Tylko u nas

 • Pierwszy. 100 lat temu pierwszym prezydentem RP wybrany został Gabriel Narutowicz

  Pierwszy. 100 lat temu pierwszym prezydentem RP wybrany został Gabriel Narutowicz

  Sto lat temu Zgromadzenie Narodowe wybrało pierwszego w historii Prezydenta Rzeczypospolitej. Miał być ważnym symbolem odradzającej się Polski. Te dni miały być także świętem demokracji, w tym duchu o wyborze prezydenta wypowiadał się Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski, opowiadając się za politycznym kompromisem. Prezydent Narutowicz chciał łączyć obywateli Polski. ale jego wybór podsycił emocje tych, którzy stawiali na podziały. Po kilku dniach prezydent Narutowicz został zamordowany. Tę historię wszyscy znamy, po stu latach warto jednak ponownie się nad nią pochylić by przypomnieć, jakie w czasie pomiędzy I a II wojną światową, panowały w Polsce, Europie i na świecie nastroje. I zastanowić się, jakie wnioski płyną z ówczesnych wydarzeń dla nas, dzisiaj. Jakich błędów z przeszłości mamy szansę nie powtórzyć.

 • Jacek Kurski w Banku Światowym to nie mem [SABAT SYMETRYSTÓW]

  Jacek Kurski w Banku Światowym to nie mem [SABAT SYMETRYSTÓW]

  30 baniek (sorry, milionów złotych) dla piłkarzy a przepalanie państwowych pieniędzy na imprezy sportowe za "duże bańki", czyli miliardy. Kanclerz Scholtz z założonymi rękami i nowe stanowisko Jacka Kurskiego - to tylko niektóre tematy dzisiejszego "Sabatu symetrystów". Plus: na jakim tle albo w jakim towarzystwie czyj symetryzm błyszczy, a czyj blednie?

 • Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

  Jak sprawić, by święta nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z prezentami, słodyczami i stresem dorosłych?

  Choć o Świętach często mówi się, jako o ciepłych chwilach w otoczeniu bliskich, w wielu domach jest to czas intensywnych przygotowań, stresu i napięć. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz próbuje "odzyskać" Święta. Jej rozmówczynią i przewodniczką po patentach na nieco spokojniejszy grudniowy czas jest Bożena Kowalkowska - dziennikarka, producentka, autorka książek "Odzyskać czas", "Poza czasem" i "W swoim czasie".

 • Kryzysowe paradoksy, mundialowe straty i embargo

  Kryzysowe paradoksy, mundialowe straty i embargo

  Kryzys wojenny i inflacja przynoszą paradoksalne efekty: np. wielki zysk kopalń węgla kamiennego oraz rekordowe pokrycie wydatków w ZUS z bieżących składek - mówi o tym w podcaście TOK FM Rafał Hirsch. W "Cotygodniowym podsumowaniu roku" ciekawostek jest więcej. Najlepiej wysłuchać go zatem jak zwykle w całości.

 • Z jakich podcastów, oprócz 'English Biz', możesz świetnie uczyć się angielskiego

  Z jakich podcastów, oprócz "English Biz", możesz świetnie uczyć się angielskiego

  Przegląd Prasy dzisiaj zamienia się w Przegląd Podcastów. Oczywiście: dobranych tak, żeby nie tylko fajnie się słuchało. Olga opowiada o najlepszych ("the most appealing") podcastach do nauki języka angielskiego, o swojej miłości do Freakonomics Radio i o tym na jakie słowa najlepiej zwracać uwagę przy nauce angielskiego z podcastów angielskich.

 • Jeszcze więcej sztucznej inteligencji i nacisk na bezpieczeństwo w sieci. Trendy cyfryzacji na 2023 rok

  Jeszcze więcej sztucznej inteligencji i nacisk na bezpieczeństwo w sieci. Trendy cyfryzacji na 2023 rok

  Nowoczesna technologia coraz bardziej zmienia sposób życia i pracy ludzi. Rozwijają się zarówno potrzeby i oczekiwania użytkowników, jak również dostępne możliwości. Procesy związane z cyfryzacją nabrały istotnego przyspieszenia w pandemii COVID-19 i nic nie wskazuje na to, by miały się zatrzymać. Eksperci technologiczni twierdzą, że rok 2023 będzie kolejnym rokiem rozwoju transformacji cyfrowej i technologii biznesowej - w zakresie narzędzi oraz kolejnych sektorów dostosowujących się do zmian na rynku. Jakie trendy będą dominować?

 • Jakub Janiszewski i Martyna Osiecka z nominacją do nagrody Grand Press 2022 w kategorii 'Publicystyka'
 • 'Na orbicie jesteśmy rodziną'. Astronauta o szkoleniu, Rosjanach i betonie

  "Na orbicie jesteśmy rodziną". Astronauta o szkoleniu, Rosjanach i betonie

  Matthias Maurer, astronauta z Niemiec, niedawno wrócił z kosmosu. Był na orbicie razem z Rosjanami, gdy zaczęła się inwazja na Ukrainę. Ominęła go rekrutacja do europejskiego korpusu astronautów, bo w tym czasie mieszał beton w nieważkości i unikał odłamków powstałych w wyniku testu broni antysatelitarnej. O wszystkim opowiada w TOK FM.

 • Kołtun, ruski agent, skandal, upojenie władzą i purystka. A co mówi Žižek? [588. Lista Przebojów TOK FM]

  Kołtun, ruski agent, skandal, upojenie władzą i purystka. A co mówi Žižek? [588. Lista Przebojów TOK FM]

  W najnowszym wydaniu Listy ani słowa nie wypowiada Jarosław Kaczyński, co w ciągu wielu minionych tygodni nie miało miejsca. Ale padający w jednej z propozycji okrzyk "skandal!" nie dotyczy tego faktu a zachowań, które pani Reasumpcja oceniła, jak to ma w zwyczaju, jako brak kultury politycznej, czy coś w tym rodzaju. Nie po raz pierwszy zadaję zatem retoryczne pytanie - dlaczego ta właśnie pani uzurpuje sobie prawo, by z takich rzeczy rozliczać innych? W tej liście o polityce mówi się więcej, ale nie wyłącznie. O czym jeszcze? Najlepiej, po prostu, posłuchać. Propozycji albo wręcz całej Listy Przebojów TOK FM.

 • Wilno. Polacy, a na pewno katolicy, okazują się być tylko tłem. Plus Jozafat Kuncewicz i Melecjusz Smotrycki
 • Jedni w PiSie upajają się na wesoło, inni na smutno. Upojenie władzą, takie czy inne, wkurza wyborców

  Jedni w PiSie upajają się na wesoło, inni na smutno. Upojenie władzą, takie czy inne, wkurza wyborców

  "Upojenie władzą przypominać może upojenie alkoholowe" - podkreśla w Sabacie Symetrystów socjolog, prof. Jarosław Flis. "I tak jak w przypadku tego alkoholowego, upojenie władzą może oznaczać dla upojonego, że im gorzej sobie radzi, tym bardziej jest przekonany, że radzi sobie coraz lepiej. I to ludzi denerwuje" - dodawał socjolog. Z prof. Flisem rozmawiamy nie tylko o upojeniu władzą ale też o "polskich" zachowaniach francuskich prezesów, spadającej inflacji i przykrywaniu prawdziwych problemów awanturami.

 • Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

  Smog znów straszy. Czy musimy zamknąć dzieci w domu?

  O smogu w ostatnich latach mówi się bardzo dużo. Do tego, że istnieje, nie trzeba nikogo przekonywać - w sezonie grzewczym można go nie tylko poczuć, a nawet zobaczyć. W grupie osób szczególnie narażonych na negatywne skutki pyłów zawieszonych w powietrzu znajdują są dzieci. Czy to oznacza, że jesienią i zimą powinniśmy zapomnieć o jakichkolwiek aktywnościach na zewnątrz i zamknąć dzieciaki w domach? O to w najnowszym odcinku podcastu "Co z ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz zapytała Wojciecha Feleszkę - dra hab. nauk medycznych, pediatrę, immunologa, pulmonologa.

 • Które ceny rosną już teraz, żeby nie podskoczyć pod sufit w styczniu? A które... spadają

  Które ceny rosną już teraz, żeby nie podskoczyć pod sufit w styczniu? A które... spadają

  Inflacja powoli wyhamowuje, co oznacza niestety tylko tyle, że przestaje rosnąć - niestety, wysoka inflacja pozostanie z nami przez jeszcze długi czas. Nie brakuje osób, które już wypatrują spadających cen, choć chyba nie stanowią one jeszcze większości: warto przyjrzeć się uważniej, jak dziś wyglądają nasze oczekiwania inflacyjne. W najnowszym odcinku rankingu Hirscha inflacja jest jednak wprawdzie ważnym, ale oczywiście - niejedynym tematem, warto posłuchać całości.

 • Język typowy dla brytyjskiego korpo. Czyli 'The Crown' [ENGLISH SERIES]

  Język typowy dla brytyjskiego korpo. Czyli "The Crown" [ENGLISH SERIES]

  "To set up task forces", "a big shake-up", "to rock the boat..." - może się wydawać, że te wyrażenia idealnie pasują do nowej książki Michaela Lewisa (tego od "The Big Short" i "Moneyball"). Jednak nic bardziej mylnego! Wyrażenia te zostały użyte w najnowszym 5. sezonie legendarnego już serialu "The Crown."

 • Ukraińcy mogą się zapędzić na Kreml. I bania, bania, bania oraz dziwnie jak w banku [587. Lista Przebojów TOK FM]

  Ukraińcy mogą się zapędzić na Kreml. I bania, bania, bania oraz dziwnie jak w banku [587. Lista Przebojów TOK FM]

  Bardzo różnorodna jest dziś "Lista" i choć wątków politycznych nie brakuje, to nie dominują. Przynajmniej nie liczbowo, bo czasowo to chyba wciąż tak. Ale jest wesoło: żarcik Prezesa, rządy w NBP prezesa Glapińskiego, które wyglądają jak kiepski żart, złośliwy żart o sytuacji na linii Rosja - Ukraina, żart o tekstach naukowych i chyba nie do końca żart pod kryptonimem "bania".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy