Tylko u nas

 • Borelioza i 'leczenie', które szkodzi. 'Podziemie' - nowy serial dokumentalny TOK FM

  Borelioza i "leczenie", które szkodzi. "Podziemie" - nowy serial dokumentalny TOK FM

  Mają swoich lekarzy, swoich diagnostów i swoje "leki". W podziemiu stworzyli alternatywny system opieki zdrowotnej. Przekonują pacjentów, że ci cierpią na boreliozę, którą tylko tu da się zdiagnozować i leczyć. Chorzy całymi latami zażywają masę antybiotyków, niszcząc sobie zdrowie i wydając ogromne pieniądze. Boreliozowe podziemie wciągnęło już tysiące osób, a instytucje państwa milczą od lat. Ten świat opisuje nowy serial dokumentalny "Podziemie".

 • Zakopane: mieszkańcy kontra deweloperzy. 'Weszli lokalnej władzy na głowę'

  Zakopane: mieszkańcy kontra deweloperzy. "Weszli lokalnej władzy na głowę"

  Zdarzają się "cuda nad urną", są też jednak "cuda nad mapą nieruchomości" czy też może nad działką. Są w Zakopanem działki, na których budować apartamentowców nie można i, położone tuż obok działki, na których taka zyskowna inwestycja dostała zielone światło. Kto je dał? Właściwie - nie wiadomo. Dlaczego? Można się jedynie domyślać. Czy można coś z tym zrobić? Wygląda na to, że nie można. Ale w sumie - dlaczego nie można? Wszystkie te pytania zadaje Andrzej Andrysiak w kolejnym odcinku podcastu "Mała władza".

 • Sugestie i prapraprawnuki [618. Lista Przebojów TOK FM]

  Sugestie i prapraprawnuki [618. Lista Przebojów TOK FM]

  Kto może być gwiazdą tego wydania "Listy"? Może premier Mateusz Morawiecki, który nieco pogubił się w swoich wywodach o sugestiach? Czy też - Janusz Kowalski, który z trybuny sejmowej plenarnego posiedzenia postanowił w ramach wniosku formalnego oddać hołd piłkarzowi Błaszczykowskiemu? A może prapraprawnuk Aleksandra Fredry? Sam/a możesz zadecydować.

 • Audiobook na wakacje. 'Żadnych bogów, żadnych panów' do słuchania w prezencie dla subskrybentów TOK FM Premium

  Audiobook na wakacje. "Żadnych bogów, żadnych panów" do słuchania w prezencie dla subskrybentów TOK FM Premium

  W Chicago tuż przed erą prohibicji podziemiem rządzą Polacy. Młody sierżant Teodor Rucki rozpoczyna karierę w policji i staje przed nie lada wyzwaniem: w okolicy grasuje seryjny zabójca, nazwany przez prasę Diabłem z Michałowa. A może to jednak tylko gra pozorów? W kryminale "Żadnych bogów, żadnych panów" Grzegorza Dziedzica znajdziemy klimat "Dawno temu w Ameryce" czy "Peaky Blinders". Książkę w wersji do słuchania mamy w prezencie dla subskrybentów i subskrybentek TOK FM Premium.

 • Kampania wyborcza: tanio nie będzie. 'Robienie tego, o czym tu mówimy, może być karalne'

  Kampania wyborcza: tanio nie będzie. "Robienie tego, o czym tu mówimy, może być karalne"

  To kluczowe, by każdy kandydat w wyborach miał równe szanse, prawda? Ma to gwarantować limit wydatków na kampanię, który określa maksymalną kwotę, jaką może wydać na ulotki, reklamy, billboardy czy spotkania wyborcze kandydat czy komitet. Chodzi o to, by bogatsi, bardziej wpływowi kandydaci nie mogli, wydając krocie na kampanię, "zagłuszyć" tych mniej zamożnych. Taki limit wyliczany jest przed każdymi wyborami. Ale - czy działa? To właśnie sprawdzamy w 5. odcinku podcastu Andrzeja Andrysiaka "Mała władza".

 • Zdziwienie Polską. I długie nogi kłamstwa [617. Lista Przebojów TOK FM]

  Zdziwienie Polską. I długie nogi kłamstwa [617. Lista Przebojów TOK FM]

  Memem tygodnia, nawet bez żadnego napisu, jest zdjęcie, które zamieszczamy powyżej. Ale perełek audio także nie brakuje, w rolach głównych: kłamstwo i premier Mateusz Morawiecki. Styl, w jakim nie odpowiedział reporterowi TOK FM na pytanie trochę - wydawałoby się - premierowi nie przystoi ale, jak podkreślają komentatorzy, Polska jest krajem zdziwień do tego stopnia, że powoli właściwie nic nas już nie dziwi. To bardzo gorzka konstatacja.

 • Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

  Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

  Dlaczego w sierpniu 2002 roku papież nie mógł być obdarowywany chlebem, czego panicznie się obawiano? Czego jeszcze, oprócz spacerów z długim parasolem i sprzedaży kebabów, zakazywano w czasie pielgrzymki? Z jakiego powodu Jerzy Urban został skazany na 20 tysięcy złotych grzywny? Usłyszysz też o feministkach sprzeciwiających się prawu antyaborcyjnemu, czy o skandalu wokół abpa Juliusza Paetza. To nie wszystko, posłuchaj!

 • 'Ta rekrutacja była ustawiona' - protestowała. Więc też dostała pracę. Samorząd - praca dla 'swoich'? [Mała Władza, odc. 4]

  "Ta rekrutacja była ustawiona" - protestowała. Więc też dostała pracę. Samorząd - praca dla "swoich"? [Mała Władza, odc. 4]

  Urzędy, szkoły, szpitale, domy kultury, spółki miejskie - to setki, a nawet tysiące miejsc pracy w samorządzie. Jeśli to ty decydujesz, kto taką pracę dostanie a kto nie - masz faktyczną władzę w mieście. Pracę daje się "swoim" albo też dając pracę czyni się ludzi "swoimi" - zależnymi od siebie, wdzięcznymi wyborcami, którzy popierają swego dobrodzieja. Najczęściej wraz z całymi rodzinami. Praca jest więc w samorządzie najważniejszym narzędziem uprawiania polityki: sprawowania i utrzymywania władzy. W tym odcinku Andrzej Andrysiak sprawdza, czy to mit, czy prawda. A jeśli jednak prawda, to: jak to działa.

 • Czy Klaudia Jachira i Lista Przebojów skłoniły Prezesa do powrotu do rządu? [616. Lista Przebojów TOK FM]

  Czy Klaudia Jachira i Lista Przebojów skłoniły Prezesa do powrotu do rządu? [616. Lista Przebojów TOK FM]

  Ciąg wydarzeń właściwie nie powinien pozostawiać wątpliwości. Podczas jednego posiedzenia Sejmu pani Reasumpcja upomina posłankę Klaudię Jachirę, by nie tytułowała Jarosława Kaczyńskiego "szeregowym posłem". Jachira jednak z tej praktyki nie rezygnuje, co przedstawiamy w Liście Przebojów sprzed tygodnia. Nie spodziewamy się że tego samego dnia, niedługo po emisji "Listy", w piątek wieczorem, Jachira wygłosi w Sejmie specjalne oświadczenie, po którym Prezes Polski postanowi wejść do rządu.

 • Chiny - prawdziwa rewolucja w sztucznej inteligencji dzieje się tu? Sprawdzamy

  Chiny - prawdziwa rewolucja w sztucznej inteligencji dzieje się tu? Sprawdzamy

  Co dzieje się z inwestycjami i innowacjami wokół AI w Państwie Środka? Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska zajęły się tym tematem nie bez przyczyny. Chiny zapowiedziały, że do 2030 roku chcą zostać światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Czy są to tylko szumne zapowiedzi, czy faktyczne możliwości? I czym jest "efekt sputnika" a także "efekt Alpha Go"?

 • Satanic panic na Śląsku

  Satanic panic na Śląsku

  Tym razem wyjątkowo poważna historia. Autorzy podcastu sprawdzają, jak dziennikarze opisywali głośne morderstwo dwóch młodych osób w Rudzie Śląskiej, przypominające zbrodnie powiązane z okultyzmem. Do tragedii doszło w 1999 roku. Sprawa ta łączyła się z szerszym zjawiskiem zwanym "satanic panic". Kto i jak ją komentował? Jakie emocje temu towarzyszyły? Szczegóły w podcaście.

 • Czy warto mówić do dziecka po angielsku? Q&A - czyli pytasz, anglistka odpowiada

  Czy warto mówić do dziecka po angielsku? Q&A - czyli pytasz, anglistka odpowiada

  W ostatnim przed wakacjami odcinku, Olga Pietrykiewicz odpowiada na Wasze pytania. Dlaczego nie przepada za serialem "Friends", które seriale są lepsze do nauki angielskiego, które magazyny warte uwagi, a także, czy warto mówić do dzieci po angielsku, czym się różni estoński system edukacji od "szkoły Czarnka", i o co chodzi z nauką angielskiego przez Tour de France i Lance'a Armstronga?

 • 'Bałam się o swoje życie'. Kto wysyłał SMSy z groźbami? Aktywiści na celowniku władzy

  "Bałam się o swoje życie". Kto wysyłał SMSy z groźbami? Aktywiści na celowniku władzy

  Ta sprawa ma wątek kryminalny. Zakończyła się wyrokami skazującymi. Skazany został m.in. burmistrz, dzisiaj już były, bo w efekcie stracił stanowisko. Nie przyznaje się do winy, uważa się za ofiarę politycznej nagonki. Ale sądy w obu instancjach uznały go winnym nakłaniania do wysyłania wulgarnych SMSów z groźbami pod adresem lokalnych aktywistów.

 • Bon-moty i bełkoty [615. Lista Przebojów TOK FM]

  Bon-moty i bełkoty [615. Lista Przebojów TOK FM]

  Żartował pan premier dużo w mijającym tygodniu, wyzłośliwiał się również. Ale i kilka razy przegiął. Tych "przeginek" do Listy nie proponujemy bo, skoro pan premier nie chce, ktoś o kulturę polityczną i kulturę słowa dbać musi. Do tego zestawu bon-motów dochodzi też porcja bełkotu, ale na szczęście: nie tylko.

 • 'Spodziewajcie się takiego pałowania, jakiego jeszcze tu nie było' - Symetryści o nadchodzącej kampanii wyborczej

TOK FM PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy

Tematy