Tylko u nas

 • Korea, kraj czeboli. '10 największych firm odpowiada za 80 proc. PKB. Tego nie ma z czym porównać!'
 • 'Mamo, tato, chcę mieć psa!' Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

  "Mamo, tato, chcę mieć psa!" Jak podejść do tematu zwierząt w domu? Dorota Sumińska:Odpowiedzialnością nie można obarczać dziecka

  W życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy jego największym marzeniem jest posiadanie zwierzęcia w domu. Kiedy zgodzić się na przygarnięcie czworonożnego członka rodziny, a kiedy lepiej kupić dziecku pluszaka? Dlaczego najlepszym wyborem są psy i koty adoptowane ze schroniska, a nie te kupowanie z hodowli? O tym w najnowszym odcinku podcastu Karoliny Oponowicz "Co z Ciebie wyrośnie" opowiada Dorota Sumińska - lekarz weterynarii, autorka książek i programów o zwierzętach.

 • Prześcigamy Chiny: Polska gospodarka rośnie szybciej. Ale też prawie wszyscy chcą podnosić ceny

  Prześcigamy Chiny: Polska gospodarka rośnie szybciej. Ale też prawie wszyscy chcą podnosić ceny

  Upadek rakiety w Przewodowie: to tragiczne w skutkach zdarzenie było niewątpliwie najgłośniejszym "newsem" w ubiegłym tygodniu w Polsce. Nie wpłynęło jednak znacząco na sytuację na rynkach finansowych: stosunkowo szybko okazało się bowiem, że nie grozi głębokim kryzysem militarnym, choć w pierwszych minutach od pojawienia się tej informacji nie było to takie oczywiste. To tylko jedno ze zdarzeń omawianych przez Rafała Hirscha w najnowszym odcinku jego podcastu, i to wcale nie numer 1. O reszcie tematów piszemy poniżej, ale pełna treści podcastu - oczywiście w podcaście.

 • [WORK IN PROGRESS] Jak rozmawiać i pisać o pracy zdalnej

  [WORK IN PROGRESS] Jak rozmawiać i pisać o pracy zdalnej

  Remote work is not a fad that will fizzle out, czyli praca zdalna nie jest modnym dziwactwem, które zaraz się skończy. To motto nowego odcinka English Biz, gdzie rozmawiamy o tym jak mówić o wadach i zaletach pracy zdalnej, swoim stosunku do niej oraz jak "sprzedać się" na hybrydowym rynku pracy. Omawiamy czasowniki takie jak "opt for" czy "rule out", a także co to znaczy "I excel as a remote worker" i dlaczego to takie ważne, żeby poruszyć ten temat w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

 • Dwa podcasty TOK FM z nagrodami w konkursie na Podcast Roku!

  Dwa podcasty TOK FM z nagrodami w konkursie na Podcast Roku!

  Dwa podcasty TOK FM zostały nagrodzone w konkursie na Podcast Roku. W kategorii "Polityka, społeczeństwo, gospodarka" zwyciężył "Folwark" Michała Janczury, natomiast w kategorii "Marka sponsorująca podcast" - laureatem został podcast "Mam pytanie", tworzony w partnerstwie z firmą EY, a przygotowywany przez Macieja Głogowskiego, Annę Augustyn oraz Tomasza Settę.

 • Grzyby mogą latać. Raport z misji wrocławskiego LabSata

  Grzyby mogą latać. Raport z misji wrocławskiego LabSata

  Naukowcy i inżynierowie z Wrocławia zamknęli trzy zminiaturyzowane laboratoria w hermetycznym termosie, zapakowali go do satelity i posłali w kosmos. LabSat nie spełnił wszystkich oczekiwań, ale w Europie nigdy wcześniej nie powstało coś podobnego. Odcinek o tym, jak grzyby Fusarium culmorum (oraz rzeżucha) stały się gatunkami pozaziemskimi.

 • 'Największy cham Rzeczpospolitej, ruska onuca' - z dziejów parlamentaryzmu polskiego [586. Lista Przebojów TOK FM]

  "Największy cham Rzeczpospolitej, ruska onuca" - z dziejów parlamentaryzmu polskiego [586. Lista Przebojów TOK FM]

  Najnowsza lista przebojów zaczyna się od swoistej kontynuacji listy poprzedniej. Bo tak jak tydzień temu pojawił się komentarz do słynnych/niesławnych słów Jarosława Kaczyńskiego o kobietach, które nie rodzą dzieci bo "dają w szyję" tak w mijającym tygodniu wybryk Prezesa doczekał się poważnej riposty. Pewien upadek debaty publicznej symbolizują jednak nie tylko słowa Kaczyńskiego. Chyba nigdy w historii nie zdarzyło się, by w podobnie ordynarny sposób, jak zrobiła to Małgorzata Gosiewska, marszałek Sejmu prowadzący obrady zwrócił się do któregokolwiek z posłów, kimkolwiek ów poseł by nie był. Odnotowujemy zatem z przykrością kolejny kamień milowy na drodze uwsteczniania się polskiego parlamentaryzmu.

 • Pińczucy, czyli nasi Indianie. I Ogiński, twórca polonezów

  Pińczucy, czyli nasi Indianie. I Ogiński, twórca polonezów

  Nadal jesteśmy na Polesiu pośród świętych, z których część to święci - męczennicy. Nie obejdzie się zatem bez wspominek o rozlanej krwi, ale za to dużo w tym odcinku także inwestycji, modernizacji i nowoczesności. Niektóre miejsca niektórym ludziom kojarzą się nawet z Holandią, co nie zmienia faktu, że zasiedlają te tereny Pińczucy, czyli nasi Indianie. Uwaga! Audycja zawiera lokowanie produktu, a dokładnie: wosku, miodu, skór oraz wódki. Oczywiście wszystko z Polesia.

