy poważne problemy miał kolejny bank. Co przyniosą następne dni i czy uda się opanować ten bałagan? A także: co wynika z najnowszych danych GUS, między innymi na temat płacy minimalnej, i danych NBP odnoszących się do handlu zagranicznego? W tym odcinku także, między innymi, o wzroście cen w Polsce, o ustawie w sprawie spraw frankowych, czy też o tańszej ropie.

 • 'Margin Call': film zamiast podręczników do Business English

  "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English

  Bohaterem tego odcinka jest film, który mógłby zastąpić wszystkie książki biznesowe na świecie. Film, który przez takie tytuły jak "New Yorker" czy "The New York Times" jest nazywany najlepszym filmem fabularnym o Wall Street. "Margin Call" opowiada o "acute situation" i "considerable turmoil" z 2008 roku związanym z upadkiem banku Lehman Brothers. Z tego odcinka English Biz dowiesz się skąd pochodzi wyrażenie "Let's hear it", dlaczego czasami warto złagodzić sytuację mówiąc "a bumpy road" oraz zacząć zdanie od "Apparently". Olga wiele uwagi poświęca też przymiotnikowi "ugly", który okazuje się być niezastąpiony na spotkaniach. Na koniec przyglądamy się słynnej scenie z filmu, gdzie Jeremy Irons mówi "Music is about to stop" i jest to najlepszy komentarz, który niestety dzisiaj można powtórzyć w odniesieniu do Silicon Valley Bank i Credit Suisse.

 • Kloss, czyli Brunner. I kto jest nieukiem [602. Lista Przebojów TOK FM]

  Kloss, czyli Brunner. I kto jest nieukiem [602. Lista Przebojów TOK FM]

  Po ostatniej, ciężkiej gatunkowo Liście Przebojów dzisiaj będzie nieco lżej. Już sam fakt, że pojawia się Maria Kurowska zapowiada niezłą zabawę, do tego gorzki w swej wymowie dowcip w wykonaniu Waldemara Pawlaka oraz premier, używający nie istniejącego cytatu z serialu sprzed ponad pół wieku, a to i tak nie wszystko - naprawdę jest dziś czego posłuchać.

 • Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

  Hetmanat, arystokracja, mezalianse. I awanturnicze wyprawy bohaterów: od Brazylii po Koreę Północną

  W tym odcinku "Babla" omawiamy zawiłe i skomplikowane próby wybicia się Ukrainy na niepodległość 100 lat temu. Objawiamy piekło genealogów: Żydzi zostają Kozakami, Poleszucy Ukraińcami, a hugenoci prawosławnymi. Dowiesz się też, albo przypomnisz sobie, czym był hetmanat i jak bardzo wpłynął na ukraińską tożsamość. A także skąd wzięło się powiedzenie, że kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk...synem...

 • 'Czy Jan Paweł II wygrał już wybory dla PiS-u?' Oraz kto i dlaczego milczy o wyroku na Justynę Wydrzyńską

  "Czy Jan Paweł II wygrał już wybory dla PiS-u?" Oraz kto i dlaczego milczy o wyroku na Justynę Wydrzyńską

  Wyrok dla proaborcyjnej aktywistki, przedwyborcze objazdy Tuska oraz Kaczyńskiego z Morawieckim po kraju i wojna kulturowa o Jana Pawła II - to najważniejsze tematy najnowszego odcinka Sabatu Symetrystów. Grzegorz Sroczyński i Galopujący Major wraz z Adrianą Rozwadowską zastanawiają się, dlaczego wyrok na Justynę Wydrzyńską za pomoc przy aborcji nie znalazł się na czołówkach gazet. Analizują, dlaczego gawędziarstwo Tuska nie działa a gawędziarstwo Kaczyńskiego chyba wręcz przeciwnie. Zastanawiają się też, czy "PiS załatwił opozycję (...) papieżem", czy też raczej temat ten ucichnie w ciągu dwóch tygodni.

 • 'Toksyczna teściowa', 'maminsynek', 'córeczka tatusia'. Wyjaśniamy, jak zburzyć stereotypy

  "Toksyczna teściowa", "maminsynek", "córeczka tatusia". Wyjaśniamy, jak zburzyć stereotypy

  Relacje z teściową wcale nie muszą wyglądać tak, jak w żartach o teściowych. Jeśli zbliżają się do tych stereotypowych, warto chociażby jasno wyznaczyć granice. Utrudniać może to schemat "synka mamusi", zależnego od matki, czy "córeczki tatusia" wpatrzonej w idealnego w jej oczach ojca. Jak budować zdrowe relacje z teściową i teściem? O tym opowiada Magdalena Chorzewska, psycholożka i psychoterapeutka.

 • 'The Last of Us': za mało grzybów w tym barszczu? Recenzja pełna spoilerów

  "The Last of Us": za mało grzybów w tym barszczu? Recenzja pełna spoilerów

  Ostatni odcinek "The Last of Us" można już obejrzeć na HBO Max. Czy to pierwsza udana ekranizacja gry? Czy to serial tylko dla fanów produkcji o zombie? Czy odcinek o miłości dwóch mężczyzn był potrzebny i zasadnie wzbudził kontrowersje? Czy Pedro Pascal i Bella Ramsey zostali dobrze obsadzeni? Recenzja pełna spoilerów. Dyskutują Anna Piekutowska, Zuzanna Piechowicz i Piotr Kubica, współautor podcastu filmowego - Projekcje w TOK FM

 • Twitter od środka. Byli pracownicy o kulisach rządów Muska

  Twitter od środka. Byli pracownicy o kulisach rządów Muska

  Co dokładnie dzieje się w siedzibie głównej Twittera? Czym jest "inner circle"- wewnętrzny krąg, jak wygląda szukanie oszczędności w nieoczywistych miejscach w wydaniu Elona... Między innymi o tym autorkom podcastu opowiedzieli niedawno zwolnieni pracownicy firmy. Wspólnie z nimi przyjrzycie się bliżej, jakie efekty mają działania Muska.

 • 'Jesteśmy świadkami powrotu taty do rodziny'. Psychoterapeuta o współczesnym ojcostwie

TOK FM PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy