Tylko u nas

 • "Krowa Kamińskiego" (albo klacz): "To jak z filmów o Boracie, ale ci partacze są naprawdę groźni"

  "Krowa Kamińskiego" (albo klacz): "To jak z filmów o Boracie, ale ci partacze są naprawdę groźni"

  "Idzie sobie strażnik graniczny po lesie i znajduje kartę do telefonu, na której są zdjęcia obrazujące wszystkie antyarabskie fobie." "Dziwię się Mariuszowi Kamińskiemu, który kiedyś walczył o wolność i w związku z tym znał przecież metody robienia fałszywek przez PRLowskie służby" "A ja się nie dziwię, przecież ten człowiek był sądzony za fabrykowanie dowodów": tak mniej więcej komentujemy w dzisiejszym "Sabacie" wiadomą konferencję prasową ministrów "ze zdjęciami", ale rozmawiamy też między innymi o powrocie komunizmu, obserwowanym właśnie w... Niemczech: mieszkańcy Berlina poparli odbieranie prywatnej własności. Zapraszamy do podcastu. Możecie też do nas pisać: sabat@tok.fm

 • COVID rozłazi się po światowej gospodarce: kryzys energetyczny i paliwowy nakręca inflację. Będzie 7 procent?

  COVID rozłazi się po światowej gospodarce: kryzys energetyczny i paliwowy nakręca inflację. Będzie 7 procent?

  Wydawałoby się to nie do pomyślenia: w Wielkiej Brytanii masowo brakuje ropy naftowej, to zjawisko obserwować można na połowie stacji benzynowych. Problem wynika z COVIDu i Brexitu, ale nie ogranicza się wyłącznie do Wysp. Bo wysokie ceny ropy i braki energii elektrycznej dotykają także mieszkańców Unii Europejskiej czy Chin. To musi rodzić pytania o wzrost inflacji a także - w którą stronę ten kryzys będzie podążał. Na te tematy dużo dziś w rankingu Hirscha, ale oczywiście - nie tylko.

 • "Zadbali, by ten dzban się nie potłukł". I drewno jak pszenica [533. Lista Przebojów TOK FM]

  "Zadbali, by ten dzban się nie potłukł". I drewno jak pszenica [533. Lista Przebojów TOK FM]

  Zaczynamy od Tuska i kończymy Tuskiem, w pewnym sensie. Ale w środku jest jeszcze ciekawiej: posłanka Solidarnej Polski próbuje przejąć pałeczkę od Marka Suskiego w walce o tytuł Ekologicznej Krynicy Mądrości niebanalnym skeczem o drewnie i pszenicy. Pewien trójmiejski mecenas udowadnia z kolei, że warto nadążać za zmieniającym się z biegiem lat językiem zwłaszcza, kiedy fechtuje się słowem. Jest też megafon i francuski socjolog.

 • Asterix i Obelix w podcaście "Babel". Bo Polska to celtycka potęga przemysłowa starożytności. Plus łowcy głów
 • "11 września stałam się obywatelką tego miasta, choć mieszkałam w nim od 14 lat". Małgorzata Zawadka, korespondentka z Nowego Jorku [WTC. Rykoszet]

  "11 września stałam się obywatelką tego miasta, choć mieszkałam w nim od 14 lat". Małgorzata Zawadka, korespondentka z Nowego Jorku [WTC. Rykoszet]

  "Ten 11 września uświadomił mi, jak ja kocham to miasto" - opowiada Małgorzata Zawadka, 20 lat temu korespondentka tygodnika "Newsweek" w Nowym Jorku, która w 2001 roku przekazywała relacje z nowojorskiego dramatu wielu polskim mediom. Podkreśla, że chciałaby, aby śmierć ludzi, którzy wówczas zginęli nie poszła na marne. Zastanawia się jednak, czy rzeczywiście tak się stało.

 • Trzy gorące nowości. Nowe sezony Sex Education, The Morning Show i Lucyfer. Która to seksualny Hogwart?

  Trzy gorące nowości. Nowe sezony Sex Education, The Morning Show i Lucyfer. Która to seksualny Hogwart?

  Przyglądamy się kontynuacjom hitowych seriali. Jak radzi sobie Jemmima Kirke jako kobieca wersja ministra Czarnka w Sex Education? I czy szkoła w Moordale to seksualny Hogwart? Czy Jennifer Aniston potrafi zagrać inną postać niż Rachel Green jak od niej wymagamy w The Morning Show? Czy finał Lucyfera zadowoli wiernych fanów i fanki serialu? Dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

 • Po co jest szkoła? Lockdown przyniósł odpowiedzi na to pytanie. Stare i nowe

  Po co jest szkoła? Lockdown przyniósł odpowiedzi na to pytanie. Stare i nowe

  Prawie cały świat zamykał w ubiegłym roku szkoły: w maju ubiegłego roku szkoły czynne były w zaledwie 10 krajach naszego globu. A zatem rządy równie masowo decydowały się na zamknięcie szkół, jak masowo dziś uczniowie ponoszą tego konsekwencje: edukacyjne i zdrowotne, i chodzi zarówno o zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

 • Trauma i pandemia. Dimitrova i Stawiszyński o "strachu ucieleśnionym"

  Trauma i pandemia. Dimitrova i Stawiszyński o "strachu ucieleśnionym"

  W najnowszej odsłonie "Naszych wewnętrznych konfliktów" rozmawiamy o koncepcji traumy Bessela Van Der Kolka, autora m.in. znakomitej książki "Strach ucieleśniony", która na listy bestsellerów triumfalnie wróciła. w epoce pandemii. Van Der Kolk pogłębia nasze rozumienie psychologicznego cierpienia, ale sugeruje także, żeby w definiowaniu poszczególnych doświadczeń jako traumatyczne zachować stosowne proporcje. Piszcie do nas: naszewewnetrznekonflikty@gmail.com

 • "Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze". Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze". Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Doszliśmy do punktu, w którym to, co wydawało się wywalczone i oczywiste, zostało zniszczone. Do tego stopnia, że znowu musimy wychodzić na ulice. Myślałam, że nasze dzieci tego unikną." - mówi w tej rozmowie dr Anna Materska - Sosnowska, z którą próbujemy naszkicować, na jakim etapie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i jak wiele dobrego udało się osiągnąć w wyniku osobistego i społecznego buntu, który jest sprzeciwem wobec niedemokratycznych działań obecnej władzy politycznej w Polsce.

 • O wódeczce, urodzinach, Konstytucji. I o teatrzyku konfliktu politycznego

  O wódeczce, urodzinach, Konstytucji. I o teatrzyku konfliktu politycznego

  Jeśli możesz pić z kimś wódkę, to możesz też ustalić z nim jak ma wyglądać jedna z najważniejszych ustaw - mówi w tej rozmowie Major. Nasz gość, Adrian Zandberg, podkreśla, że o istotnych sprawach stara się rozmawiać z każdym, skupiając się na problemie do rozwiązania a nie na politycznym pochodzeniu rozmówcy i nie jest mu do tego potrzebna wódeczka.

Serwis informacyjny

Tematy