 • Płoty antyrakietowe, czyli jak (głupio) komentariat zareagował na zabłąkaną rakietę w Przewodowie

  Płoty antyrakietowe, czyli jak (głupio) komentariat zareagował na zabłąkaną rakietę w Przewodowie

  Rozmowę w najnowszym "Sabacie symetrystów" rozpoczynamy od komentarza do komentarzy po wydarzeniach w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim, przechodzimy jednak także do zbliżających się wyborów w Polsce i pytań o pozycję startową koalicji i opozycji z kluczowym pytaniem, czy inflacja i, szerzej, gospodarka jest już tak gorącym kartoflem dla PiS-u, że chętnie oddałby już władzę czy też wręcz przeciwnie: partia rządząca liczy na katharsis i nowe otwarcie?

 • Dobra rada dla Roberta Lewandowskiego. I co powiedział Andrzej Strejlau [MAFIA FUTBOLOWA]

  Dobra rada dla Roberta Lewandowskiego. I co powiedział Andrzej Strejlau [MAFIA FUTBOLOWA]

  Szósty, ostatni odcinek podcastu "Mafia futbolowa" zaczyna się od przypomnienia postaci "małego Fryzjera", czyli Andrzeja Blachy, dawnego trenera Roberta Lewandowskiego. Z jednym z najwybitniejszych polskich piłkarzy wiąże się też anegdota o tytułowej dobrej radzie, jaką dostał na początku swojej kariery. Chyba z niej skorzystał, skutecznie wypływając na szerokie wody światowego futbolu.

 • SLAPP i 'gish gallop'. Tak biznes komórkowy ucisza krytykę. 'Strasznie się na mnie zemścili'

  SLAPP i "gish gallop". Tak biznes komórkowy ucisza krytykę. "Strasznie się na mnie zemścili"

  Pozywanie na ogromne kwoty, wytaczanie procesów z żądaniami publikacji kosztownych ogłoszeń - to metody stosowane przez część przedstawicieli biznesu terapii komórkami macierzystymi wobec tych, którzy odważą się na krytykę czy kwestionowanie ich działalności. Ale jest też bogata paleta działań, które mają budować zaufanie pacjentów. Między innymi te strategie demaskuje Michał Janczura w siódmym odcinku serialu "Eksperyment".

 • Spadek inflacji w USA i znów katastrofa na kryptowalutach. A w Dolinie Krzemowej zwalniają tysiącami

  Spadek inflacji w USA i znów katastrofa na kryptowalutach. A w Dolinie Krzemowej zwalniają tysiącami

  Kiedy przyjrzeć się wydarzeniom za granicą można nabrać nieco optymizmu, który - jeśli przyjrzymy się sytuacji w Polsce - może bardzo nam się przydać. Są też ciekawostki, jak polski rząd mięknący w Brukseli, deflacja w Chinach czy odwrót od pomysłu łączenia firm energetycznych w Polsce. Wszystkich 10 tematów dzisiejszego rankingu Hirscha - oczywiście w podcaście.

 • 'To drive' i 'to tame'. Jak mówić o inflacji po angielsku: poradnik dla zwykłych jej ofiar i dla ekonomistów

  "To drive" i "to tame". Jak mówić o inflacji po angielsku: poradnik dla zwykłych jej ofiar i dla ekonomistów

  Inflacja - dla początkujących i zaawansowanych. Dzisiejszy odcinek English Biz przybliży Wam zagadnienia takie jak inflacja, stagflacja, a nawet... szrinkflacja. Zajmiemy się najbardziej profesjonalnymi czasownikami związanymi z inflacją (np. "to curb" albo "to wrestle with"), przymiotnikami, które dosadnie opiszą to zjawisko ekonomiczne w trakcie spotkania ("raging" lub "galloping"). Wyjaśnimy sobie dlaczego warto mówić "to ramp up inflation" albo "to tame inflation" i dlaczego ten ostatni zwrot jest typowy dla Australijczyków.

 • Kto tu daje sobie w szyję [585. Lista Przebojów TOK FM]

  Kto tu daje sobie w szyję [585. Lista Przebojów TOK FM]

  Prezes na miarę naszych czasów dobrnął wreszcie w oferowanych przez siebie niedorzecznościach do punktu kulminacyjnego, w którym więcej czasu w mediach (także społecznościowych) zajmują już memy i inne komentarze do jego wypowiedzi, niż same te wypowiedzi. Ale oczywiście zapewne nie wyciągnie z tego żadnych wniosków, zwłaszcza że można podejrzewać, iż nie ma świadomości skali krytyki, a także tzw. beki. W najnowszej "Liście" komentarze również dominują nad oryginalnymi cytatami, choć te drugie oczywiście także przytaczamy.

 • Polesie - największe bagna Europy. Praojczyzna Słowian i ojczyzna arystokracji

  Polesie - największe bagna Europy. Praojczyzna Słowian i ojczyzna arystokracji

  Dzisiaj wyruszamy na Polesie, stereotypowo postrzegane jako prowincjonalne i zaniedbane. Tymczasem poleskie błota to ojczyzna wielu arystokratycznych rodów, ważna kraina w historii Polski, Białorusi i Ukrainy. Co nie zmienia faktu, że w tym odcinku pojawią się kołtuniaste dziady, czuć będzie pleśnią i zgnilizną, a przyszłość poznamy grzebiąc w baranich trzewiach.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy