Tylko u nas

 • 'Współpraca z całą pewnością powinna być lepsza'. Jakiej polityki zdrowotnej potrzebuje Unia Europejska?

  "Współpraca z całą pewnością powinna być lepsza". Jakiej polityki zdrowotnej potrzebuje Unia Europejska?

  - Pandemia pokazała, że obszar zdrowia może być tym, gdzie w sposób szczególny widać premię za współpracę - mówił europoseł Adam Jarubas. - Kiedy pojawi się następna pandemia? Nie wiadomo. Wiadomo, że pojawi się na pewno - podała z kolei prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dlatego goście kolejnej Debaty Europejskiej w TOK FM zastanawiali się, jakiej polityki zdrowotnej potrzebuje Unia Europejska.

 • 'Wybitny' daję, Panie Januszu, na kredyt' I lingwistyka feminatywistyczna [562. Lista Przebojów TOK FM]

  "Wybitny" daję, Panie Januszu, na kredyt" I lingwistyka feminatywistyczna [562. Lista Przebojów TOK FM]

  Jakaś lajtowa tym razem ta "Lista". Nie ma ciężkich słów, chyba że za takie uznamy postulat, by skończyć z władzą starców, wygłaszany przez mężczyznę stosunkowo młodego, na pewno: gniewnego. To jednak retoryka polityczna, dla niektórych z Was pewnie nie najciekawsza, jako alternatywę mamy więc lingwistykę feminatywistyczną. Niewymyślone z kolei awantury mają być zachętą do odwiedzenia festiwalu filmowego: tym sposobem zagaiłem o 3 propozycjach, ale premier jest znacznie więcej.

 • Budziak, czyli jak to Polska przez blisko 100 lat leżała nad Morzem Czarnym

  Budziak, czyli jak to Polska przez blisko 100 lat leżała nad Morzem Czarnym

  Gdzie dokładnie był nasz Wieszcz, kiedy "wpłynął na suchego przestwór oceanu?" Jak doszło do tego, że przez prawie 100 lat formalnie Polska leżała nad brzegiem Morza Czarnego? Komu obiecaliśmy, że nie utniemy mu głowy i dlaczego złamaliśmy tę obietnicę? Kim był prawosławny Turek piszący alfabetem łacińskim? Kto "nie zaznał miękkiej pościeli?" Odpowiedzi na powyższe pytania w odcinku podkastu Babel, czyli Rzeczpospolita Multi - Kulti, w którym odwiedzimy Budziak, jedną z najbardziej wieloetnicznych krain w Europie. Piszcie: babel@tok.fm

 • Kobiece sztuczki: nowy sezon Hacks, finał Grace i Frankie i inne komedie

  Kobiece sztuczki: nowy sezon Hacks, finał Grace i Frankie i inne komedie

  Serialowe kobiece duety: Hacks, Grace i Frankie, Working Moms, Wspaniała pani Maisel, Killing Eve, Już nie żyjesz. I jeszcze jeden duet, serialowo-podcastowy: Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz, zapraszamy do słuchania. I do oglądania oczywiście. Oraz pisania: seriale@tok.fm

 • 'Orwell po polsku' czy wyczekiwane przez obywateli narzędzie? Zintegrowana Platforma Analityczna
 • 'Nie rozczaruje się Kościołem, kto ma osobistą więź z Chrystusem'. Spowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz

  "Nie rozczaruje się Kościołem, kto ma osobistą więź z Chrystusem". Spowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz

  Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje w tej rozmowie, że jest katoliczką: wierzącą i praktykującą. To, że krytykuje dziś Kościół za jego zaangażowanie polityczne, chyba nie dziwi. Przyczyną tej krytyki jest bowiem opowiadanie się za jedną partią, która byłej prezydent Warszawy nie jest zbyt bliska. Zwłaszcza że Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że w dawniejszych latach udział Kościoła w życiu publicznym i politycznym miał swoje uzasadnienie.

 • Prowadzą firmy, a cały dom wciąż na ich głowie. Kobiety w biznesie nie mają łatwo

  Prowadzą firmy, a cały dom wciąż na ich głowie. Kobiety w biznesie nie mają łatwo

  Dlaczego kobiety coraz częściej decydują się na zakładanie własnych firm? Wyobrażenie o tym, że działalność gospodarcza pozowli na większą elastyczność w dysponowaniu woim czasem i łączenie pracy z domem, bywa złudne. Jednak mimo trudów, jakie niesie ze sobą własny biznes, warto podążać za marzeniami i realizować pomysły na swoją karierę zawodową.

 • Czego nie powiedzieliśmy w tym odcinku? Dimitrova i Stawiszyński o FOMO

  Czego nie powiedzieliśmy w tym odcinku? Dimitrova i Stawiszyński o FOMO

  W najnowszej odsłonie "Naszych wewnętrznych konfliktów" rozmawiamy o FOMO, czyli Fear of Missing Out, lęku przed tym, że coś nas ominie, że coś przegapimy. Zastanawiamy się nad tym czy mamy do czynienia z realnym zjawiskiem czy też raczej z kreacją medialną. Niezależnie jednak od tego - w ogromnej popularności jaką zyskała ta kategoria z pewnością odzywa się jakaś charakterystyczna dla współczesnej kultury jakość. Czy jest nią fantazja o braku ograniczeń, a zarazem niezgoda na stratę?

 • Dyskryminujesz, często niechcący. Jak to dostrzec, jak zmienić? Nie tylko u siebie

  Dyskryminujesz, często niechcący. Jak to dostrzec, jak zmienić? Nie tylko u siebie

  Do tej rozmowy zaprosiłam Karolinę Kędziorę - osobę, która zmienia świat. Jest ona prawniczką, która pro bono prowadzi mnóstwo spraw dotyczących dyskryminacji. Pani mecenas potwierdza moje obawy, że wraz z wojną na Ukrainie i falą wojennych uchodźców rozpoczęła się już właściwie fala nowych rodzajów dyskryminacji: w pracy czy w szkole, często także dyskryminacji krzyżowej, ze względu na pochodzenie a zarazem ze względu na płeć.

 • 'Jak nie będzie Glapińskiego to nie będzie inflacji'? Opozycjo, naprawdę?

  "Jak nie będzie Glapińskiego to nie będzie inflacji"? Opozycjo, naprawdę?

  Na kogo najsilniej działa rosnąca inflacja a komu najbardziej szkodzi? Można podejrzewać, że najbardziej szkodzi wyborcom PiSu - ale partia rządząca ma niezachwianą pozycję w sondażach. No, może z wyjątkiem takich, w których przewiduje się absurdalny poziom wyborczej frekwencji i promuje się wspólną listę opozycji - trudno jednak te liczby traktować poważnie. A zatem: jak mówić o inflacji, by przekuć to w wyborczy sukces? A gdyby tak spróbować mówić uczciwie?

 • Widzisz wroga? Zgłoś go w rządowej aplikacji. Ukraińskie e-państwo, czyli patrzcie i uczcie się [TECHSTORIE]
 • Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Siła perswazji. Czego wystraszyły się banki

  Płace realnie przestały w Polsce rosnąć, to kolejny dotkliwy skutek szalejącej inflacji. Dlatego warto pomyśleć o dobrej lokacie kapitału - ale czy potrafimy odróżnić tę naprawdę zyskowną od bezpiecznej? Na pewno coraz bardziej niebezpieczne wydaje się posiadanie bitcoinów - pytanie, czy jesteśmy w przededniu kolejnego krachu finansowego? O tych, między innymi, sprawach, mówię dziś w moim cotygodniowym rankingu.

 • Glapa to klapa, Terlecki hunwejbinem a Żakowski: 'daliście się wpuścić w maliny' [561. Lista Przebojów TOK FM]

  Glapa to klapa, Terlecki hunwejbinem a Żakowski: "daliście się wpuścić w maliny" [561. Lista Przebojów TOK FM]

  W najnowszej Liście Przebojów nie brakuje mocnych a czasami też ciężkich słów, choć nadal jest dynamiczna i, momentami, skrzy się również dowcipem. Mamy też, jako grono autorów Listy nadzieję, że pozostanie po niej w naszej pamięci wniosek, że zanim skomentujemy jakiś np. tekst warto się z nim po prostu zapoznać. Dzisiejsze czasy bowiem uczą, że bez docierania do źródeł narażamy się na rażenie fake newsem.

 • Początki kolei w Ukrainie. I zameczek w Oczakowie, o który (nie wiadomo dlaczego) wszyscy się bili

  Początki kolei w Ukrainie. I zameczek w Oczakowie, o który (nie wiadomo dlaczego) wszyscy się bili

  W dzisiejszym odcinku podcastu Babel, Selim II zwany Pijakiem słysząc o polskim magnacie, który wypędził dominikanów ze swoich włości zakrzyknie: "Dobry Piast, bo. kalwin!" Tym raze w naszych opowieściach zmierzamy do obwodów: odeskiego i mikołajowskiego. Obok wspomnianych w tytule początków kolei w Ukrainie i zameczku w Oczakowie opowiemy też historię generała, który został dyrektorem teatru, wspomnimy też (ponownie) niejakiego Kotowskiego. Tego samego, który napadał i rabował, a wolnych chwilach grał w filmach. Oczywiście - do czasu. Piszcie: babel@tok.fm

 • Czy Michael Peterson zabił swoją żonę? Colin Firth w roli słynnego pisarza w nowym serialu HBO Max

  Czy Michael Peterson zabił swoją żonę? Colin Firth w roli słynnego pisarza w nowym serialu HBO Max

  "Schody" to nowy serial HBO Max, w którym twórcy wracają do głośnej historii śmierci Kathleen Peterson, żony pisarza Michaela Peteresona. To własnie Petereson znalazł swoją żonę martwą u podnóża schodów w ich domu. Przynajmniej tak twierdzi, bo prokuratura uważa, że to on jest winien śmierci Kathleen. Czy warto obejrzeć ten serial? I czym ta produkcja różni się od innych seriali z gatunku true crime? Dyskutują Anna Piekutowska i Zuzanna Piechowicz.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy