Nauka
-
NASA: Tej nocy planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi
W nocy z czwartku na piątek Ziemię - na niewielkiej wysokości nad powierzchnią - minie niewielka planetoida. Przelot nie zagraża zderzeniem z Ziemią - poinformowała Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA.
-
Burza magnetyczna uderzy dziś w Ziemię. Skutki wyładowań wpłyną nie tylko na ludzi
Burza magnetyczna, która pojawi się dziś nad powierzchnią Ziemi, nie będzie zjawiskiem bardzo silnym. Mimo to może negatywnie wpłynąć na samopoczucie ludzi, a także zaburzyć działanie urządzeń. Czym jest burza magnetyczna, jak powstaje i jakie wywołuje skutki?
-
"Innych leczymy, a od nich oczekujemy samowyleczenia". Otyłość to nie wybór i decyzja chorego
Z analiz NFZ wynika, że za sześć lat co trzeci z nas będzie otyły. Zdaniem prof. Mariusza Wyleżoła to ostatni dzwonek na zmiany, także w środowisku lekarskim. - Otyłość to nie wybór i decyzja chorego, a choroba taka sama jak inna. Nikt z lekarzy nie odmawia przecież choremu na jakąkolwiek inną chorobę możliwości leczenia, podczas gdy od chorych na otyłość oczekuje się samowyleczenia - mówił w TOK FM chirurg bariatra.
-
"Moc słońca może zmienić ludzkie życie". Tak je zmieniła Maria Telkes, bohaterka dzisiejszego Google Doodle
12 grudnia 1900 roku urodziła się węgiersko-amerykańska biofizyczka Maria Telkes. Dziś jest bohaterką Google - Doodle. Była badaczką, wynalazczynią i konstruktorką. Zbudowane przez nią urządzenia wykorzystujemy do dziś, niektóre ratowały ludzkie życie. Najgłośniejszym wynalazkiem Marii Telkes był Dover Sun House - innowacyjny system ogrzewania budynku.
-
"Użył znanego triku zwolenników 'terapii' komórkowych". Prof. Dulak komentuje stanowisko prof. Maksymowicza
"Furmanka jest pojazdem, ale nie jest pojazdem kosmicznym. Zatem to, że pojazdy kosmiczne latają w kosmos, na Księżyc, Marsa czy celnie trafiają w planetoidy nie oznacza, że to samo mogą furmanki czy nawet inne bardziej wyrafinowane pojazdy, jak samochody, autobusy, pociągi czy nawet samoloty. (...) nie można skutecznych i uzasadnionych zastosowań jednych komórek macierzystych (w innych chorobach !) przenosić na inne komórki i do innych chorób" - pisze prof. Józef Dulak w komentarzu do stanowiska prof. Wojciecha Maksymowicza.
-
Komórki macierzyste miały usunąć zmarszczki. "Zamiast tego wyrosły jej kostki na czole". Ryzyka niepotwierdzonych terapii
Komórki macierzyste mają ogromny potencjał, ale wymagają lat badań - mówi prof. Józef Dulak z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przywołuje przy tym ryzyka, o których świat nauki i medycyny już wie, bo widział ich konsekwencje.
-
Zaćmienie słońca 2022 już jutro. O której godzinie, gdzie i jak je oglądać?
Częściowe zaćmienie słońca już 25 października 2022. Nie wszędzie w Polsce będzie jednak widoczne tak samo dobrze. Głębokie, częściowe zaćmienie rozpocznie się o 11:15 i potrwa do 13:35. Sprawdź jak je oglądać i w których regionach kraju widowisko będzie najpiękniejsze.
-
Teleskop Webba uchwycił kultowe Filary Stworzenia. Zdjęcia NASA pokazują narodziny gwiazd
Agencja NASA przedstawiła fascynujące zdjęcia narodzin gwiazd. Znajdują się w odległości ok. 6,5 tys. lat świetlnych od nas i powstały zaledwie kilkaset tysięcy lat temu. Teleskop Webba uchwycił obraz Filarów Stworzenia w Mgławicy Orła. Prawdopodobnie już nie istnieją.
-
"Wadliwa kategoria" eksperymentów na pacjentach. "To powinno być wyzwaniem dla tworzących przepisy" [po serialu EKSPERYMENT]
- Eksperyment leczniczy jest w Polsce kategorią szalenie wadliwą, o czym od lat mówią i lekarze, i prawnicy, i bioetycy - przyznała w TOK FM dr Joanna Różyńska, bioetyczka. Odnosząc się do serialu dokumentalnego "Eksperyment", wyjaśniała, w jakich okolicznościach mogą być przeprowadzane eksperymenty na pacjentach.
-
Akademia Szwedzka i skandale. Były wycieki z Literackiego Nobla? Bukmacherzy wstrzymali zakłady
Królewska Szwedzka Akademia Nauk od lat boryka się ze skandalami, które naruszają dobre imię i prestiż instytucji. Jeden z największych skandali ostatnich lat wybuchł w 2017 roku i dotyczył afery seksualnej, w której oskarżonym był mąż zasiadającej w Akademii pisarki Katariny Frostenson. Mogły mieć też miejsce wycieki przed ogłoszeniem Literackiego Nobla.
-
Będzie wspólna ładowarka do wszystkich urządzeń elektronicznych. Do końca 2024 roku
Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy - zdecydował Parlament Europejski. W efekcie konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki.
-
Nosferatu - jadowity pająk zadomowił się w Niemczech. Eksperci o tym czy jest groźny dla ludzi
Jadowity pająk Nosferatu dotarł już do Niemiec. Jego przemieszczenie się na północ, w chłodniejsze rejony Europy przypisywane jest ruchowi towarowemu i zmianom klimatycznym. Czy pająk jest niebezpieczny dla ludzi? Zadomowił się już na dobre za naszą zachodnią granicą.
-
NASA "wydobyła" dźwięk z czarnej dziury. Odgłosy jak z horroru lub głodnego żołądka
Supermasywna czarna dziura, wydaje dźwięki. NASA nagrała je i poddała sonifikacji, czyli transmisji sygnałów na dźwięki słyszalne dla człowieka. The Guardian: "to duchy czy nowa Bjork"? Prezentujemy dźwięki zarejestrowane przez NASA. Tak brzmi czarna dziura.
-
Wyjątkowe odkrycie na dnie Bałtyku. Ekspert: "Morze Bałtyckie jest jak gigantyczne, lodowate muzeum"
Na dnie Bałtyku, w pobliżu niemieckiego miasta Lubeka znaleziono wrak z XVII w. Sensacyjne odkrycie, pozwala wiele dowiedzieć się o życiu ludzi w tamtych czasach. Jak budowano statki, czym handlowano i dlaczego świdrak okrętowy (morski robak) oszczędził drewno statku? O tym wszystkim dziennikarzowi Deutsche Welle opowiada archeolog podwodny Florian Huber.
-
"Co trzy godziny podwajają swoją masę. To dzieje się jak wybuch". Sinice wróciły, kolejne kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte
Jedenaście kąpielisk nad morzem w Zatoce Gdańskiej zostało zamkniętych z powodu sinic - poinformował sanepid. Jak przestrzegał w TOK FM dr Tomasz Kijewski, sinice produkują najrozmaitsze substancje, z których część jest dla człowieka toksyczna. - Są szkodliwe dla wątroby i spożycie większej ich ilości będzie powodowało problemy zdrowotne. Mogą też podrażniać skórę - wyliczył ekspert Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.