Tylko u nas

 • Trzy gorące nowości. Nowe sezony Sex Education, The Morning Show i Lucyfer. Która to seksualny Hogwart?

  Trzy gorące nowości. Nowe sezony Sex Education, The Morning Show i Lucyfer. Która to seksualny Hogwart?

  Przyglądamy się kontynuacjom hitowych seriali. Jak radzi sobie Jemmima Kirke jako kobieca wersja ministra Czarnka w Sex Education? I czy szkoła w Moordale to seksualny Hogwart? Czy Jennifer Aniston potrafi zagrać inną postać niż Rachel Green jak od niej wymagamy w The Morning Show? Czy finał Lucyfera zadowoli wiernych fanów i fanki serialu? Dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

 • Po co jest szkoła? Lockdown przyniósł odpowiedzi na to pytanie. Stare i nowe

  Po co jest szkoła? Lockdown przyniósł odpowiedzi na to pytanie. Stare i nowe

  Prawie cały świat zamykał w ubiegłym roku szkoły: w maju ubiegłego roku szkoły czynne były w zaledwie 10 krajach naszego globu. A zatem rządy równie masowo decydowały się na zamknięcie szkół, jak masowo dziś uczniowie ponoszą tego konsekwencje: edukacyjne i zdrowotne, i chodzi zarówno o zdrowie psychiczne jak i fizyczne.

 • Trauma i pandemia. Dimitrova i Stawiszyński o "strachu ucieleśnionym"

  Trauma i pandemia. Dimitrova i Stawiszyński o "strachu ucieleśnionym"

  W najnowszej odsłonie "Naszych wewnętrznych konfliktów" rozmawiamy o koncepcji traumy Bessela Van Der Kolka, autora m.in. znakomitej książki "Strach ucieleśniony", która na listy bestsellerów triumfalnie wróciła. w epoce pandemii. Van Der Kolk pogłębia nasze rozumienie psychologicznego cierpienia, ale sugeruje także, żeby w definiowaniu poszczególnych doświadczeń jako traumatyczne zachować stosowne proporcje. Piszcie do nas: naszewewnetrznekonflikty@gmail.com

 • "Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze". Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Z Warszawki wszystko wydaje się łatwiejsze". Jak przezwyciężyć podziały, cynicznie budowane przez polityków

  "Doszliśmy do punktu, w którym to, co wydawało się wywalczone i oczywiste, zostało zniszczone. Do tego stopnia, że znowu musimy wychodzić na ulice. Myślałam, że nasze dzieci tego unikną." - mówi w tej rozmowie dr Anna Materska - Sosnowska, z którą próbujemy naszkicować, na jakim etapie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i jak wiele dobrego udało się osiągnąć w wyniku osobistego i społecznego buntu, który jest sprzeciwem wobec niedemokratycznych działań obecnej władzy politycznej w Polsce.

 • O wódeczce, urodzinach, Konstytucji. I o teatrzyku konfliktu politycznego

  O wódeczce, urodzinach, Konstytucji. I o teatrzyku konfliktu politycznego

  Jeśli możesz pić z kimś wódkę, to możesz też ustalić z nim jak ma wyglądać jedna z najważniejszych ustaw - mówi w tej rozmowie Major. Nasz gość, Adrian Zandberg, podkreśla, że o istotnych sprawach stara się rozmawiać z każdym, skupiając się na problemie do rozwiązania a nie na politycznym pochodzeniu rozmówcy i nie jest mu do tego potrzebna wódeczka.

 • Prognozy dla świata bledną, Evergrande tonie a blackout się zbliża
 • "Co za nuda" na Emmy, a w podcaście awantura! Specjalny odcinek o nagrodach dla seriali [SZKODA CZASU NA ZŁE SERIALE]
 • Prestidigitator, czyli jak Marek Suski uratował klimat nie wstając nawet z fotela. [532. Lista Przebojów TOK FM]

  Prestidigitator, czyli jak Marek Suski uratował klimat nie wstając nawet z fotela. [532. Lista Przebojów TOK FM]

  Marek Suski uratował klimat. I zrobił to nawet bez pomocy Jacka Sasina, a przynajmniej o udziale drugiej z najjaśniejszych gwiazd obecnego rządu nie wspomina ani słowem. Zarazem zrobił to nie wstając z fotela, czym zawstydza z pewnością tysiące naukowców z całego świata. Ciekawe, czy odniósłby podobny sukces w sprawie, o której z goryczą mówi Kuba Janiszewski. I czy udzielił mu się w podobnej skali dar przekonywania, niczym profesora Zybertowicza w rozmowie z Janem Wróblem.

 • Sarmaci - nasi starożytni przodkowie. Nasi, bo to przodkowie Słowian

  Sarmaci - nasi starożytni przodkowie. Nasi, bo to przodkowie Słowian

  W najnowszym wydaniu podcastu "Babel" przyglądamy się naszym przodkom - starożytnym Sarmatom. Szokowali Greków i Rzymian faktem, że... ich kobiety brały udział w wyprawach zbrojnych. W dzisiejszym odcinku pojawią się również: Alain Delon, Król Artur oraz smoki. Słuchajcie, i piszcie do nas: babel@tok.fm

 • "Traumę nisko latających samolotów mam do dzisiaj" Ale Magdalena po zamachach nie wyprowadziła się z Manhattanu [WTC. Rykoszet]

  "Traumę nisko latających samolotów mam do dzisiaj" Ale Magdalena po zamachach nie wyprowadziła się z Manhattanu [WTC. Rykoszet]

  "Tego dnia rano jadłam kanapkę, bo wybierałam się na uczelnię. Nagle usłyszałam warkot samolotu. To było dziwne. Pamiętam, że przeklęłam: ..., zdecydowanie za nisko." - wspomina na początku tej rozmowy Magdalena Meissner, artystka multimedialna, która wówczas, 11 września 2001, mieszkała na nowojorskim Manhattanie. A potem wspomina każdą kolejną minutę i godzinę, kiedy zaczęła do niej docierać prawda, że jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie zostało skutecznie zaatakowane niczym podczas wojny.

 • Seriale o związkach. Tych prawdziwych, nie z komedii romantycznych

  Seriale o związkach. Tych prawdziwych, nie z komedii romantycznych

  Prawie 40 lat po premierze filmu Ingmara Bergmana Hagai Levi, twórca m.in. "Terapii" i "The Affair" opowiada historię pary ze "Scen z życia małżeńskiego". I to w wersji serialowej. Jak mu to wyszło? Czy warto zobaczyć ten serial? Jakie inne seriale pokazują prawdziwie to, co dzieje się między dwojgiem ludzi? O tym wszystkim dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

 • Stres a syndrom wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać, że możemy mieć problem

  Stres a syndrom wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać, że możemy mieć problem

  Stres jest zjawiskiem naturalnym, wręcz w życiu niezbędnym. Ale oczywiście: jego nadmiar szkodzi, ważne jest też, jak reagujemy na stres. Prawda jest też bowiem i taka, że stres odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju syndromu wypalenia zawodowego. To jednak dwa różne zjawiska, i o obu w tym podcaście rozmawiamy: po pierwsze, jak radzimy sobie ze stresem i po drugie: jak przeciwdziałać rozwijaniu się syndromu wypalenia zawodowego a wcześniej - jak rozpoznać pierwsze jego symptomy.

 • "Ucieczka od bezradności" - Dimitrova i Stawiszyński o wielkich nieobecnych współczesnej kultury

  "Ucieczka od bezradności" - Dimitrova i Stawiszyński o wielkich nieobecnych współczesnej kultury

  W najnowszej odsłonie "Naszych wewnętrznych konfliktów" Cveta Dimitrova pyta Tomasza Stawiszyńskiego o jego najnowszą książkę "Ucieczka od bezradności", która ukazała się dzisiaj nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Czym jest bezradność, w jaki sposób kultura i my sami możemy stać się dla siebie represyjnymi dyktatorami, dlaczego potrzeba nam więcej przestrzeni i języka, żeby mówić o śmierci i stracie, a także co jest szkodliwego w nadziei - o tym wszystkim (i nie tylko) można posłuchać w tym odcinku. Piszcie do nas: naszewewnetrznekonflikty@gmail.com

 • Szykany, represje, nękanie, odsuwanie. Sędzia Piotr Gąciarek o swojej historii i rządach PiSu w wymiarze sprawiedliwości
 • Dominika Wielowieyska u Symetrystów: pokłócili się, czy piją sobie z dzióbków?

  Dominika Wielowieyska u Symetrystów: pokłócili się, czy piją sobie z dzióbków?

  Kiedy twoi czytelnicy piszą ci, że jesteś idiotą? To pytanie rozpoczynające dyskusję o nienawiści i chamstwie w internecie - ale też psychofanach, psychoantyfanach i botach, generujących internetowe komentarze. Wątków tej rozmowy jest więcej, m.in. powrót Tuska oraz wybory prezydenckie, w których wystawiono Trzaskowskiego z obawy, że z Dudą wygra Hołownia.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy