Tylko u nas

 • Prognoza pogody dla Układu Słonecznego - próżnia czesana wiatrem

  Prognoza pogody dla Układu Słonecznego - próżnia czesana wiatrem

  Załamanie pogody kosmicznej może być groźne dla astronautów, a dla sieci energetycznych na Ziemi - katastrofalne. Zamiast zastanawiać się nad tym, co się stanie, gdy słoneczko nasze zgaśnie, powinniśmy szykować się na wypadek, gdyby zanadto się uaktywniło.

 • 'Obajtek orżnął nas na grubą kasę'. I śmierć ośmiornicy [593. Lista Przebojów TOK FM]

  "Obajtek orżnął nas na grubą kasę". I śmierć ośmiornicy [593. Lista Przebojów TOK FM]

  Były prezes NIK, dziś senator niezrzeszony miał chyba wyjątkowy dzień, czego dowiodło wyjątkowe flow, jakim popisał się na finał swojej rozmowy w poranku radia TOK FM - ale i temat był gorący, bo Orlen, Obajtek i cała ta granda nie schodzą z czołówek portali, także, na domiar złego, ale to już później, za sprawą niejakiej pani Goss. Pani minister o inicjałach Marilyn Monroe popisuje się tymczasem swą zawstydzającą polszczyzną (zgodnie z obietnicą pomieszczam transkrypcję), zaś w studiu przedpołudnia Gościni uspokaja Prowadzącą, że jest sprawiedliwość na świecie: przynajmniej w świecie ośmiornic, w którym, zanim nieuchronna śmierć dopadnie Mamę Ośmiornicę umiera Tata Ośmiornica.

 • Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Supraśl, Podlasie. I obmierzły Bogu Kościół rzymskokatolicki

  Pisemne ataki na "obmierzłą Bogu, pogańską łacinę" (czyli na Kazania Piotra Skargi), pierwsze wydanie Podróży Guliwera, najwcześniejszy zabytek wczesnego piśmiennictwa słowiańskiego i najdawniejszy zbiór ukraińskiego i białoruskiego zapisu nutowego pieśni cerkiewnych. A to wszystko w. Supraślu.

 • 'Jest partia, która realizuje lewicowy program. Nazywa się PiS' O co Sroczyński i Major kłócą się z Wosiem
 • 'Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie.' O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

  "Być rodzicem to mieć cały czas kogoś w głowie." O wypaleniu rodzicielskim i jego skutkach

  Bycie rodzicem to wyzwanie, nawet w dzisiejszych czasach, gdy do dyspozycji mamy całą masę gadżetów ułatwiających opiekę nad dziećmi. Zmęczenie fizyczne i psychiczne to stan, który zna każdy opiekun. Jednak kiedy stres związany z rodzicielstwem jest zbyt intensywny i długotrwały, może dojść do wypalenia. O tym, czym jest to zjawisko, kto jest na nie szczególnie narażony i jak się przed nich chronić, w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie?" mówi Anita Janeczek - Romanowska psycholożka, psychoterapeutka związana z ośrodkiem "Bliskie miejsce".

 • Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

  Rynek czeka na obniżki stóp procentowych, bo inflacja zdaje się rosnąć wolniej niż się obawiano

  Chiny z powodu polityki "zero COVID" zamroziły gospodarkę tak bardzo, że teraz nie mają problemu inflacji. Pytanie, czy skoro właśnie postanowiły ją rozmrażać, nastąpi oczekiwane ożywienie. W Polsce problem inflacji oczywiście jest, nadal bardzo duży, ale są symptomy, że jednak nie tak wielki, jak najczarniejsze prognozy. O tym m.in. jest najnowszy odcinek ekonomicznego podcastu tokfm.pl "Cotygodniowe podsumowanie roku".

 • Biznesowe hity - bez tych słówek ani rusz w 2023

  Biznesowe hity - bez tych słówek ani rusz w 2023

  It's a tenable argument that English Biz is the best! Jeśli chcecie wiedzieć, co Olga ma na myśli, to koniecznie posłuchajcie pierwszego odcinka English Biz w 2023 roku. Przed Wami wyjątkowo praktyczne, w rozmowach biznesowych i nie tylko słówka, które będą bardzo przydatne w nadchodzących miesiącach. Naturalne, ale profesjonalne zwroty i zaskakujące przymiotniki, wracające po kilku latach do łask.

 • Wróbel: 'Nie mogę mieć wyłącznie zalet'. [592. Lista Przebojów TOK FM]

  Wróbel: "Nie mogę mieć wyłącznie zalet". [592. Lista Przebojów TOK FM]

  Mamy już nowy rok, jest też nowa, premierowa Lista Przebojów TOK FM, po dwóch tygodniach od poprzedniej takiej, bo w przeddzień Sylwestra prezentowałem podsumowanie roku 2022 w "Liście" i premier nie było. A dzisiaj są, występują m.in. prowadzący TOK FM, czyli Jan Wróbel, Agata Szczęśniak i Jakub Janiszewski.

 • Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli co nam dał a co zabrał 2022. Coroczne podsumowanie roku
 • Nie ulegasz teoriom spiskowym? A może tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy? Stawiszyński w Panoptykonie 4.0

  Nie ulegasz teoriom spiskowym? A może tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy? Stawiszyński w Panoptykonie 4.0

  Hasło "teoria spiskowa" od kilkudziesięciu lat robi zawrotną karierę. Kto naprawdę rządzi światem? Czy byliśmy okłamywani w szkołach tylko po to, by nie wydały się sekrety małej grupy najpotężniejszych ludzi? Czy wszyscy z nas to ludzie, a może niektórzy są zmiennokształtnymi jaszczurami? W niektórych sytuacjach z daleka czujemy, że to zbyt nieprawdopodobne, by mogło być prawdziwe. Jednak rozpoznanie teorii spiskowej nie zawsze jest tak proste.

 • Pierwsza gwiazdka to Jowisz. Ale czy astronauci w ogóle obchodzą Boże Narodzenie?
 • 'Niech pan się zamknie!' I Kaja Głodek [591. Lista Przebojów TOK FM]

  "Niech pan się zamknie!" I Kaja Głodek [591. Lista Przebojów TOK FM]

  To nagranie trzymałem specjalnie na aktualną okazję. Życzenia świąteczne od prezesa Adama Glapińskiego, który ujawnił publicznie swój sposób na dobrą miłość jeśli nie mamy obok kogoś odpowiednio atrakcyjnego i godnego zaufania to "listowe" złoto, choć tzw. rynki od prezesa NBP oczekują prawdopodobnie zgoła innego rodzaju refleksji. Ale ten cytat jest w najnowszym wydaniu Listy Przebojów TOK FM tylko wisienką na torcie, powracamy bowiem w Liście ponadto między innymi do zawsze spektakularnych przykładów kindersztuby polityków oraz wielkiej pochwały nieprzedłużenia męki piłkarzy z Czesiem.

 • Ziobro: gagatek, który wlazł prezesowi na głowę. [590. Lista Przebojów TOK FM]

  Ziobro: gagatek, który wlazł prezesowi na głowę. [590. Lista Przebojów TOK FM]

  Jarosław Kaczyński, rozliczany dyscyplinarnie, nieco swoje stand-upy ograniczył, będąc chyba pod wrażeniem kabaretu monodramatycznego Adama Glapińskiego. Na estradę wchodzą zatem posłowie, oraz wicemarszałkini Sejmu, która nie chce chyba, by wszyscy kiwający głowami z niedowierzaniem robili to jedynie w reakcji na wyczyny pani Reasumpcji czy też występy wicemarszałka Terleckiego. Wisienką na torcie wydaje się być strażnik kindersztuby, który zapomina zasad, których przestrzegania uczy innych.

 • Wielki kontratak prawosławia

  Wielki kontratak prawosławia

  Jesteśmy nadal w Wilnie w którym reprezentanci różnych wyznań sięgają po czyjeś ikony, czyjeś zwłoki, w końcu nawet czyjeś biografie. W tym odcinku również pojawi się spolszczony Turek, post - Polak i niemiecki luteranin budujący prawosławną cerkiew. Dowiemy się też, że za 12 groszy możemy wziąć w leasing konia, przynajmniej tak chciał Stanisław August.

 • Śmierć prezydenta. Dlaczego zginął Gabriel Narutowicz i co z tego dla nas dzisiaj wynika

  Śmierć prezydenta. Dlaczego zginął Gabriel Narutowicz i co z tego dla nas dzisiaj wynika

  100 lat temu zamordowano pierwszego polskiego prezydenta, wybranego przez Zgromadzenie Narodowe ledwie tydzień wcześniej. Sprawca tej zbrodni przyznał, że początkowo planował zamach na życie Józefa Piłsudskiego. Zaraz po oddaniu strzałów poddał się, pozwolił zatrzymać, został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano. Te fakty historyczne są powszechnie znane. Autorzy podcastu "Pierwszy. Prezydent Gabriel Narutowicz" próbują jednak przybliżyć tło: atmosferę polityczną i społeczną, której zamach na prezydenta stał się, jak się wydaje, odzwierciedleniem. Zadają też pytanie: czy umiemy wyciągnąć wnioski z, tak niedawnej w sumie przecież, historii.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy