Tylko u nas

 • Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

  Miasto niczym Koszalin na północnej Lubelszczyźnie

  Wpływowa kobieta, literat-sadysta, carski bękart, a wszyscy oni w mieście, które miało wyglądać jak... Koszalin, chociaż znajduje się na północnej Lubelszczyźnie. W dzisiejszym odcinku również krótka instrukcja - jak okraść papieża? Nie musimy chyba dodawać, że zrobił to Polak.

 • Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
 • Pierwszy uchodźca klimatyczny. Kiribatyjczyk przetarł szlaki, ale zapłacił za to wysoką cenę

  Pierwszy uchodźca klimatyczny. Kiribatyjczyk przetarł szlaki, ale zapłacił za to wysoką cenę

  Na świecie popularny, może nawet podziwiany, w swoim otoczeniu i kraju - odtrącany. Ta historia pełna jest zadziwiających zwrotów akcji. W styczniu 2020 r. Ioane Teitiota został uznany przez ONZ za pierwszego uchodźcę klimatycznego na świecie. Nim do tego doszło Teitiota co najmniej kilkanaście razy odbudowywał i przesuwał w głąb wyspy swój dom, który co roku zalewała woda. Ten 47-letni dziś rolnik z wyspy Tabiteuea to chyba najbardziej znany Kiribatyjczyk na świecie. Ale na Kiribati na ogół nie chcą go znać, mieszkańcy wysp pytani przez autorkę podcastu o Teitiotę najczęściej pogardliwie prychają.

 • Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. 'Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję'

  Spektrum autyzmu na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. "Zdarzało mi się słyszeć, że dziecko się źle zachowuje, bo źle je wychowuję"

  Czym jest spektrum autyzmu, a czym sam autyzm? Co oznaczają określenia neurotypowy i neuroatypowy? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia z Katarzyną Michalczak - poetką, pisarką, doktorką socjologii, autorką książki "Synu jesteś kotem", w której opisuje swoje doświadczenia związane z wychowaniem syna w spektrum.

 • Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

  Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?

  Bardzo ciekawym wątkiem mijającego tygodnia (od poniedziałku do poniedziałku) jest, ulubiony w tym podcaście, mix polityki i gospodarki. W wykonaniu polskim w ostatnich dniach personalizuje się on w osobie Marka Suskiego, a materializuje w postaci odręcznie nagryzmolonej przez wspomnianego męża stanu poprawki, która zmniejsza efekt planowanych zmian o połowę. Oczywiście: rozwinięcie pozostałych tematów podcastu oraz odpowiedź na pytanie czym dokładnie przerażone są banki - w podcaście.

 • Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy 'enough in the tank' na początku roku?

  Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?

  Przegląd Prasy styczniowej to przede wszystkim "loud layoffs". Jacinda Ardern, Reed Hastings, big tech. Najpierw mamy "landslide victory", a potem "stepping down". Zajmiemy się słownictwem z Financial Times, powrotem rasowych czasowników biznesowych takich jak "to boost" oraz "to face", a także dowiemy się co takiego na temat milczenia wymyślił magazyn TIME i jaki związek z tym mają Joe Biden oraz zwrot "zip through". Na koniec trochę o wybuchowej autobiografii księcia Harry'ego i tytule "Spare". Świetna robota ghostwritera. Zapraszam na nowy odcinek English Biz, gdzie zajmujemy się styczniową prasą biznesową.

 • AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
 • Antykonstytucyjna posocznica urządzona przez takąż satrapię. I coś leopardowego [595. Lista Przebojów TOK FM]

  Antykonstytucyjna posocznica urządzona przez takąż satrapię. I coś leopardowego [595. Lista Przebojów TOK FM]

  Idą wybory, coraz bardziej czuje się to w powietrzu. Nie tylko, kiedy obserwujemy jak nagle PiS stał się elastyczny w dialogu z Komisją Europejską ale też na przykład we fragmentach nagrań, które cytujemy właśnie w "Liście" - to obszerne wyimki zapisu posiedzenia pewnej komisji sejmowej. W tej liście także o leopardowych stylizacjach jako wyrazie wdzięczności a także o posoczu (poprawna nazwa to posocznica) i satrapii.

 • Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  Od Drohiczyna przez Mielnik do Janowa Podlaskiego. Bugiem

  W tym odcinku płyniemy w naszej opowieści w górę rzeki Bug. Po drodze spotkamy trzech braci z ciepłymi posadkami w spółkach Skarbu Państwa, poczujemy dumę z pierwszego zdania w języku słowiańskim na ziemiach polskich, zdradzimy tajemnicę pewnego noża oraz starą prawdę: pokaż mi swoje plomby, a powiem ci skąd jesteś.

 • 'Zidiocenie z antypisizmu', czyli komu wszystko kojarzy się z jednym

  "Zidiocenie z antypisizmu", czyli komu wszystko kojarzy się z jednym

  Symetrystom nie smakuje grillowany Hołownia, za to chętnie grillują Sikorskiego czy Rostowskiego. Oraz pewnego znanego publicystę, którego twitterowa działalność we wspomnianej sprawie sięgnęła już, zdaniem gościa "Sabatu", Marcina Mellera, poziomu kału. Nie brakuje też w najnowszym wydaniu podcastu mocnej krytyki polityki Niemiec w sprawie dozbrajania Ukrainy.

 • 'Kiedy wyspa zatonie, zatonę razem z nią' - mówi Kiribatyjka, Rosemary Małgorzacie Gołocie

  "Kiedy wyspa zatonie, zatonę razem z nią" - mówi Kiribatyjka, Rosemary Małgorzacie Gołocie

  W drugim odcinku podcastu o Kiribati - pierwszym państwie w historii świata, które fizycznie zniknie pod wodami Pacyfiku w ciągu najbliższych 30 lat Małgorzata Gołota rozmawia z mieszkańcami atoli, składających się na to państwo. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wielu z nich nie planuje uciekać. Przyczyną jest, niestety, bieda, w której na co dzień żyją.

 • 'Cieszę się, że posprzątałeś pokój' zamiast 'jak pięknie posprzątałeś pokój', czyli na czym polega chwalenie dzieci

  "Cieszę się, że posprzątałeś pokój" zamiast "jak pięknie posprzątałeś pokój", czyli na czym polega chwalenie dzieci

  W naturalnych, spontanicznych zachwytach nie ma nic złego, jednak pochwała, którą rodzic wykorzystuje jako narzędzie wychowawcze, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. O tym, jak chwalić dzieci by nie zaburzać ich samooceny i relacji w rodzinie, w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?". Gościnią Karoliny Oponowicz jest Tamara Kasprzyk psycholożka, trenerka związana z Fundacją Familylab i pracownią Dobre Miejsce w Poznaniu.

 • Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

  Rekordowy spadek płacy realnej w Polsce. A w Chinach dzieje się lepiej

  Z punktu widzenia każdej i każdego z nas najgorszą chyba informacją spośród tych, które pojawiły się w minionym tygodniu może być rekordowy od lat spadek płacy realnej w Polsce - no, chyba, że jesteśmy akurat wśród dziesiątek tysięcy pracowników, zwolnionych w ostatnich miesiącach przez właściela Google'a, Microsoftu czy Facebooka, bo jednak zawsze lepiej zarabiać realnie mniej niż w ogóle stracić pracę. Tematów Cotygodniowego Podsumowania Roku jest, jak co tydzień, o 8 więcej niż wymienione już 2, więc - zapraszamy do słuchania!

 • Negocjuj razem z Wednesday Addams. Zwroty negocjacyjne

  Negocjuj razem z Wednesday Addams. Zwroty negocjacyjne

  Wednesday Addams, mroczna nastolatka z nowego serialu Tima Burtona, nie akceptuje sytuacji w której musi powiedzieć "have it your way", czyli niech ci będzie. W nowym odcinku English Biz omawiamy zwroty, idiomy i słówka, które stanowią ciekawe uzupełnienie słownictwa związanego z negocjacjami. Wednesday jest bardzo "single-minded" i zawsze stawia na swoim, nigdy nie "dance around the problem", a już na pewno nie "dance to somebody's tune". Oczywiście zwroty z "dance" są nieprzypadkowe, ale o legendarnym tańcu Wednesday opowie Wam Zuza Piechowicz z podcastu "Nie ma czasu na złe seriale", która pomogła mi przy tym odcinku. Zapraszamy!

 • Czy mój suchar jest zły? Czyli płaska ziemia, ołówki grawitacyjne i to na głowę [594. Lista Przebojów TOK FM]

  Czy mój suchar jest zły? Czyli płaska ziemia, ołówki grawitacyjne i to na głowę [594. Lista Przebojów TOK FM]

  Najnowsza Lista jest dynamiczna i bardzo różnorodna. Powraca, ale tylko na chwilę, premier Morawiecki. Włodzimierz Czarzasty utrzymuje się w znanej nam całkiem nieźle stylistyce. Zuza upewnia się u Ani w kwestii suchara. Dr Kwiatkowska skarży się na chwilowy blackout w swej głowie. Millenialsi na pewno nie mają na głowie budowy a tym bardziej utrzymywania domów. A najbardziej długowiecznym, zaraz po piórze wiecznym, przyborem do pisania okazuje się być ołówek grawitacyjny - o ile jest zakupiony w ramach grantu i znajduje się w rękach archeologa.

TOK FM PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy