Tylko u nas

 • Wypałka Hołowni? A na prezydenta Magierowski... Meller u Symetrystów o kiełbasie

  Wypałka Hołowni? A na prezydenta Magierowski... Meller u Symetrystów o kiełbasie

  Wydawałoby się, że zamiast Tuska w wyborach prezydenckich startować powinien już raczej Trzaskowski, ale jak ma startować, skoro wg pewnego sondażu przegrałby z Magierowskim. Markiem, dodajmy, bo należy założyć, że jednak mało kto wie, o kogo w ogóle chodzi. Im bardziej się zastanawiać, tym bardziej widać jeden wniosek: na razie kandydata na prezydenta (Polski) brak.

 • Paliwa w górę, a kiedy w dół pójdzie WIBOR i stopy procentowe? To jest do przewidzenia
 • Włodarczyk: W tym roku 9 maja to nie Dzień Zwycięstwa, a dzień iluzji. A konkretnie dwóch iluzji [ROSJA. STAN UMYSŁU]
 • Apollo 13. Pacjent przeżył, operacja się nie udała

  Apollo 13. Pacjent przeżył, operacja się nie udała

  Minęły 52 lata od jednego z największych sukcesów NASA. W kwietniu 1970 udało się nie zabić załogi Apollo 13. Po co w ogóle astronauci ryzykowali życie, lecąc na Księżyc? Posyłanie ludzi w kosmos trudno jest uzasadnić.

 • Order Jarosława Mądrego. Tusk: 'Jakoś tę nazwę przeżyję' [560. Lista Przebojów TOK FM]

  Order Jarosława Mądrego. Tusk: "Jakoś tę nazwę przeżyję" [560. Lista Przebojów TOK FM]

  Zdynamizowała nam się "Lista" ostatnio, znów mamy niemało propozycji dwu-trzyzdaniowych, czyli jest konkret. Premier Morawiecki baja tym razem o swoich rozlicznych rozmowach zagranicznych o Ochotniczych Strażach Pożarnych, były premier Tusk znów nabija się ze swojego ulubionego adwersarza a Bronisław Komorowski jawi się jako bardziej postępowy od Jana Wróbla. A Kuba Janiszewski ponownie nie przebrnął przez wizytówkę swojej Wydawczyni: Martyna, łączymy się w bólu! ;)

 • Chersoń. Polskie wątki

  Chersoń. Polskie wątki

  Dzisiaj o tym, jak prawie udało się założyć pierwszą polską międzynarodową korporację handlową, jak nie udało się polskiemu szlachcicowi zostać królem Dahomeju, a Rosjanom niestety znowu udało się kogoś przymusowo przesiedlić. Tym razem Bojków z Polski i Szwedów z Estonii. Obie nacje skończyły w okolicach Chersonia. O związkach tego miasta i całego regionu z Polską powiemy dziś w podcaście Babel - czyli Rzeczpospolita multi-kulti. Piszcie: babel@tok.fm

 • O finale 'Ozark'. Recenzja bez spoilerów

  O finale "Ozark". Recenzja bez spoilerów

  Rodzina Byrde'ów przenosi się do regionu Ozark, aby prać pieniądze dla kartelu narkotykowego. Skąd popularność serialu "Ozark"? Co jest największą zaletą produkcji Netfliksa? Jak Jason Bateman poradził sobie jako reżyser? Słuchajcie, i piszcie do nas: seriale@tok.fm

 • Nie palisz w piecu? Ale używasz Facebooka czy TikToka, które w Polsce karmione są węglem. To można ograniczyć

  Nie palisz w piecu? Ale używasz Facebooka czy TikToka, które w Polsce karmione są węglem. To można ograniczyć

  Komputer, smartfon, tablet - wiadomo, zużywają prąd, potrzebny do ich zasilania. Tego typu urządzenia generują jednak o wiele więcej "śladów środowiskowych", bo nie tylko węglowych. Przede wszystkim: pożeraczem prądu jest internet. A wszelkie urządzenia elektroniczne zawierają całkiem sporo surowców rzadkich, my zaś, użytkownicy, wciąż niewystarczająco chyba dbamy o ich recykling.

 • 'Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła'. Radziwinowicz o narodzie pełnym złości [ROSJA. STAN UMYSŁU]

  "Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła". Radziwinowicz o narodzie pełnym złości [ROSJA. STAN UMYSŁU]

  - Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła, apel poległych. Nie chcę tego oglądać, rzadko tam zaglądam. To ludzie, którzy zmarli, którzy zostali zabici, których już tam nie ma, bo musieli uciekać. Do niektórych ludzi ja wiem, że nie powinienem dzwonić, do niektórych nie chcę, bo siedzieli za moim stołem, a dziś wygadują rzeczy paskudne - mówi Wacław Radziwinowicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

 • Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wraz z prawniczką wyjaśniamy

  Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wraz z prawniczką wyjaśniamy

  Wielu pracodawców obawia się zatrudniać pracowników z Ukrainy nawet, jeśli są to uciekinierzy wojenni bo mają małą wiedzę na temat przepisów i obawiają się, że popełnią jakiś brzemienny w skutkach błąd. Staramy się w tej rozmowie wyjaśnić wszelkie wątpliwości - i przekonać, że przyjęcie do pracy osoby z Ukrainy nie jest ani trudne ani nie ryzykowne. Choć uzgadniając wynagrodzenie dla gościa zza granicy należy pamiętać, że przepisy antydyskryminacyjne obowiązują nie tylko Polaków.

 • Komorowski: Można uczciwie się wyżywać, celebrując tradycję 3-majową, jeśli szanuje się obecną Konstytucję

  Komorowski: Można uczciwie się wyżywać, celebrując tradycję 3-majową, jeśli szanuje się obecną Konstytucję

  "Konstytucja 3 maja zweryfikowała się przez wieki: dzisiaj jest symbolem mądrych dążeń Polski do nowoczesnego bytu państwowego i narodowego a Targowica jest symbolem zdrady i zaprzaństwa" - podkreśla w tej rozmowie Bronisław Komorowski. Dodaje jednak, że patriotyczne, historyczne uniesienia są potrzebne i wartościowe, nie można jednak poprzestać tylko na nich. Bo czcząc niezaprzeczalną, historyczną wartość Konstytucji 3 maja należy też szanować obecną Konstytucję, jako aktualny fundament polskiej państwowości.

 • Rodzice czy daimon? Dimitrova i Stawiszyński o tym, co kształtuje nasze życie

  Rodzice czy daimon? Dimitrova i Stawiszyński o tym, co kształtuje nasze życie

  W najnowszym odcinku "Naszych wewnętrznych konfliktów" kontynuujemy temat sprzed tygodnia czyli kwestię wpływu dzieciństwa na późniejsze koleje losu. Przedstawiamy współczesne psychoterapeutyczne koncepcje dotyczące tego, jak najwcześniejsze relacje dalece kształtują nasz sposób widzenia świata i przeżywania. Ale sięgamy również do koncepcji Jamesa Hillmana, który - odwołując się do Platona oraz innych filozoficzno-mitologicznych źródeł - proponuje, żeby na rozmaite trudne doświadczenia i problemy spojrzeć przez pryzmat metafory. daimona. Piszcie do nas: naszewewnetrznekonflikty@gmail.com

 • Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  Jest inflacja? Będzie recesja. Będzie bolało, ale tak być powinno

  W Polsce jeszcze nie, w innych krajach świata już tak, włącznie z np. USA: pojawiają się symptomy recesji, wskaźniki PKB wyraźnie maleją. Najprawdopodobniej jest to rezultat rozregulowania gospodarek wysoką inflacją a trzeba pamiętać, że w wielu krajach zapowiedziano też podwyżki stóp procentowych, kiedy zapowiedzi te zostaną zrealizowane schłodzi to gospodarkę jeszcze bardziej. To zjawisko kluczowe, nie do pominięcia i o tyle globalne, że na pewno dotyczy gospodarek krajów europejskich a także Stanów Zjednoczonych czy Chin.

 • Szabłowski: W Rosji teraz zmieniają menu. Zamiast kotletów po kijowsku - kotlet donbas [ROSJA. STAN UMYSŁU]
 • Jak Putin polską od Rosji niezależność własnym kurkiem wyregulował, czyli bajki pana Mateusza [559. Lista Przebojów TOK FM]

  Jak Putin polską od Rosji niezależność własnym kurkiem wyregulował, czyli bajki pana Mateusza [559. Lista Przebojów TOK FM]

  Szybkie strzały znowu w "Liście", to specjalnie na majówkę, żeby słuchanie nie zajęło za dużo czasu. Kurek w roli głównej, chociaż próba wygrania propagandowego sytuacji uprawiana osobiście przez premiera nie może umknąć naszej uwadze. Pan Mateusz bardzo dużo specyficznych rzeczy opowiadał o zatłaczaniu gazu, do "Listy" wybraliśmy jednak baśń, w której tłumaczy, jak to Putin urządził nam triumf naszej niezależności zakręcając kurek.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy