Tylko u nas

 • Polityczny handel z Kościołem: odkrywamy cennik. Za co 'fantem' był zakaz aborcji? Spowiedź Danuty Waniek

  Polityczny handel z Kościołem: odkrywamy cennik. Za co "fantem" był zakaz aborcji? Spowiedź Danuty Waniek

  Aleksander Kwaśniewski zbliżył się do Papieża, w efekcie ten poparł wejście Polski do UE. Leszek Miller, z polskimi biskupami, uprawiał tymczasem handel polityczny. Nie wszystkie "fanty" w tym cenniku zostały ujawnione, ale odkrywamy je krok po kroku w tej rozmowie. Kwaśniewski podpisał też konkordat, umowę międzynarodową, której Polska nie powinna była podpisywać w tym kształcie - mówi Danuta Waniek, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta rozmowa jest pełna gorzkich wniosków, bo Danuta Waniek przyznaje, że obrona praw kobiet, w tym walka z zakazem aborcji, przywiodły ją do polityki. Bilans sukcesów po ponad 30 latach korzystny raczej nie jest.

 • KE 'klepnęła' Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Ale to wcale nie znaczy, że te miliardy euro naprawdę do Polski popłyną

  KE "klepnęła" Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Ale to wcale nie znaczy, że te miliardy euro naprawdę do Polski popłyną

  W czwartek, 2 czerwca 2022 przyjechać ma do Warszawy przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Tymczasem Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Postanowiłem przypomnieć, jakie w tej sprawie KE stawiała polskim władzom warunki oraz pokusić się o wnioski: czy te warunki wypełniliśmy, czy praworządność powraca czyli: jakie są szanse, że do Polski popłyną pieniądze z KPO? Bo to, że popłyną, wcale nie jest tak oczywiste, jak chcieliby to przedstawiać rządzący. Wręcz przeciwnie.

 • Epoka perwersji. Leder, Dimitrova i Stawiszyński o współczesności

  Epoka perwersji. Leder, Dimitrova i Stawiszyński o współczesności

  W najnowszym odcinku "Naszych wewnętrznych konfliktów" gości prof. Andrzej Leder, filozof i psychoterapeuta związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, autor m.in. książek "Prześniona rewolucja" i "Rysa na tafli". Tematem naszej rozmowy jest natomiast. perwersja. Leder stawia tezę, że o ile wiek XIX był wiekiem histerii, a wiek XX narcyzmu, o tyle współcześnie - na poziomie głębokich rejestrów kultury - dominuje właśnie perwersja. Czym jest to zaburzenie i na jakich mechanizmach się opiera? Jak perwersyjność przejawia się w kulturze i życiu codziennym? I co z tym wszystkim ma wspólnego Donald Trump? Oto niektóre pytania, z którymi mierzymy się w tym odcinku. Piszcie do nas: naszewewnetrznekonflikty@gmail.com

 • Orgie zakupowe Mariusza Błaszczaka. 'Wojna może być tematem kampanii wyborczej'

  Orgie zakupowe Mariusza Błaszczaka. "Wojna może być tematem kampanii wyborczej"

  Nasz dzisiejszy gość, ekspert w sprawach wojennych, nie pozostawia wątpliwości: głośne porażki rosyjskiej armii nie spowodują, że zostanie ona "uśpiona" na wiele lat. Ponieważ wojna to splot sukcesów i porażek, nie możemy, jako mieszkańcy Polski, być spokojni: rosyjska armia będzie zdolna do walki mimo wielu porażek na ukraińskim froncie.

 • Znany i nie przez wszystkich lubiany. Elon Musk - geniusz, hochsztapler czy troll? [TECHSTORIE]

  Znany i nie przez wszystkich lubiany. Elon Musk - geniusz, hochsztapler czy troll? [TECHSTORIE]

  O Musku powiedziano już wiele. Pracuje 80 godzin tygodniowo, założył albo kupił 10 spółek, z których większość odniosła sukces, od kilku miesięcy jest też najbogatszym człowiekiem świata. Część osób upatruje w nim świętego, dzięki któremu ludzkość, zniszczywszy Ziemię, będzie w stanie przenieść się na inną planetę. A zanim to się stanie, to Musk odegra jeszcze jedną rolę - obrońcy prawdziwej wolności słowa przed destrukcyjną polityczną poprawnością.

 • Same dobre wiadomości. No, prawie. Ale humory nam nie dopisują

  Same dobre wiadomości. No, prawie. Ale humory nam nie dopisują

  Złoty odrobił powojenne straty, lokaty cieszą się powodzeniem, są dobre wiadomości z rynku pracy, nawet giełdy idą w górę - ale konsumenci nie mają dobrego zdania o stanie finansów publicznych w Polsce. Może to jednak ostrzegawcza lampka adresowana głównie do polityków? Tak czy inaczej: podobnie silnie jak dziś optymizmem w rankingu Hirscha nie powiewało od dawna.

 • Odessa: najbardziej multikulturowe miasto w Europie

  Odessa: najbardziej multikulturowe miasto w Europie

  Agentka carskiej policji uwodzi polskiego poetę romantycznego, bolszewicy na najsłynniejszych filmowych schodach biegną wprost na... zatwardziałego konserwatystę, a wszystko to w najbardziej multi-kulti mieście w Europie, czyli w Odessie. Tam poszukując i znajdując polskie wątki jedziemy w dzisiejszym podkaście Babel, czyli Rzeczpospolita Multi-Kulti.

 • Oddaj hajs, Norwegu. A ty, pasażerze, cierp [563. Lista Przebojów TOK FM]

  Oddaj hajs, Norwegu. A ty, pasażerze, cierp [563. Lista Przebojów TOK FM]

  W nowych autobusach elektrycznych w Łodzi nie ma ładowarek do telefonów. Nie, nie dlatego, że ktoś zapomniał ich zamówić. Przeciwnie: to raczej z oczekującymi, że w autobusach będą ładowarki jest coś nie tak. I nie jest to tłumaczenie sklepowej, pani w barze mlecznym czy kierownika szatni w filmie Barei z lat 70-tych ubiegłego wieku, a "przemyślenia" prezesa łódzkiego MPK Zbigniewa Papierskiego, nagrane w roku 2022. Zamieszczamy je w najnowszej Liście Przebojów obok "przemyśleń" Mateusza Morawieckiego o norweskich marżach na paliwa.

 • Witajcie z powrotem w Hawkins. Nowy sezon Stranger Things [bez spojlerów]

  Witajcie z powrotem w Hawkins. Nowy sezon Stranger Things [bez spojlerów]

  Wraca ulubiony nostalgiczny serial Netflixa. W podcaście przedpremierowym nie zdradzamy fabuły, ale przypominamy co działo się w poprzednich sezonach i rozmawiamy o ulubionych bohaterach i bohaterkach. Dlaczego ST4 to nie jest serial dla dzieci, na co wydano 30 mln dolarów w każdym odcinku i czy bracia Duffer zdołali utrzymać równy, wysoki poziom? Słuchaj a potem możesz też napisać: seriale@tok.fm

 • Jak politycy PO pielgrzymowali do Papieża. A potem ci z PiS-u też. Spowiedź ks. Kazimierza Sowy

  Jak politycy PO pielgrzymowali do Papieża. A potem ci z PiS-u też. Spowiedź ks. Kazimierza Sowy

  "Według części prawicy jestem czarną owcą i wrzodem na zdrowym ciele polskiego Kościoła katolickiego" - śmieje się w tej rozmowie ksiądz Kazimierz Sowa. Z podobnym uśmiechem wyznaje, że uważa Ryszarda Terleckiego za ojca chrzestnego jego dziennikarstwa, bo to właśnie dzisiejszy PiS-owski wicemarszałek Sejmu podpisywał ks. Sowie pierwszą legitymację dziennikarską. W tej rozmowie pojawia się więcej opowieści, niekoniecznie związanych już bezpośrednio z osobą mojego rozmówcy - choć nie ukrywa on, że był co najmniej naocznym obserwatorem wielu wydarzeń w polskim życiu politycznym.

 • 'Co z Ciebie wyrośnie?' - nowy podcast od TOK FM dla rodziców, nie tylko na Dzień Matki
 • Jest jak chciał Kaczyński. Polki za aborcją wyjeżdżają za granicę. Ukrainki też uciekają z Polski

  Jest jak chciał Kaczyński. Polki za aborcją wyjeżdżają za granicę. Ukrainki też uciekają z Polski

  Atmosfera antyaborcyjnej, rządowej nagonki wpływa jednak coraz bardziej na zdrowie kobiet w ciąży w Polsce. Są przypadki kiedy lekarze, unikając podejrzeń o przerwanie ciąży, "odpuszczają" sobie interwencje, które mogłyby takie podejrzenia wywołać, w niektórych miejscach tego typu decyzje przypominały wręcz tortury. Trzeba zatem czekać na postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i uznanie, że państwo polskie systemowo łamie prawa kobiet, prawa człowieka i orzeknie wysokie kary finansowe. Choć mimo, że kara za funkcjonowanie bezprawnej Izby Dyscyplinarnej przekroczyła już miliard złotych nacisk opinii publicznej na rządzących nie działa.

 • Inflacja rośnie, a neoliberalni ekonomiści nadal nie łączą kropek. Albo udają

  Inflacja rośnie, a neoliberalni ekonomiści nadal nie łączą kropek. Albo udają

  "Za to, co mówi Balcerowicz, należałoby mu odebrać tytuł naukowy" - grzmi nasz gość. Sroczyński broni jednak prof. Balcerowicza bo uważa, że działa on w obronie własnej i trzeba zrozumieć, że autor terapii szokowej sprzed ponad 30 lat broni po prostu w zaparte swojego życiorysu. Co innego inni ekonomiści, także utytułowani, którzy chodzą po mediach i "opowiadają brednie takie, jak przysłowiowy wujek Henio, który pijany przy świątecznym stole zaczyna opowiadać, że kobitki to zawsze...coś tam".

 • Co jest gorsze: inflacja czy recesja? A stopy w Europie dopiero pójdą w górę

  Co jest gorsze: inflacja czy recesja? A stopy w Europie dopiero pójdą w górę

  Pytania o inflację mają co najmniej kilka odmian: bo inaczej trzeba patrzeć na inflację w Polsce, w dużym stopniu rozkręcaną zresztą przez rząd a czym innym na przykład - to, jak radzą sobie z nią, czy też będą radzić na przykład kraje europejskie. W tle cały czas mamy poważny problem z gospodarką, jaki mają Chiny i coraz więcej dowodów na marginalizację gospodarki rosyjskiej. O tych rzeczach dziś w podcaście, ale oczywiście - nie tylko o nich.

 • Cel, pal! W walce o przetrwanie ludzkości nie ma pardonu dla wrogich planetoid [USŁUGI KOSMICZNE DLA LUDNOŚCI]

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy